DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach wzrosty głównych wskaźników
Na europejskich giełdach indeksy rosną w nowym tygodniu. Inwestorzy oceniają sygnały dotyczące polityki handlowej USA i czekają na publikacje w tym tygodniu wielu wskaźników makro oraz decyzje monetarne banków centralnych, m.in. w Japonii. Na rynku walutowym dolar jest stabilny wobec innych walut. Bitcoin kosztuje ok. 94.000 USD. Notowania złota spadają - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx 600 Europy zwyżkuje o 0,42 proc.
FTSE 100 rośnie o 0,33 proc.
CAC 40 idzie wyżej o 0,45 proc.
DAX idzie w górę o 0,37 proc.
Banca Generali zyskuje 9 proc. po ofercie Mediobanca ws. przejęcia spółki za 6,3 mld euro. Mediobanca zwyżkuje o 2 proc.
Deliveroo drożeje o 18 proc. Spółka zajmująca się dostawą żywności podała, że DoorDash zaproponował jej ofertę przejęcia po 180 pensów za akcję.
Inwestorzy na rynkach finansowych czekają na informacje o negocjacjach handlowych USA z innymi krajami.
Sekretarz skarbu USA Scott Bessent powiedział w ABC News w "This Week", że USA mają 18 ważnych partnerów handlowych, w tym Chiny, z którymi prowadzą "specjalne negocjacje".
"W przypadku 17 krajów mamy wdrożony proces na następne 90 dni, aby z nimi negocjować" - powiedział Bessent.
"Niektóre z nich idą bardzo dobrze, szczególnie z krajami azjatyckimi" - dodał.
W zeszłym tygodniu Bessent mówił, że USA i Korea Południowa mogą osiągnąć "porozumienie o porozumieniu" w sprawie handlu już w tym tygodniu.
Biały Dom wskazuje też na postępy w rozmowach handlowych z Indiami i Japonią.
Tymczasem prezydent USA Donald Trump zasugerował w niedzielę, że jego polityka handlowa z radykalnymi cłami pomoże w obniżeniu podatków od Amerykanów zarabiających mniej niż 200 tys. USD rocznie.
"(...) podatki dochodowe wielu osób zostaną znacznie obniżone, a może całkowicie wyeliminowane. Skupimy się na osobach zarabiających mniej niż 200.000 USD rocznie" - napisał prezydent USA w Truth Social.
Donald Trump podkreślił również w niedzielę, że USA zarobią dużo pieniędzy na cłach.
"Zarobimy dużo pieniędzy i obniżymy podatki dla mieszkańców tego kraju (USA) poprzez dochody z taryf" - powiedział w drodze powrotnej do Waszyngtonu ze swojego klubu golfowego w New Jersey.
"Zajmie nam to trochę czasu" - dodał.
Donald Trump już wcześniej twierdził, że przychody USA z taryf celnych mogłyby zastąpić podatki dochodowe Amerykanów, chociaż ekonomiści kwestionują te opinie.
Na razie poparcie Amerykanów dla sposobu, w jaki Donald Trump radzi sobie z amerykańską gospodarką, spadło w sondażach do 42 proc. w porównaniu z 51 proc. na początku marca.
W tym tygodniu rynki śledzić będą dane makro z gospodarek: wstępne odczyty PKB za I kw., inflację w Europie i USA, indeksy PMI z przemysłu głównych gospodarek.
Na Wall Street uwagę graczy przykują wyniki big techów: Meta, Microsoft, Amazon i Apple.
Swoje decyzje o stopach procentowych ogłoszą banki centralne Japonii i Węgier.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 143,61 za 1 USD, stabilnie.
Euro jest po 1,1354 USD, bez zmian.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,24 proc., stabilnie.
Bitcoin kosztuje 93.985,69 USD za token, niżej o 0,3 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 3.292,22 USD za uncję, niżej o 0,8 proc.
Ropa WTI na NYMEX jest po 63,18 USD za baryłkę - wyżej o 0,25 proc., a Brent na ICE zwyżkuje o 0,18 proc. do 66,99 USD. (PAP Biznes)
aj/ osz/