DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie indeksy idą w dół po poniedziałkowej wyprzedaży na Wall Street

Na europejskich giełdach indeksy idą w dół po poniedziałkowej wyprzedaży na Wall Street, Inwestorzy analizują negocjacje taryfowe USA i krytyczne uwagi prezydenta Donalda Trumpa pod adresem Fed i Jerome'a Powella. Na rynku walutowym USD jest słabszy do JPY. Bitcoin kosztuje ok. 88.200 USD. Notowania złota idą w górę - informują maklerzy.


Wskaźnik Stoxx 600 Europe traci 0,57 proc. Najmocniej spada sektor technologii i opieki zdrowotnej

FTSE 100 rośnie o 0,04 proc.

CAC 40 idzie w dół o 0,62 proc.

DAX zniżkuje 0,39 proc.

Biotage rośnie aż o 57 proc. po złożeniu oferty nabycia wszystkich akcji szwedzkiej spółki przez KKR za 1,2 mld USD.

L'Oreal idzie wyżej o 2,6 proc. Wzrost sprzedaży like for like tego producenta kosmetyków przekroczył rynkowe oczekiwania. Analitycy wskazują m.in. na silne wyniki spółki na chińskim rynku, chociaż słabiej było w USA.

Novo Nordisk spada o 9,8 proc. po opublikowaniu mocnych danych przez Eli Lilly ws. pigułki na otyłość. Tabletka pomaga pacjentom schudnąć i kontrolować poziom cukru we krwi równie skutecznie jak Ozempic firmy Novo Nordisk.

Inwestorzy analizują negocjacje taryfowe USA i krytyczne komentarze prezydenta Donalda Trumpa pod adresem Fed i Jerome'a Powella.

Donald Trump w ub. tygodniu ostrzegł, że amerykańska gospodarka może spowolnić, jeśli Fed nie obniży stóp procentowych, a to najnowsza fala krytyki przez amerykańskiego prezydenta szefa Fed Jerome'a Powella.

To skłoniło inwestorów w poniedziałek do wyprzedaży akcji amerykańskich spółek, obligacji i dolara.

Nie minęło dużo czasu od kiedy tzw. "Trump Trade", zasadniczo "doładowujący" USA, zaczął wyglądać na "Sell America".

Rynki akcji w Europie - jak do tej chwili - mają ciężki kwiecień, ponieważ amerykańskie cła Donalda Trumpa wywierają presję na perspektywy wzrostu gospodarczego i na zyski firm, a na rynkach nie słabnie niepewność.

"Wojna handlowa USA w połączeniu z presją na Fed i kwestia niezależności amerykańskiego banku centralnego podsycają zmienność na rynkach" - mówi Vincent Juvyns, główny strateg ds. inwestycji w ING.

"Jeśli jeszcze dodamy do tego brak postępów w dążeniu do zawieszenia broni w konflikcie w Ukrainie, to można śmiało powiedzieć, że sytuacja geopolityczna na początku II kw. nie jest idealna" - dodaje.

"Spodziewamy się, że rynki nadal będą podlegać wahaniom w krótkiej perspektywie. Dlatego zachowujemy neutralność wobec akcji" - podkreśla.

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 140,32 za 1 USD, wyżej o 0,4 proc.

Euro jest po 1,1498 USD, w dół o 0,1 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,42 proc.

Bitcoin kosztuje 88.174,10 USD za token, wyżej o 0,9 proc.

Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 3.464,21 USD za uncję, wyżej o 1,2 proc.

Ropa WTI na NYMEX jest po 63,70 USD za baryłkę - wyżej o 0,98 proc., a Brent na ICE zwyżkuje o 1,15 proc. do 67,02 USD. (PAP Biznes)

aj/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6086 -0,50%
1 EUR 4,2809 -0,11%
1 GBP 4,9949 -0,11%
100 JPY 2,6512 0,11%
1 USD 3,7677 -0,06%

Powiązane