DZIEŃ NA RYNKACH: Przewaga wzrostów na giełdach w Europie; wybory w USA w centrum uwagi
Indeksy w Europie głównie zwyżkowały na koniec sesji we wtorek. Uwaga rynków skupiona jest na śledzeniu wyborów prezydenckich w USA.
Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował o 0,38 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 0,57 proc., francuski CAC 40 zyskał 0,48 proc., a brytyjski FTSE spadł o 0,11 proc.
Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zwyżkował o 0,04 proc.
W centrum uwagi rynków finansowych znajdzie się wynik wyborów prezydenckich w USA. Amerykanie wybierają pomiędzy Kamalą Harris a Donaldem Trumpem, a sondaże pokazują, że wyścig do Białego Domu jest w fazie impasu zarówno w skali kraju, jak i w stanach wahających się.
"Największym ryzykiem dzisiaj nie jest wygrana Harris lub Trumpa, ale rzeczywistość, że ewentualna wygrana Harris może być mocno kwestionowana przez Trumpa” – powiedziała Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka w Swissquote Bank, dodając, że taki wynik podsyciłby niepewność i zaszkodziłby nastrojom inwestorów.
"Rynki w pewnym stopniu uwzględniły już w wycenach możliwość wygranej Trumpa, ale po prostu musimy poczekać i zobaczyć, jaki będzie wynik” – powiedział Ben Ritchie, szef akcji rynków rozwiniętych w abrdn.
Akcje Hugo Boss spadły o 4,5 proc. po tym, jak spółka zanotowała spadki sprzedaży w regionie Azji i Pacyfiku związane ze słabością konsumenta w Chinach.
Kurs spółki Salzgitter poszedł w górę o 40 proc. po informacjach, że akcjonariusze rozważają złożenie oferty przejęcia spółki.
Vestas Wind Systems spadł o 12 proc. po ostrzeżeniu, że skorygowana marża EBIT będzie na dolnym końcu przedziału prognoz.
Akcje firmy zajmującej się zasobami ludzkimi i pośrednictwem pracy Adecco spadły o 6,5 proc. po tym, jak firma opublikowała wyniki za trzeci kwartał, które wykazały, że przychody organiczne były niższe od oczekiwań.
Nobia straciła 14,5 proc. po zaliczeniu w III kw. straty operacyjnej.
Boozt spadł o 15 proc. Przychody firmy w III kw. nie spełniły rynkowych oczekiwań.
Asos zniżkował o 6,5 proc. Internetowy sprzedawca odzieży podał roczne przychody, które nie spełniły szacunków analityków.
Schroders stracił 14 proc. po tym, jak brytyjski fundusz zarządzający aktywami poinformował o odpływie netto środków klientów w wysokości 2,3 mld funtów za kwartał do końca września.
Bouygues wzrósł o 3 proc. po tym, jak francuska grupa budowlano-telekomunikacyjna opublikowała zysk bazowy za trzy kwartały tego roku powyżej oczekiwań.
Belgijski producent chemikaliów Syensqo zwyżkował o 7 proc. - ujawnił swoje plany redukcji około 2 proc. siły roboczej.
RYNKI AKCJI
Indeks S&P 500 rośnie o 0,94 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,75 proc., a Nasdaq Comp. zyskuje 1,21 proc.
Akcje Palantiru rosną o 23 proc., a Celanese spadają o 25 proc.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 20,31 pkt.
RYNKI OBLIGACJI
Rentowność 10-letnich UST rośnie o 8 pb. do 4,36 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 5 pb. do 4,52 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +13 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -18 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 3 pb. do 2,43 proc.
WALUTY
Dolar osłabia się o 0,3 proc. wobec koszyka walut do 103,57 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,33 proc. do 1,0914.
Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,05 proc. do 152,10.
Kurs funta zwyżkuje o 0,4 proc. wobec dolara do 1,3009.
SUROWCE
Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień zwyżkują o 1,52 proc. do 72,58 USD za baryłkę, a styczniowe futures na Brent rosną o 1,41 proc. do 76,16 USD/b.
Srebro zwyżkuje o 0,6 proc. do 32,79 USD za uncję, a złoto rośnie o 0,06 proc. do 2.748 USD za uncję. (PAP Biznes)
kek/ osz/