DZIEŃ NA RYNKACH: Przewaga spadków w Europie po informacji o możliwym zwolnieniu Powella
Indeksy w Europie głównie zniżkowały na koniec sesji w środę. Inwestorzy oceniają perspektywy utrzymania się na stanowisku prezesa Fedu po tym, jak w mediach pojawiły się doniesienia o planowanym zwolnieniu J. Powella przez prezydenta D. Trumpa.
Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 stracił 0,76 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 0,07 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 0,57 proc., a brytyjski FTSE spadł o 0,13 proc.
Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zniżkował o 0,45 proc.
Rynki oceniają szanse na zwolnienie prezesa Fedu. Jak poinformował w środę Bloomberg, powołując się na anonimowego urzędnika Białego Domu, prezydent USA Donald Trump najprawdopodobniej wkrótce zwolni prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Trump zaprzeczył, aby miał zamiar zwolnić szefa Fedu.
„Rynki nie byłyby zadowolone, gdyby Powell został zwolniony. To oczywiście polityczny ferment, ale ogólnie rzecz biorąc, większość znanych mi dużych uczestników rynku uważa, że Powell wykonał świetną robotę” – powiedział Larry Tentarelli, założyciel Blue Chip Daily Trend Report.
„Patrząc na sezon wyników finansowych, oczekuje się, że Europa ucierpi najbardziej” – powiedział Anthi Tsouvali, strateg ds. wielu aktywów w UBS Global Wealth Management, powołując się na niepewność wywołaną cłami, słabe nastroje biznesowe i presję na marże wynikającą z gromadzenia zapasów.
Holenderski producent sprzętu do produkcji układów scalonych ASML stracił 11,5 proc. Firma wycofała się z prognoz wzrostu na 2026 r. ze względu na amerykańskie cła, które utrudniają przewidywanie przyszłych wyników.
O 18,5 proc. spadł kurs akcji francuskiego koncernu motoryzacyjnego Renault SA, najmocniej od 5 lat. Firma obniżyła swoje prognozy marży operacyjnej na ten rok i oczekiwania dotyczące wolnych przepływów pieniężnych.
Akcje Stellantis spadły o 6 proc. po tym, jak producent samochodów ogłosił, że zakończy program rozwoju technologii ogniw paliwowych wykorzystujących wodór i nie wprowadzi na rynek w tym roku gamy pojazdów napędzanych wodorem.
Akcje spółki zarządzającej aktywami Partners Group wzrosły o 5 proc. po tym, jak firma poinformowała o lepszych niż oczekiwano półrocznych wynikach aktywów pod zarządzaniem i potwierdziła prognozy na cały rok.
Hays spadł o 1,5 proc. po obniżeniu rekomendacji dla akcji spółki do "niedoważaj" przez analityków Morgan Stanley.
Bakkafrost zniżkował o 15,5 proc. Spółka podała wstępny zysk operacyjny EBIT za II kw., a ten nie spełnił rynkowych oczekiwań.
Ontex stracił 13 proc. Spółka skorygowała swoje roczne prognozy finansowe.
Azelis zyskał 1,5 proc. Analitycy Deutsche Bank podwyższyli rekomendację dla walorów firmy do "kupuj" z "trzymaj".
RYNKI AKCJI
Indeks S&P 500 spada o 0,08 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,1 proc., a Nasdaq Comp. zyskuje 0,16 proc.
Akcje J&J rosną o 6,5 proc., a Vistra spadają o 4,5 proc.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 17,83 pkt.
RYNKI OBLIGACJI
Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb. do 4,48 proc. Dochodowość 30-letnich UST zniżkuje o 1 pb. do 5,01 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +53 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +12 pb.
Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 3 pb. do 2,69 proc.
WALUTY
Dolar osłabia się o 0,3 proc. wobec koszyka walut do 98,31 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,22 proc. do 1,1627.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,44 proc. do 148,22.
Kurs funta zwyżkuje o 0,28 proc. wobec dolara do 1,3414.
SUROWCE
Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zniżkują o 1,08 proc. do 65,81 USD za baryłkę, a wrześniowe futures na Brent spadają o 0,99 proc. do 68,05 USD/b.
Srebro zwyżkuje o 0,33 proc. do poziomu 38,24 USD za uncję, a złoto rośnie o 1 proc. do 3.370 USD za uncję. (PAP Biznes)
kek/ gor/