DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na europejskich giełdach na koniec tygodnia
Indeksy głównych giełd w Europie zanotowały w piątek wzrosty i zakończyły cały ostatni tydzień roku nad kreską. W USA w piątek na parkietach wyraźna przecena, wiedziona spadkami kursów megacapów.
StoxxEurope600 wzrósł o 0,7 proc. FTSE100 wzrósł o 0,2 proc., CAC40 poszedł w górę o 1,0 proc., a DAX zyskał 0,7 proc.
W USA na półmetku sesji mocna wyprzedaż - Nasdaq traci blisko 2 proc., S&P500 dołuje o ponad 1 proc.
Wzrostom w Europie w piątek przewodził m.in. sektor opieki zdrowotnej, który ciągną w górę duński Novo Nordisk, który mozolnie odrabia straty po 20-proc. wyprzedaży w ub. tygodniu.
Skrócony przez święta tydzień Stoxx600 zamknął na plusie, powiększając zyski wypracowane od początku roku do ok. 5,9 proc., choć i tak mniej niż w szczycie YTD (ponad 10 proc.) z września. Od tamtej pory na rynek napłynęła fala niepewności związana z napiętą sytuacją polityczną w głównych europejskich gospodarkach (Francja, Niemcy), którą wzmocniła wygrana D. Trumpa, a w szczególności perspektywy polityki celnej nowej administracji Białego Domu.
Tegoroczne stopy zwrotu są wyraźnie bardziej zadowalające dla inwestorów na rynkach akcji w USA - do piątkowego otwarcia S&P500 miał za sobą blisko 27-proc. wzrosty.
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier rozwiązał w piątek Bundestag i rozpisał przedterminowe wybory parlamentarne na 23 lutego 2025 r. Przychylił się w ten sposób do wniosku kanclerza Olafa Scholza, którego rząd mniejszościowy nie otrzymał wotum zaufania.
Szef tradingu La Financiere L'Echiquier David Kruk ocenia, że europejskiej giełdy mogą mieć problem z obraniem konkretnego kierunku pod koniec roku, biorąc pod uwagę obniżone obroty.
"Niektóre fundusze hedgingowe mogą likwidować krótkie pozycje, co mogłoby sprzyjać rynkowi, ale to byłyby tylko ruchy techniczne, bez oparcia w fundamentach" - dodał.
W samym IV kw. Stoxx600 jest na ok. 3 proc. minusie. Mniej więcej tyle samo od początku roku stracił francuski CAC40, natomiast niemiecki DAX dał zarobić w tym roku ok. 15 proc. (wyłączając dywidendy).
W Stanach piątkowa sesja przebiega pod dyktando sprzedających, ale również przy obniżonych wolumenach, co może podbijać zmienność. Spadkom przewodzą megacapy - Tesla traci ok. 5 proc., a Nvidia ok. 3 proc.
Na rynku długu w Europie odnotowano wzrosty rentowności - 10-letni bund osłabił się o 6 pb. do 2,39 proc. W USA raczej senna sesja na tej klasie aktywów - 10-latka kwotowana jest bez zmian przy 4,59 proc.
Dolar osłabia się o 0,15 proc. wobec koszyka walut do 107,98 pkt.
EUR/USD rośnie o 0,1 proc. do 1,043.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,25 proc. do 157,65.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na luty zwyżkują o 1,3 proc. do 70,5 USD za baryłkę, a lutowe futures na Brent rosną o 1,1 proc. do 74,09 USD/b. (PAP Biznes)
tus/ osz/