DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty na indeksy giełd w USA lekko nad kreską, dobre wyniki spółek
Kontrakty na główne indeksy amerykańskich giełd nieznacznie zwyżkują, a kolejne spółki z USA podały mocne wyniki. Osłabia się dolar, drożeje ropa, a Trump ponownie krytykuje prezesa Fed.
Kontrakty na S&P500, DJI i Nasdaq rosną niecałe 0,1 proc. W Europie StoxxEurope600 pozostaje w okolicy zera.
Kolejne spółki z USA podały solidne wyniki kwartalne.
Zysk na akcję amerykańskiego koncernu 3M wyniósł w II kwartale 2,16 USD - podała spółka w raporcie kwartalnym. Rynek oczekiwał 2,01 USD. Spółka podwyższyła całoroczną prognozę zysku na akcję do 7,75-8 USD z 7,6-7,9 USD, przy konsensusie 7,7 USD. W handlu przedsesyjnym walory 3M zyskują ok. 2 proc.
Zysk na akcję American Express również przebił konsensus (4,08 USD vs 3,87 USD), a wolumen transakcji kartami kredytowymi i innymi produktami spółki wyniósł w II kw. 416,3 mld USD wobec oczekiwanych 412,8 mld USD. Kurs przed sesją zyskuje ok. 2 proc.
Pod kreską notowane są przed sesją akcje Netflixa, choć właściciel platformy streamingowej zaraportował w drugim kwartale zysk na akcję 7,19 USD, podczas gdy rynek szacował go na 7,08 USD. Przychody grupy sięgnęły 11,08 mld USD, a rynek liczył na 11,07 mld USD. Sprzedaż wzrosła o 16 proc. rdr. Kurs spółki wzrósł od kwietnia o prawie 50 proc.
Z danych Bloomberg Intelligence wynika, że po początku sezonu wyników w USA analitycy zrewidowali oczekiwania co do dynamiki zysków spółek z S&P500 do 3,2 proc. z 2,8 proc.
Względem koszyka głównych walut osłabia się dolar, o ok. 0,4 proc., a rentowność 10-letnich Treasuries zniżkuje 2 pb. do 4,44 proc.
Członek zarządu amerykańskiej Rezerwy Federalnej Christopher Waller poparł w piątek nad ranem czasu polskiego obniżkę stóp o 25 pb. w lipcu.
"Przy inflacji blisko celu i ograniczonych ryzykach w górę cen nie powinniśmy czekać, aż rynek pracy się pogorszy zanim obetniemy stopy. Obniżenie stopy procentowej o 25 punktów bazowych za dwa tygodnie ma sens" - powiedział Waller na spotkaniu Money Marketeers New York University. Najbliższe posiedzenie Fed odbędzie się w dn. 29-30 lipca. Od soboty członków FOMC obowiązywać będzie blackout.
Wypowiedź Wallera nie przełożyła się jednak na oczekiwania względem ścieżki fed funds w najbliższych miesiącach - implikowane z kontraktów na stopę Fed prawdopodobieństwo cięcia stóp w lipcu wynosi jedynie ok. 5 proc., a obniżka w pełni wyceniona jest dopiero na październik.
Presji na dalsze obniżki stóp w USA nie przestaje wywierać prezydent USA D. Trump. W piątek napisał on w mediach społecznościowych, że w związku z niską inflacją stopa fed funds powinna wynosić 1 proc. wobec 4,25-4,50 obecnie. Dodał, że prezes Fed J. Powell "dusi" amerykański rynek mieszkaniowy i utrudnia zwłaszcza młodym ludziom zakup mieszkania.
Z danych makro, w piątek o godz. 14.30 napłyną odczyty rozpoczętych budów domów i wydanych pozwoleń na budowę za czerwiec, a o 16.00 rynek pozna wstępny raport nastrojów gospodarstw domowych Uniwersytetu Michigan za lipiec z USA, w tym informacje o oczekiwaniach inflacyjnych.
Inwestorzy w Europie nieustannie śledzą doniesienia dotyczące globalnej polityki handlowej i czekają na porozumienie w tej sprawie między UE i USA.
Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała w czwartek, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że UE jest "bardzo chętna" do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to "trudny" partner do rozmów.
Tymczasem ministrowie ds. europejskich państw UE przyjęli w piątek w Brukseli 18. pakiet sankcji unijnych wobec Rosji - poinformowała duńska prezydencja w Radzie UE. Zdaniem szefowej unijnej dyplomacji Kai Kallas to jeden z najsurowszych pakietów sankcji od początku wojny.
EUR/USD idzie w górę o 0,4 proc. do 1,65, USD/JPY zniżkuje 0,1 proc. do 148,5.
Baryłka ropy West Texas Intermediate na NYMEX w Nowym Jorku (kontrakty na VIII) drożeje o 0,9 proc. do 68,1 USD, a wrześniowe kontrakty na Brent na ICE są wyceniane po 70 USD za baryłkę, po zwyżce o 0,7 proc. (PAP Biznes)
tus/ ana/