DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street przewaga wzrostów, wśród liderów zwyżek Nvidia

pap_20210928_16E.jpg

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą wzrostów głównych indeksów, a wśród liderów zwyżek była technologiczna Nvidia. Inwestorzy czekają na scenariusze dotyczące polityki monetarnej Fed, a także na kolejne zapowiedzi działań ogłaszane sukcesywnie przez prezydenta elekta Donalda Trumpa.


Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,06 proc. do 42.706,56 pkt. Indeks utrzymywał się na plusie przez większość dnia.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,55 proc. i wyniósł 5.975,38 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 1,24 proc. do 19.864,98 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 0,09 proc. do 2.266,33 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX spada o 0,56 proc. do 16,03 pkt.

Inwestorzy rozpoczęli kolejny skrócony tydzień handlowy z utrzymującymi się obawami o projekcje stóp procentowych Rezerwy Federalnej. Nowojorska giełda będzie zamknięta w czwartek z powodu żałoby po śmierci byłego prezydenta Jimmy'ego Cartera.

Akcje technologiczne rosły po opublikowaniu planów Microsoftu, który chce zainwestować 80 mld USD w rozwój centrów danych obsługujących sztuczną inteligencję, a także z powodu wyższych od oczekiwań analityków prognoz przychodów firmy Foxconn w czwartym kwartale.

Akcje Nvidii wzrosły ponad 3 proc., podczas gdy akcje Micron Technology zyskały ponad 11 proc., a Advanced Micro Devices i Broadcom rosły od 1,5 proc. do 3 proc.

Zwyżkowały akcje sektora motoryzacyjnego. po wzroście sprzedaży samochodów w Stanach Zjednoczonych w IV kw. do czego przyczyniły się groźby prezydenta-elekta Donalda Trumopa - o zakończeniu ulg podatkowych na pojazdy elektryczne.

Akcje GM wzrosły ponad 3 proc. W IV kw. General Motors sprzedał "dzięki" groźbom Donalda Trumpa prawie 44 tys. pojazdów elektrycznych. Sprzedaż tych samochodów wzrosła u GM ponad dwukrotnie.

Ford zwyżkował prawie 5 proc. Ford Motor Co. zanotował wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych w IV kw. o 16 proc. - do ok. 30.000.

Akcje Lyft wzrosły o 1 proc. po tym, jak Benchmark podniósł rekomendację dla akcji firmy oferującej przewozy pasażerskie do „kupuj” z „trzymaj”.

Akcje amerykańskie odbiły w piątek po serii strat w grudniu i pierwszych kilku sesjach nowego roku, kiedy obawy o wysokie wyceny, rosnące rentowności obligacji skarbowych i niską płynność spowodowały wycofanie się inwestorów po wzrostach w 2024 roku.

"Myślę, że rynek jest obecnie dość optymistycznie nastawiony do technologii, oczekując wzrostu zysków o 20 proc. w tym roku w porównaniu z 12,8 proc. dla całego rynku, ale wyceny wydają się restrykcyjne" – powiedział główny strateg inwestycyjny CFRA Research, Sam Stovall.

"Grupa prawdopodobnie nie wzrośnie w oparciu o mnożniki P/E, ale będzie musiała wzrosnąć w oparciu o organiczny wzrost zysków" - dodał.

Stovall spodziewa się podwyższonej zmienności w tym roku, biorąc pod uwagę wysokie wyceny, potencjalne korekty prognoz stóp procentowych i prognoz zysków oraz nową administrację prezydencką.

Dodał, że trzeci rok hossy jest również trudniejszy według danych historycznych sięgających czasów II wojny światowej.

Nastroje rynkowe w poniedziałek poprawił raport Washington Post, w którym stwierdzono, że plan taryfowy prezydenta elekta Donalda Trumpa będzie węższy niż oczekiwano i obejmie tylko krytyczny import. Trump wzywał do wprowadzenia "uniwersalnych" ceł na poziomie 10-20 proc. podczas swojej kampanii.

W pierwszym pełnym tygodniu stycznia inwestorzy czekać będą na środową publikację minutes z posiedzenia Fed w grudniu oraz na dane payrolls z rynku pracy USA za ten sam miesiąc.

„Dane pokazują nam, że bezrobocie rośnie, a ludzie mają trudności ze znalezieniem pracy. Ważne będzie również obserwowanie rentowności 10-letnich obligacji, które są bliskie poziomu 4,6 proc., a odczyty z rynku pracy w przeszłości wstrząsały inwestorami obligacji” – powiedziała Callie Cox, główna strateg rynkowa w Ritholtz Wealth Management, dodając, że ten tydzień będzie szansą dla inwestorów na rekalibrację oczekiwań.

Rentowność 10-letnich obligacji poszła w górę przed oczekiwanymi danymi makro, oscylując wokół 4,6 proc.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w listopadzie spadły o 0,4 proc. mdm. Analitycy szacowali, że zamówienia spadną o 0,3 proc. mdm. Miesiąc wcześniej zamówienia wzrosły o 0,5 proc. mdm., po korekcie z +0,2 proc.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez S&P Global, wzrósł w grudniu do 55,4 pkt. z 54,9 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 56,6 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez S&P Global, wzrósł w grudniu do 56,8 pkt. z 56,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 58,5 pkt.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lutowe zniżkują o 0,74 proc. do 73,41 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent spadają o 0,39 proc. do 76,21 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5097 -1,23%
1 EUR 4,2515 -0,48%
1 GBP 5,1217 -0,55%
100 JPY 2,5866 -2,02%
1 USD 4,0770 -1,79%