Hossa na GPW może przyśpieszyć; sprzyjające warunki otwierają drogę dla nowych szczytów - DM BOŚ

parkiet.jpg

Na GPW jest hossa w stadium rozwojowym, jeżeli przyspieszy wykorzystując sprzyjające warunki makro i geopolityczne, to jest możliwość pojawienia się nowych szczytów - ocenił Michał Pietrzyca, analityk DM BOŚ, podczas panelu dyskusyjnego nt. przyszłości rynku kapitałowego.


"Hossa (na GPW - PAP) jak najbardziej istnieje. To pokazują stopy zwrotu. Pamiętajmy, że na naszym rynku mamy wielu uczestników. Są to i fundusze inwestycyjne, inwestorzy indywidualni, handel detaliczny. No i przede wszystkim zagranica, która widać, że agresywnie zwiększa na naszym rynku swój udział” - powiedział Michał Pietrzyca, analityk DM BOŚ podczas panelu odbywającego się w ramach GPW Innovation Day.

"(...) Jak najbardziej ta hossa istnieje i co więcej po ostatnich przecenach z powodu taryf celnych, z powodu konfliktów wokół tego tematu także uatrakcyjniły się wyceny, więc jak najbardziej jest hossa w stadium rozwojowym” - dodał.

Analityk wskazał sektor bankowy i energetyczny jako wskaźniki odrodzenia hossy na GPW.

Ocenił, że pomimo dwucyfrowej stopy zwrotu, w przypadku głównych komponentów na GPW, wciąż obecne jest ryzyko.

"Jesteśmy w tym momencie na wspinaczce po ścianie strachu i zyskują najbardziej doświadczeni inwestorzy" - powiedział Michał Pietrzyca.

Wskazał, że wciąż duża część kapitału nie pracuje, ale jeżeli główne ryzyka znikną, czyli poprawi się sytuacja geopolityczna i dojdzie do poprawy na płaszczyźnie stóp procentowych, to hossa powinna dynamicznie przyspieszyć.

"Jeżeli hossa przyspieszy, wykorzystując sprzyjające warunki makro, geopolityczne, to pojawią się nowe szczyty" - poinformował analityk DM BOŚ.

"Wtedy, z mojego punktu widzenia, kapitał z rachunków bankowych, z rorów, z lokat zacznie się agresywnie przenosić na rynek między innymi akcyjny, ale nie tylko, poprzez różnego rodzaju instrumenty. Brakuje nam takich impulsów" - dodał.

Pietrzyca wskazał, że zagraniczny kapitał handluje na polskim rynku bardzo aktywnie, ale nie jest na stałe zaangażowany w ETF-ach, funduszach inwestycyjnych i nie lokuje się w konkretnych spółkach.

"Jeżeli ten kapitał pokaże kierunek kupując za ogromne wolumeny przy szczytach, to będzie to sygnał dla inwestorów detalicznych” - powiedział.

Analityk zapytany, czy polski rynek jest drogi, stwierdził, że jest atrakcyjnie wyceniony.

"Jeżeli się porównamy do Wall Street, jeżeli się porównamy na tle rynków rozwiniętych europejskich, to nasz rynek wschodzący, jak najbardziej jest atrakcyjnie wyceniony" - powiedział. (PAP Biznes)

gaw/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5564 0,89%
1 EUR 4,2525 0,44%
1 GBP 5,0556 0,80%
100 JPY 2,5872 0,56%
1 USD 3,8266 0,67%