DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA spadają; obawy dot. wojny Rosji z Ukrainą

Futures w USA zniżkują, podobnie jak indeksy w Europie. Wśród inwestorów pojawiają się obawy związane z wojną Rosji z Ukrainą, wynikające ze wzrostu napięcia w trwającej ponad tysiąc dni inwazji. Obligacje umacniają się.


Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,39 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,57 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,39 proc.

Media podały, że ukraińskie siły zbrojne po raz pierwszy wykorzystały pociski ATACMS do zaatakowania terytorium Rosji. Wcześniej tego dnia prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził znowelizowaną doktrynę nuklearną, zgodnie z którą krytyczne zagrożenie suwerenności i integralności terytorialnej Białorusi i Rosji może stanowić podstawę do użycia broni jądrowej.

„Reakcja rynku jest logiczna, już wczoraj można było wyczuć, że napięcie rośnie. Na razie reakcja rynku jest ograniczona, niektórzy inwestorzy są w trybie wyczekiwania i obserwowania” – powiedział Andrea Tueni, szef działu sprzedaży w Saxo Banque France.

„Nie sądzę, żeby to miało jakikolwiek wpływ na gospodarkę europejską czy zyski spółek. To po prostu naturalna reakcja, która pojawia się za każdym razem, gdy głowa państwa wspomni o broni jądrowej. Oczywiście, że inwestorzy myślą o potencjalnych spadkach, a inwestycje kapitałowe są napędzane nadzieją na wzrost PKB. Dlatego nie sądzę, żeby to było coś innego niż retoryka, a rynek po prostu to zignoruje” — powiedział Patrick Armstrong, dyrektor ds. inwestycji w Plurimi Wealth.

„Uważamy, że dwoma najważniejszymi tematami na 2025 r. będą zmienność i wartość. W przypadku akcji z USA uważamy, że wartość tkwi w mniejszych firmach, a rotacja na rynku podejmowana w celu unikania ryzyka może stanowić okazję do kupna” — powiedziała Emma Wall, Head of Investment Analysis & Research w Hargreaves Lansdown.

„Rynek akcji jest w trendzie wzrostowym z powodu silnej gospodarki, Fedu na ścieżce obniżek stóp proc. i silnych zysków w trzecim kwartale” — powiedział Andrew Slimmon, szef zespołu doradców ds. akcji w Morgan Stanley Investment Management.

Producent pojazdów elektrycznych Tesla traci 1 proc. przed sesją, po wzroście o 9 proc. w poprzedniej sesji po raporcie z poniedziałku, że zespół prezydenta-elekta D. Trumpa planuje przyjąć nowe federalne przepisy dotyczące pojazdów autonomicznych.

Akcje Walmart rosną o 3 proc. przed sesją. Skorygowany zysk na akcję jednego z największych przedsiębiorstw w branży detalicznej USA wyniósł w III kwartale 58 centów wobec oczekiwanych 53 centów.

Producent serwerów AI, Super Micro Computer, rośnie o 25 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak firma mianowała BDO USA swoim audytorem i poinformowała, że złożyła plan do Nasdaq, aby dostosować się do wymogów i uniknąć wycofania z giełdy.

Akcje spółki Bakkt Holdings rosną o 14 proc. przed sesją po tym, jak „Financial Times” poinformował, że firma medialna Trumpa prowadzi rozmowy w sprawie kupna firmy zajmującej się handlem kryptowalutami.

Według danych FactSet, około 93 proc. spółek z indeksu S&P 500 opublikowało dotychczas wyniki kwartalne, przy czym trzy czwarte z nich przekroczyło oczekiwania ws. zysku na akcję, a ponad 60 proc. przekroczyło szacunki dotyczące przychodów.

W poniedziałek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,13 proc. do 43.389,60 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,39 proc. i wyniósł 5.893,62 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,60 proc. do poziomu 18.791,81 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 16,86 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 1,44 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 1,23 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 1,41 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,44 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 1 proc.

Thyssenkrupp rośnie o 10 proc. po opublikowaniu wyników kwartalnych. Spółka spodziewa się powrócić do zysku w nadchodzącym roku fiskalnym.

Nestle spada o 2,5 proc. Inwestorzy oceniają prognozy spółki jako zbyt ambitne, biorąc pod uwagę, że spółka ma za sobą trudny rok.

Sonova spada o 4 proc. Szwajcarska spółka produkująca aparaty słuchowe poinformowała o słabszej marży i zasygnalizowała, że na rynku elektroniki użytkowej nadal panuje trudna sytuacja.

Aeroports de Paris rośnie o 2 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji spółki przez analityków Bank of America i Stiffel do "kupuj".

Deme zyskuje 3 proc. Analitycy Jefferies podwyższyli rekomendację dla akcji firmy do "kupuj" z "trzymaj" po aktualizacji danych finansowych przez tę spółkę - dostawcę inżynierii morskiej.

Dolar osłabia się o 0,01 proc. wobec koszyka walut do 106,28 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,07 proc. do 1,0548.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,69 proc. do 153,64.

Kurs funta zniżkuje o 0,22 proc. wobec dolara do 1,2648.

Rentowność 10-letnich UST spada o 7 pb. do 4,35 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 7 pb. do 4,54 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +12 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -19 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 5 pb. do 2,32 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień zniżkują o 0,23 proc. do 69 USD za baryłkę, a styczniowe futures na Brent spadają o 0,1 proc. do 73,24 USD/b. (PAP Biznes)

kek/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6453 0,70%
1 EUR 4,3327 0,32%
1 GBP 5,1792 0,34%
100 JPY 2,6601 0,77%
1 USD 4,1120 0,17%