DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street w górę, cały tydzień na solidnych plusach

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów, również w skali całego tygodnia akcje zanotowały mocne wzrosty. W centrum uwagi pozostaje polityka handlowa USA, ale inwestorzy podchodzą do niej z większym optymizmem.


Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,78 proc., do 42.654,74 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,70 proc. i wyniósł 5.958,38 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 0,52 proc. do 19.211,10 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,82 proc. i wynosi 2.111,94 pkt.

Indeks VIX spada o 3,31 proc., do 17,24 pkt.

W tym tygodniu indeks S&P 500 wzrósł o 5 proc., a Dow Jones zyskał 3 proc. Nasdaq Composite wzrósł w tym tygodniu o ponad 6 proc.

"Na rynkach nadal panuje nastrój apetytu na ryzyko” — powiedział Nabil Milali, strateg Multi-Asset & Overlay w Edmond de Rothschild, wskazując również na wiadomość, że Unia Europejska i USA zgodziły się zintensyfikować rozmowy na temat możliwej umowy handlowej oraz lepszy niż oczekiwano sezon wyników.

"To, że mamy więcej pozytywnych niespodzianek, jest bardzo dobrą rzeczą dla europejskich akcji” - dodał.

Zdaniem Jamiego Dimona, prezesa JPMorgan, recesja w USA nadal jest możliwa, gdyż skutki wprowadzenia ceł nadal negatywnie wpływają na gospodarki światowe.

"Mam nadzieję, że uda nam się tego uniknąć, ale nie wykluczałbym tego w tym momencie. Jeśli nastąpi recesja, nie wiem, jak duża ona będzie ani jak długo potrwa” — powiedział Dimon w wywiadzie dla Bloomberg Television w czwartek na corocznej Global Markets Conference JPMorgan w Paryżu.

Wells Fargo Investment Institute przewiduje, że wzrost gospodarczy, jasność co do taryf Trumpa i ciągły wzrost zysków spółek będą napędzać dalsze zyski na giełdzie w USA przez resztę tego i przyszłego roku.

Ajay Rajadhyaksha, globalny prezes działu badań w Barclays, ostrzega, że największym ryzykiem dla akcji amerykańskich nie są cła ani słaby wzrost gospodarczy w najbliższej przyszłości, lecz rosnące rentowności obligacji długoterminowych.

„Rynki obecnie przeceniają ryzyko stagflacji – to, co kiedyś było bazowym argumentem dla ludzi, którzy byli pewni, że cła natychmiast wystrzelą inflację w górę, tak naprawdę nie znalazło poparcia w danych” – powiedział Jamie Cox, partner zarządzający w Harris Financial Group.

„Amerykańscy konsumenci mogą mówić, że się martwią, ale konsumpcja góruje nad wszystkim, gdy odfiltrujesz cały ten szum” - dodał.

Wall Street ma również nadzieję, że w nadchodzących tygodniach będzie więcej jasności na froncie handlowym. Prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że jego administracja wyśle listy do wielu krajów ze szczegółowymi informacjami o nowych stawkach celnych, prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwóch do trzech tygodni. Listy te zastąpią negocjacje handlowe z krajami, z którymi USA nie mają czasu się spotkać.

Inwestorzy oceniają również ostatnie informacje dotyczące relacji USA-Chiny. Agencja Reutera podała, że Departament Handlu USA rozważa umieszczenie większej liczby chińskich firm, w tym ChangXin Memory (CXMT), na swojej liście eksportu ograniczonego.

Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa USA rozważa również dodanie spółek zależnych Semiconductor Manufacturing International Corporation i Yangtze Memory Technologies Co do własnej listy takich podmiotów.

„Uwaga rynku przesunęła się na konkurencję USA-Chiny w innych dziedzinach, takich jak półprzewodniki i opieka zdrowotna, po tym, jak oba kraje znacznie obniżyły cła dla siebie nawzajem” - powiedział Dickie Wong, dyrektor wykonawczy ds. badań w Kingston Securities.

Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w maju spadł do 50,8 pkt. z 52,2 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu. Rynek oczekiwał 53,5 pkt.

Oczekiwana przez badanych w maju inflacja w horyzoncie roku wzrosła do 7,3 proc. wobec 6,5 proc. poprzednio, a w długim terminie wzrosła do 4,6 proc. wobec 4,4 proc. poprzednio.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w kwietniu (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,412 mln wobec 1,481 mln w poprzednim miesiącu, po korekcie. Analitycy spodziewali się, że liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów wyniesie 1,450 mln.

W ujęciu mdm wskaźnik spadł o 4,7 proc. wobec +1,9 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie. Analitycy prognozowali mdm -1,2 proc.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w kwietniu wyniosła 1,361 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 1,339 mln, po korekcie z 1,324 mln. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych nowych inwestycji wyniesie 1,364 mln.

W ujęciu mdm wskaźnik wzrósł o 1,6 proc. wobec -10,1 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z -11,4 proc. Analitycy prognozowali mdm +3 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec zwyżkują o 1,20 proc. do 62,36 USD za baryłkę, a lipcowe futures na Brent spadają o 1,13 proc. do 65,27 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5366 0,71%
1 EUR 4,2458 0,24%
1 GBP 5,0398 0,25%
100 JPY 2,5999 0,56%
1 USD 3,7906 0,41%