DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street solidne wzrosty na koniec dnia

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła wzrosty głównych indeksów. Akcje zyskiwały po danych o inflacji PPI i nowych informacjach na temat amerykańskich ceł, które nieco uśmierzyły obawy inwestorów dotyczące presji inflacyjnej i napięć w globalnym handlu.


Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,77 proc. do 44.711,43 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,04 proc. i wyniósł 6.115,07 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 1,50 proc. do 19.945,64 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 1,17 proc. do 2.282,18 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX spada o 4,97 proc. do 15,10 pkt.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w czwartek memorandum, w którym polecił swojemu zespołowi przygotowanie ceł wobec wielu państw świata, co - jego zdaniem - ma wyrównać nieuczciwe warunki w handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Według zapowiedzi Trumpa mogą one dotknąć również Unię Europejską.

Jak zapowiedział Trump w Białym Domu podczas ceremonii podpisywania dokumentu, którego tekst nie jest jeszcze znany, jego doradcy mają przyjrzeć się stosunkom handlowym "kraj po kraju" i ustanowić odpowiednie cła, mające zagwarantować "równe warunki gry".

"Postanowiliśmy, dla celów uczciwości, że przyjmiemy wzajemną stawkę celną, co oznacza, że nałożymy takie cła, jakie inne państwa nakładają na nas. Nie naliczymy im ani więcej, ani mniej. (...) Bardzo proste. Nikt nie wie, jaka jest ta liczba, chyba że spojrzysz na poszczególne kraje, możesz zobaczyć, jaka jest" - powiedział Trump.

Prezydent stwierdził, że pod uwagę mają być brane nie tylko stawki ceł w innych krajów na towary z USA, lecz także inne bariery handlowe i regulacje, a nawet podatek VAT. Prezydent wielokrotnie skarżył się na stosowanie VAT-u i innych barier dla firm z USA przez Unię Europejską. Szef resortu handlu Howard Lutnick oraz doradca ds. handlowych Peter Navarro stwierdzili, że europejskie podatki VAT są "ukrytym subsydiowaniem eksportu" oraz powodem, dla którego Niemcy sprzedają w USA ośmiokrotnie więcej samochodów, niż USA w Niemczech.

Czwartkowe wzrosty na Wall Street były napędzane zwyżkami notowań największych firm technologicznych. Nvidia zyskała około 3,2 proc. po tym, jak Hewlett Packard Enterprise dostarczył swoje pierwsze rozwiązanie wykorzystujące układ Blackwell firmy Nvidia.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w styczniu wzrosły 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 3,5 proc. Oczekiwano +0,3 proc. i +3,2 proc.

Po wyłączeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł 0,3 proc. mdm, a rdr wzrósł o 3,6 proc. Spodziewano się +0,3 proc. i +3,3 proc.

„Choć Fed zdaje sobie sprawę z uwarunkowań dotyczących inflacji na początku roku, odczyt ten nie przyczyni się do złagodzenia obaw decydentów dotyczących wzrostu cen, szczególnie w kontekście rosnącego popytu na pracę, zwiększonych oczekiwań inflacyjnych i nadchodzących skutków taryf” – podali ekonomiści z BNP Paribas w raporcie przed publikacją danych o PPI.

Rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych spadły po danych o inflacji o około 10 punktów bazowych do 4,531 proc.

Prezydent USA Donald Trump w środę rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Rozmowa dotyczyła m.in. wojny w Ukrainie.

Według Trumpa obaj przywódcy zgodzili się, że chcą powstrzymać śmierć żołnierzy rosyjskich i ukraińskich w wojnie w Ukrainie. Uzgodnili też natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji pokojowych, które będą prowadzone przez odpowiednie zespoły.

Prezydent USA rozmawiał też przez telefon z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Dodał, że Zełenski, podobnie jak Putin, chce zawrzeć pokój.

Analitycy wskazują, że optymizm inwestorów związany z rozmowami USA z Rosją i Ukrainą jest zrozumiały, biorąc pod uwagę istniejący obecnie impas, ale droga do porozumienia pokojowego pomiędzy Rosją a Ukrainą może być skomplikowana.

„Trudno sobie wyobrazić, jak cały ten optymizm uda się utrzymać do późniejszej części roku, kiedy to większa część porozumienia pokojowego może zostać dopracowana i mieć wpływ, w szczególności na wydatki Europy na obronę” — powiedział Bas van Geffen, starszy strateg makroekonomiczny w RaboResearch Global Economics & Markets.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec zniżkują o 0,01 proc. do 71,36 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent spadają o 0,07 proc. do 75,13 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,3881 0,49%
1 EUR 4,1992 0,34%
1 GBP 5,0272 0,83%
100 JPY 2,6075 1,66%
1 USD 3,8776 0,85%