DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach indeksy spadają
Na europejskich giełdach dominują zniżki indeksów. Zza Oceanu napływają informacje o przygotowaniach do kolejnych ceł na importowane do Stanów Zjednoczonych minerały i restrykcji USA wobec Nvidii ws. eksportu H20 do Chin. Na rynku walutowym USD jest słabszy do euro i JPY. Bitcoin kosztuje ok. 83.700 USD. Notowania złota idą w górę - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx 600 Europy traci 0,76 proc.
FTSE 100 spada o 0,16 proc.
CAC 40 idzie w dół o 0,62 proc.
DAX zniżkuje 0,60 proc.
Najmocniej traci sektor spółek technologicznych po słabych wynikach ASML i restrykcji USA wobec Nvidii - ws. ograniczenia eksportu H20 do Chin.
"Oczywiste jest, że nie ma żadnej deeskalacji między USA a Chinami - chodzi o to, kto pierwszy +mrugnie+, a w tej chwili nikt nie +mruga+" - mówi Vincent Juvyns, główny strateg inwestycyjny ING.
"To logiczne, że technologia jest w centrum uwagi ze względu na implikacje w łańcuchu dostaw i strategiczny charakter tego sektora" - dodaje.
ASML traci 7,6 proc. Zamówienia spółki w I kw. nie spełniły rynkowych oczekiwań. ASMI zniżkuje o 4,1 proc., BE Semiconductor spada o 3,4 proc. VAT idzie w dół o 2,7 proc., a Technoprobe spada o 4,7 proc.
Bunzl zniżkuje o 22 proc., najmocniej w historii, po obniżeniu przez spółkę rocznych prognoz i wstrzymaniu buybacku.
Sartorius zyskuje 8,3 proc. Spółka zanotowała lepsze wyniki od rynkowych prognoz.
Analitycy wskazują, że spory handlowe USA z innymi krajami nie wykazują oznak wygasania.
Inwestorzy znów muszą jakoś radzić sobie z nagłówkami dotyczącymi taryf, gdy prezydent Donald Trump rozważa wprowadzanie kolejnych ceł.
Amerykański przywódca wydał rozporządzenie w sprawie konieczności wprowadzenia ceł na kluczowe minerały.
Donald Trump zlecił sekretarzowi ds. handlu USA ocenę wpływu importu kluczowych minerałów na bezpieczeństwo - wynika z noty informacyjnej Białego Domu.
Na liście 50 minerałów znajduje się m.in. lit, nikiel, cynk, cyna i platyna, a także szereg niszowych metali.
Jeśli sekretarz ds. handlu uzna, że import ten zagraża bezpieczeństwu narodowemu USA i prezydent Donald Trump zdecyduje się nałożyć cła, to taryfy te zastąpią obecne tzw. cła wzajemne, ogłoszone przez prezydenta USA na początku kwietnia wobec amerykańskich partnerów handlowych.
Pomimo posiadania przez USA rezerw niektórych kluczowych minerałów Stany Zjednoczone obecnie importują znaczną ich ilość, co stwarza zagrożenie ekonomiczne i dla bezpieczeństwa USA - wynika z ocen Białego Domu.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 142,55 za 1 USD, wyżej o 0,5 proc.
Euro jest po 1,1336 USD, w górę o 0,5 proc.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,33 proc., bez zmian.
Bitcoin kosztuje 83.712,26 USD za token, niżej o 0,4 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 3.279,82 USD za uncję, wyżej o 1,5 proc.
Ropa WTI na NYMEX jest po 60,64 USD za baryłkę - niżej o 1,13 proc., a Brent na ICE zniżkuje o 1,04 proc. do 64,00 USD. (PAP Biznes)
aj/ osz/