DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach wzrosty indeksów

Na europejskich giełdach indeksy rosną po wstrzymaniu ceł przez prezydenta USA Donalda Trumpa na import urządzeń elektronicznych.. Na rynku walutowym USD słabnie do euro i JPY. Bitcoin kosztuje ok. 84.500 USD. Notowania złota idą w dół - informują maklerzy.


Wskaźnik Stoxx 600 Europy zyskuje 1,97 proc.

FTSE 100 rośnie o 1,61 proc.

CAC 40 idzie w górę o 2,06 proc.

DAX zyskuje 2,13 proc.

ASM International drożeje o 4,3 proc. ASML zyskuje 3,9 proc.

W Europie mocno zyskują spółki technologiczne po tym, jak z listy artykułów objętych nowymi dwustronnymi cłami ogłoszonymi przez prezydenta USA Donalda Trumpa wyłączono smartfony, komputery i inne urządzenia elektroniczne.

Z amerykańskich ceł zwolniono też twarde dyski, procesory do komputerów i mikroczipy.

Ogółem z ceł wyłączonych zostało około 20 artykułów elektroniki i technologii, które są produkowane poza Stanami Zjednoczonymi, w tym smartfony, komputery, półprzewodniki, panele słoneczne czy ekrany LCD. Stanowią one największą część towarów importowanych do USA z Chin pod względem wartości.

Decyzja w sprawie urządzeń zapadła kilka dni po tym, gdy prezydent Trump zawiesił na 90 dni ogłoszone wcześniej cła wobec większości krajów i podniósł do 145 procent cła na towary z Chin.

Po wstrzymaniu ceł USA na szereg urządzeń elektronicznych nastroje na rynkach poprawiły się po burzliwym ubiegłym tygodniu, jednak zmienność wykazuje niestabilne oznaki słabnięcia, bo Donald Trump nadal próbuje zmieniać globalne zasady w handlu, które - jak twierdzi - są niekorzystne dla USA.

Stratedzy Barclays twierdzą, że wiara inwestorów, iż prezydent USA złagodzi swoje stanowisko w sprawie ceł, jeśli rynki akcji spadną zbyt mocno - jak w ub. tygodniu - do pewnego stopnia ochroni rynki akcji.

"+Trump put+ może zapewnić dolną granicę dla rynków akcji, ale nieprzewidywalność polityki i zarządzeń w USA prawdopodobnie ograniczy wzrosty na rynkach akcji, ponieważ nerwowy rynek obligacji skarbowych i słabnący amerykański dolar podważają zaufanie inwestorów" = piszą w rynkowej nocie analitycy Barclays.

"Przy rosnącej zmienności na wszystkich kluczowych rynkach, tak naprawdę nie ma już gdzie się ukryć" - podkreślają.

W tym tygodniu uwaga inwestorów - poza dalszymi zmianami na froncie wojny celnej, skupi się na posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego.

Analitycy wskazują, że w warunkach najwyższej od pandemii i kryzysu upadku Lehman Brothers zmienności rynkowej i niepewności decyzję monetarną w czwartek poda Europejski Bank Centralny.

Zbliżające się uderzenie w europejską gospodarkę ze strony amerykańskich ceł w ocenie rynku utwierdziło Radę Prezesów EBC o konieczności dalszego cięcia stóp o 25 pb. w kwietniu (2,50 proc. obecnie, stopa depozytowa).

W dalszej części roku rynek obecnie wycenia dwie kolejne obniżki w takiej samej skali, co dałoby stopę docelowo na poziomie 1,75 proc.

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 142,94 za 1 USD, wyżej o 0,4 proc.

Euro jest po 1,1378 USD, w górę o 0,2 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,47 proc., niżej o 2 pb.

Bitcoin kosztuje 84.486,87 USD za token, wyżej o 1,2 proc.

Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 3.231,89 USD za uncję, niżej o 0,2 proc.

Ropa WTI na NYMEX jest po 61,34 USD za baryłkę - niżej o 0,26 proc., a Brent na ICE zniżkuje o 0,26 proc. do 64,58 USD. (PAP Biznes)

aj/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5976 -0,59%
1 EUR 4,2776 -0,46%
1 GBP 4,9479 -0,14%
100 JPY 2,6284 -0,46%
1 USD 3,7798 -1,41%