DZIEŃ NA RYNKACH: Przewaga wzrostów kontraktów w USA; obawy o nowe cła
Futures w USA głównie zwyżkują, a indeksy w Europie są na minusach. Na rynkach pojawiła się obawa, że nowe cła na import w USA mogą wejść w życie szybciej niż oczekiwano. Rentowności obligacji rosną.
Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,2 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,23 proc., a na Nasdaq Comp. zyskuje 0,23 proc.
Inwestorzy oceniają najnowsze informacje dotyczące możliwości wprowadzenia nowych taryf na import do USA. Prezydent-elekt USA Donald Trump, który obejmie urząd w styczniu, planuje nałożyć 25-proc. cła na import z Kanady i Meksyku oraz podnieść cła na towary z Chin o 10 proc.
„To prawie tak, jakby Trump chciał przypomnieć rynkom, kto ma kontrolę, po nominowaniu Scotta Bessenta na stanowisko sekretarza skarbu, czyli człowieka, który według rynków miałby ostudzić zapał Trumpa. W związku z aprecjacją dolara kanadyjskiego w stosunku do peso meksykańskiego rynki zakładają, że taka decyzja uderzy najmocniej w Meksyk” – powiedział Matt Simpson, starszy analityk rynkowy w City Index.
„Naszym zdaniem cła ostatecznie nie okażą się aż tak złe, jak się obawiano, ale w nadchodzących miesiącach będziemy świadkami wzrostu niepewności. Rozpoczynanie dnia od sprawdzania wpisów w mediach społecznościowych pod kątem jakichkolwiek ogłoszeń politycznych, może znowu stać się normą” — powiedział strateg Jefferies Mohit Kumar.
Zoom Video Communications traci 7 proc. w handlu przedsesyjnym. Firma podniosła prognozę przychodów i skorygowanego zysku na rok fiskalny 2025, lecz według analityków oczekiwania dotyczące podwyżek były wyższe wśród inwestorów.
Akcje Poseida Therapeutics rosną o 229 proc. przed sesją. Szwajcarska firma Roche planuje przejąć amerykańską firmę biofarmaceutyczną w ramach transakcji o wartości do 1,5 mld USD.
Akcje spółki Rivian Automotive zwyżkują o 9 proc. w handlu przedsesyjnym po uzyskaniu wstępnej zgody na federalną pożyczkę w wysokości 6,6 mld dolarów, która pomoże sfinansować opóźnioną budowę fabryki pojazdów elektrycznych w stanie Georgia.
Akcje Dick’s Sporting Goods rosną o 9 proc. przed otwarciem sesji po tym, jak sprzedawca detaliczny opublikował lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne i prognozy.
Akcje Amgen spadają o 3 proc. przed otwarciem sesji po tym, jak firma ogłosiła, że jej eksperymentalny lek na odchudzanie pomógł pacjentom stracić do 20 proc. masy ciała w ciągu roku. Analitycy podają, że inwestorzy liczyli na lepsze efekty leku.
Kohl’s zniżkuje o 17 proc. przed sesją. Spółka obniżyła całoroczną prognozę sprzedaży porównywalnej oraz ogłosiła, że jej prezes odejdzie ze stanowiska w styczniu.
Best Buy spada o 3 proc. w handlu przedsesyjnym. Spółka obniżyła całoroczną prognozę sprzedaży porównywalnej.
W poniedziałek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,99 proc., czyli o ponad 440 pkt., do 44.736,57 pkt. Indeks jest na najwyższym poziomie w historii. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,30 proc. i wyniósł 5.987,37 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,27 proc. do poziomu 19.054,83 pkt.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 14,54 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,31 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 0,23 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,19 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,14 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,19 proc.
Po osiągnięciu rekordowych poziomów na początku 2024 r. indeks STOXX 600 wzrósł w tym roku o 6 proc., co stanowi wynik znacznie gorszy od ponad 25-proc. wzrostu amerykańskiego indeksu S&P 500.
Zniżkuje sektor motoryzacyjny, który według przewidywań ma być jednym z najbardziej dotkniętych nowymi taryfami Trumpa, a wśród największych spadków znalazły się Stellantis i Volkswagen, które tracą odpowiednio po 5 proc. i 2 proc.
"To tylko ożywiło obawy, że Europa może być następna na liście nowych taryf. Wygląda na to, że może się to zmaterializować bardzo szybko, a to jest poważny problem” — powiedziała Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka w Swissquote Bank.
"Europejscy producenci samochodów odnotowali wyraźne osłabienie sprzedaży w ciągu ostatnich kilku lat, a także znaleźli się w ogniu krzyżowym napięć handlowych z Chinami. Nie są już w stanie pozwolić sobie na dodatkowe taryfy” — dodała Ozkardeskaya.
Avolta spada o 7 proc. po tym, jak Barclays obniżył rekomendację dla akcji szwajcarskiego detalisty do „niedoważaj” z „przeważaj”.
Melrose Industries rośnie o 6 proc. po tym, jak JPMorgan podniósł cenę docelową akcji producenta części lotniczych.
Trigano idzie w górę o 3,5 proc. Bieżący zysk operacyjny spółki za rok fiskalny okazał się wyższy od rynkowego konsensusu.
ArcelorMittal spada o 3 proc. Firma odkłada decyzje ws. dekarbonizacji.
Dustin traci 21,5 proc. po zanotowaniu w I kw. spadku sprzedaży o ok. 20 proc.
Halfords zyskuje 14 proc. po podaniu lepszych od oczekiwań wyników finansowych.
AAK rośnie o 3 proc. Spółka podwyższyła swoje wytyczne dotyczące zyskowności.
Dolar osłabia się o 0,12 proc. wobec koszyka walut do 106,69 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,11 proc. do 1,0506.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,69 proc. do 153,27.
Kurs funta zwyżkuje o 0,16 proc. wobec dolara do 1,2585.
Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb. do 4,28 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 2 pb. do 4,48 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +4 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -23 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb. do 2,2 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń zwyżkują o 0,97 proc. do 69,69 USD za baryłkę, a styczniowe futures na Brent rosną o 0,8 proc. do 73,61 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ osz/