DZIEŃ NA RYNKACH: Spore spadki futures w USA po nowych cłach Trumpa

Kontrakty w USA notują spore spadki, podobnie jak indeksy w Europie. Inwestorzy negatywnie reagują na nałożenie ceł przez USA na partnerów handlowych. Dolar umacnia się, ceny ropy rosną.


Kontrakty na S&P 500 spadają o 1,72 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 1,5 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 1,93 proc.

„Rynki będą musiały teraz potraktować resztę programu taryfowego Trumpa dosłownie. Jeśli ten nowy poziom powagi zostanie nagle uwzględniony w cenach, poniedziałek może być trudnym dniem dla rynków” – powiedział Tobin Marcus, szef działu ds. polityki amerykańskiej w Wolfe Research.

„Rynki były bardzo optymistyczne od czasu wyborów, mając nadzieję na uniknięcie tak znaczących taryf, jak te, co okazało się błędem. (…) Wydaje się, że to dopiero początek” — powiedział Michael O’Rourke, główny strateg rynkowy w JonesTrading.

Na giełdach w USA większość akcji producentów chipów spada przed sesją, Nvidia spada o 4 proc., a Broadcom zniżkuje o 3,5 proc.

Większość akcji spółek wzrostowych o dużej kapitalizacji również spada. Apple spada o 2 proc. w handlu przedsesyjnym. Microsoft traci 1,5 proc.

Producenci samochodów zniżkują. Ford traci 5 proc. przed sesją, podczas gdy General Motors 8 proc. Dostawcy części dla samochodów, w tym Aptiv i Avery Dennison, tracą odpowiednio 5 proc. i 2 proc. przed sesją Producent silników Cummins spada o 1 proc.

Podpisane przez amerykańskiego prezydenta rozporządzenie przewiduje nałożenie 25-procentowych ceł na towary z Kanady i Meksyku, z wyjątkiem produktów naftowych obłożonych niższym cłem 10 proc. oraz dodatkowych 10 proc. ceł na towary z Chin.

Donald Trump wskazał, że "zdecydowanie" nałoży też cła na Unię Europejską, wskazując na duży deficyt handlowy USA z UE i niewystarczający import amerykańskich aut i produktów rolnych do Europy.

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział w sobotę, że Kanada wprowadzi 25 proc. cła odwetowe na towary amerykańskie wartości 155 mld dolarów kanadyjskich (CAD) (ok. 106,5 mld USD).

Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum nakazała w sobotę wprowadzenie ceł w odwecie za 25-proc. taryfy nałożone na import z Meksyku przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Rzecznik UE powiedział, że blok zareaguje stanowczo, jeśli prezydent Donald Trump nałoży cła na Unię.

Stratedzy Goldman Sachs Group oceniają, że istnieje ryzyko 5-proc. spadku akcji w USA z powodu spadku zysków przedsiębiorstw, podczas gdy RBC Capital Markets szacuje, że spadek ten zmieści się w przedziale od 5 proc. do 10 proc.

Goldman Sachs wskazywał, że jeśli cła zostaną utrzymane, może to obniżyć prognozę wzrostu zysku na akcję spółek z indeksu S&P 500 o około 2–3 proc. Morgan Stanley również spodziewa się, że akcje amerykańskie znajdą się pod presją.

Stratedzy Barclays szacują, że cła mogą spowodować spadek zysków spółek z indeksu S&P 500 o 2,8 proc., wliczając w to przewidywane skutki odwetowych działań ze strony objętych nimi krajów.

Analitycy spodziewają się, że cła Trumpa będą miały głęboki wpływ na przemysł motoryzacyjny, ze względu na duże znaczenie produkcji w Meksyku, a także złożone globalne łańcuchy dostaw.

Akcje Triumph Group rosną o 34,5 proc. przed sesją po tym, jak producent części lotniczych poinformował, że firmy inwestycyjne Warburg Pincus i Berkshire Partners zgodziły się kupić firmę w ramach transakcji o wartości około 3 mld USD.

W tym tygodniu kluczową publikacją dla rynków finansowych będzie styczniowy raport payrolls z amerykańskiego rynku pracy. Decyzję ws. stóp procentowych podejmie Bank Anglii.

W tym tygodniu wyniki finansowe za IV kw. podadzą m.in. Alphabet, Amazon, Wal Disney AMD, PayPal, Palantir i Eli Lilly.

Jak wynika z danych zebranych przez LSEG, spośród 178 spółek z indeksu S&P 500, które do tej pory opublikowały wyniki finansowe, ponad 75 proc. przebiło szacunki analityków.

Bitcoin spada o 3 proc. i jego kurs wynosi 94.983 USD za token.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 20,02 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 1,87 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 1,9 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 1,79 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 1,41 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 1,24 proc.

Indeks Stoxx 600 Automobiles & Parts znizkuje o 4 proc. Akcje francuskiego dostawcy części samochodowych Valeo i producenta samochodów Renault spadają odpowiednio o 8,5 proc. i 1,5 proc. Tymczasem niemieckie BMW idzie w dół o 4,5 proc., Volkswagen traci 6,5 proc., a Porsche zniżkuje o 5 proc.

Francusko-włoski koncern Stellantis, znany z takich marek, jak Chrysler, Dodge, Jeep i Maserati, spada o 6,5 proc.

Indeksy technologii, przemysłu i górnictwa w Europie spadają o około 2 proc. ASML Holding spada o 3,5 proc.

„Taktyka negocjacyjna UE będzie kluczowa. Jesteśmy w bardzo dynamicznej sytuacji i to jest dokładnie ten moment, w którym rynki będą miały problem z wyceną dokładnego wyniku” — powiedział Chris Beauchamp, główny analityk rynku w IG Group.

Akcje Julius Baer spadają o 13,5 proc. po tym, jak szwajcarski bank ogłosił plany redukcji zatrudnienia o około 5 proc. w ramach działań oszczędnościowych pod przewodnictwem nowego dyrektora generalnego Stefana Bollingera.

LightOn spada o 6 proc. po tym, jak francuski startup zajmujący się generatywną sztuczną inteligencją, który podał swoje pierwsze wyniki od swojego listopadowego IPO, nie osiągnął celu przychodowego na 2024 r.

Dolar umacnia się o 0,76 proc. wobec koszyka walut do 109,19 pkt.

Eurodolar osłabia się o 1,02 proc. do 1,0256. Euro osłabiło się wobec dolara do najniższego poziomu od listopada 2022 r.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,42 proc. do 154,53.

Kurs funta zniżkuje o 0,43 proc. wobec dolara do 1,2337.

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pb. do 4,5 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 5 pb. do 4,73 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +26 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +20 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 8 pb. do 2,38 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec zwyżkują o 2,74 proc. do 74,52 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent rosną o 1,77 proc. do 77,03 USD/b. (PAP Biznes)

kek/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5070 1,17%
1 EUR 4,2305 0,42%
1 GBP 5,0826 0,84%
100 JPY 2,6677 1,73%
1 USD 4,1352 1,91%

Powiązane