DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie wzrosty głównych giełdowych wskaźników

Na europejskich giełdach główne wskaźniki idą w górę. Wśród inwestorów panują dobre nastroje w związku z M&A w Europie i oczekiwaniami, że uda się uniknąć tych najbardziej negatywnych skutków amerykańskich taryf celnych. Na rynku walutowym dolar jest mocniejszy wobec innych walut. Bitcoin kosztuje ok. 94.600 USD. Notowania złota spadają - informują maklerzy.


Wskaźnik Stoxx 600 Europy zwyżkuje o 0,51 proc. To już piąta z kolei zwyżkowa sesja dla tego indeksu i najdłuższa seria jego wzrostów od stycznia 2025.

Najmocniej ze Stoxx 600 zyskuje sektor spółek motoryzacyjnych i turystycznych, a do największych maruderów zaliczają się spółki ubezpieczeniowe.

FTSE 100 rośnie o 0,38 proc.

CAC 40 idzie wyżej o 0,65 proc.

DAX idzie w górę o 0,57 proc.

Banca Generali zyskuje 9 proc. po ofercie Mediobanca ws. przejęcia spółki za 6,3 mld euro. Mediobanca zwyżkuje o 2 proc.

Deliveroo drożeje o 18 proc. Spółka zajmująca się dostawą żywności podała, że DoorDash zaproponował jej ofertę przejęcia po 180 pensów za akcję.

ITV idzie wyżej o 3 proc. "Financial Times" podał, że francuska spółka Banijay pracuje nad planami złożenia oferty przejęcia ITV.

Inwestorzy są w dobrych nastrojach w reakcji na informacje o fuzjach i przejęciach spółek w regionie i mają nadzieję, że uda się też uniknąć tych najbardziej dotkliwych gospodarczo skutków amerykańskich ceł dla innych krajów.

Do tego pozytywne sygnały płyną z Chin, gdzie władze planują zapewnienie większego wsparcia dla gospodarki i krajowych eksporterów podczas trwającej wojny handlowej z USA.

Inwestorzy mają też nadzieję, że Europejski Bank Centralny będzie prowadził taką politykę ułatwień, aby zabezpieczyć gospodarkę eurolandu przed wpływem amerykańskich ceł.

Aneeka Gupta, szefowa działu badań makro w Wisdomtree UK Ltd., uważa, że wzrosty na rynkach akcji na początku nowego tygodnia i w ub. tygodniu wynikają z oznak łagodzenia napięć handlowych, a także z niespodzianek związanych z wynikami finansowymi podawanymi przez spółki.

"W miarę rozwoju sezonu wyników finansowych spółek ulga w rozmowach handlowych lub też większa przejrzystość dotycząca ceł prawdopodobnie zdefiniują wyniki europejskich eksporterów i podmiotów cyklicznych" - ocenia Gupta.

"Nadal szersze ramy taryfowe pozostają jednak krytycznym +nawisem+ dla rynków" - dodaje.

Na razie europejskie wskaźniki są dalekie od odrobienia kwietniowych strat zainicjowanych "Dniem Wyzwolenia" przez prezydenta USA Donalda Trumpa 2 kwietnia.

W tym tygodniu rynki śledzić będą dane makro z gospodarek: wstępne odczyty PKB za I kw., inflację w Europie i USA, indeksy PMI z przemysłu głównych gospodarek.

Na Wall Street uwagę graczy przykują wyniki big techów: Meta, Microsoft, Amazon i Apple.

Swoje decyzje o stopach procentowych ogłoszą banki centralne Japonii i Węgier.

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 143,82 za 1 USD, w dół o 0,1 proc.

Euro jest po 1,1347 USD, niżej o 0,2 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,26 proc., w górę o 2 pb.

Bitcoin kosztuje 94.682,26 USD za token, wyżej o 0,4 proc.

Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 3.280,85 USD za uncję, niżej o 1,2 proc.

Ropa WTI na NYMEX jest po 63,10 USD za baryłkę - wyżej o 0,16 proc., a Brent na ICE zwyżkuje o 0,06 proc. do 66,91 USD. (PAP Biznes)

aj/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5447 -0,59%
1 EUR 4,2718 -0,34%
1 GBP 4,9992 -0,50%
100 JPY 2,6351 -0,58%
1 USD 3,7551 -0,70%