DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach szybkie pogorszenie nastrojów
Na europejskich giełdach główne indeksy spadają po wzrostach notowanych na otwarciu sesji. Utrzymujące się napięcia na Bliskim Wschodzie ograniczają optymizm inwestorów. Graczy rozczarowały też dane makro z Niemiec. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 zniżkuje o 0,05 proc.
FTSE 100 spada o 0,02 proc.
CAC 40 jest niżej o 0,12 proc.
DAX idzie w dół o 0,26 proc.
FD Technologies zyskuje 8,1 proc. po zaoferowaniu do sprzedaży First Derivatives Business spółce EPAM Systems.
Jenoptic idzie w górę o 5,9 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji spółki do "kupuj" przez analityków Deutsche Banku.
Europejskie rynki akcji wytracają zanotowane wcześniej zwyżki indeksów, gdyż napięcia na Bliskim Wschodzie nie dają spokoju inwestorom na świecie.
Gracze czekają, czy Izrael odpowie Teheranowi za atak rakietowy przeprowadzony w ubiegłym tygodniu.
Iran wystrzelił w ubiegły wtorek salwę pocisków balistycznych na Izrael, a w całym kraju ogłoszono alarm. Armia Izraela poinformowała, że zestrzeliła dużą część ze 180 rakiet lecących w kierunku tego kraju.
Iran ogłosił, że nalot był zemstą za zabicie przez Izrael przywódców Hamasu i Hezbollahu. Izrael zapowiedział odpowiedź.
Tymczasem w sobotę palestyńskie media informowały o prowadzonych przez Izrael ciężkich bombardowaniach i ostrzałach artyleryjskich północnej części Strefy Gazy. Armia Izraela ogłosiła wcześniej, że celem są bojownicy Hamasu przebywający w rejonie obozu Dżabalija.
"Nastroje na rynkach są w pewnym stopniu ograniczane przez utrzymujące się napięcie na Bliskim Wschodzie" - pisze w nocie dla klientów Michael Brown, starszy strateg ds. badań w Pepperstone.
"Dopóki napięcia geopolityczne będą się utrzymywać, nastroje giełdowych +byków+ mogą być słabsze niż zwykle, a wielu z nich będzie wolało zawierać transakcje w krótszym horyzoncie czasowym" - dodaje.
Graczy rozczarowały też opublikowane w poniedziałek dane makro z największej gospodarki w Europie.
Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w sierpniu o 5,8 proc. mdm - podał Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm spadną o 2,0 proc., wobec +3,9 proc. miesiąc wcześniej.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 148,49 za 1 USD, wyżej o 0,1 proc.
Euro jest po 1,0965 USD, stabilnie.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 3,97 proc., bez zmian.
Bitcoin kosztuje 63.451,29 USD za token, wyżej o 1,3 proc.
Złoto w dostawach spot kosztuje 2.643,57 USD za uncję, niżej o 0,4 proc.
Ropa WTI na NYMEX drożeje o 0,73 proc. do 74,92 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,50 proc. do 78,44 USD. (PAP Biznes)
aj/ asa/