DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach przewagę mają kupujący

Na europejskich giełdach przewagę mają kupujący akcje, a główne wskaźniki rosną. Inwestorzy czekają na rozwój wypadków na francuskiej scenie politycznej oraz na komentarze bankierów centralnych z Fed i EBC. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro. Bitcoin jest poniżej 96.000 USD.


Wskaźnik Stoxx Europe 600 idzie wyżej o 0,19 proc.

FTSE 100 zniżkuje o 0,27 proc.

CAC 40 jest wyżej o 0,30 proc.

DAX idzie w górę o 0,50 proc. Wskaźnik ten osiąga rekordowy poziom.

Campari drożeje o 3,9 proc. Włoski producent napojów ogłosił, że nowym dyrektorem generalnym zostanie Simon Hunt.

Swiss Life Holding traci 2 proc. po tym, jak niektórzy analitycy uznali nowe cele przedstawione przez ubezpieczyciela jako "za trudne".

Signify spada o 6,2 proc. po obniżeniu rekomendacji dla akcji spółki przez analityków Barclays do "niedoważaj" z "przeważaj".

Inwestorzy z uwagą śledzą francuską scenę polityczną, a tu jest bardzo prawdopodobne, że w środę parlament Francji przyjmie wniosek o wotum nieufności i rząd będzie musiał ustąpić.

W poniedziałek skrajna prawica wycofała swoje nieformalne poparcie dla gabinetu Barniera.

Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron odrzucił we wtorek apele opozycji, by podał się do dymisji w związku z obecnym kryzysem politycznym w kraju i prawdopodobnym przyjęciem wotum nieufności wobec powołanego przez niego rządu Michela Barniera.

W Europie inwestorzy wkrótce poznają końcowe wyliczenia wskaźnika PMI dla sektora usług w XI m.in. we Francji, Niemczech, strefie euro i Wielkiej Brytanii.

W Parlamencie Europejskim wystąpi szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

W środę będzie też wiele komentarzy bankierów centralnych z Fed, w tym m.in. Jerome'a Powella, Alberto Musalema i Toma Barkina, a także z EBC - m.in. Gabriela Makhloufa i Vasileoisa Madourosa.

Uwaga graczy będzie szczególnie zwrócona na komentarze Jerome'a Powella - w poszukiwaniu wskazówek dotyczących możliwej obniżki stóp procentowych w USA w grudniu.

Obecnie traderzy wyceniają taki ruch Fed na 70 proc.

Tymczasem europejskie wskaźniki giełdowe pozostają "w tyle" za swoimi amerykańskimi odpowiednikami - po rekordach we IX - ponieważ na rynkach w regionie nie ustają obawy o możliwe cła dla Europy zapowiadane przez prezydenta-elekta Donalda Trumpa, do tego gospodarka europejska jest w słabej kondycji, a ryzyka geopolityczne nasilają się.

"środowisko pozostaje jednak ogólnie pozytywne i można spodziewać się przedłużenia cyklu z okazjami na rynkach akcji" - uważa Francisco Simon, szef strategii europejskiej w Santander Asset Management.

"Kwestie polityczne, jak wydarzenia we Francji, nie powinny zmienić ogólnego obrazu rynku" - podkreśla.

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 150,07 za 1 USD, niżej o 0,3 proc.

Euro jest po 1,0502 USD, stabilnie.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,23 proc., bez zmian.

Bitcoin kosztuje 95.815,78 USD za token, niżej o 0,3 proc.

Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.646,96 USD za uncję, wyżej o 0,1 proc.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 0,19 proc. do 70,07 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,24 proc. do 73,80 USD. (PAP Biznes)

aj/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6089 0,03%
1 EUR 4,2927 0,01%
1 GBP 5,1726 -0,28%
100 JPY 2,7235 0,30%
1 USD 4,0936 0,59%