Światowy popyt na złoto osiągnął w '24 rekordowy poziom 4.974 ton - raport

zloto_sztabki.jpg

Światowy popyt na złoto, wliczając OTC, osiągnął w 2024 roku rekordowy poziom 4.974 ton na skutek znacznych zakupów dokonywanych przez banki centralne i wzrostu popytu inwestycyjnego - podała Światowa Rada Złota (World Gold Council) w corocznym raporcie. Całkowita wartość popytu wyniosła rekordowe 382 mld dolarów.


"Całkowity roczny popyt na złoto (wliczając OTC) osiągnął nowy rekordowy poziom 4974 ton, napędzany silnymi, utrzymującymi się zakupami banków centralnych i wzrostem popytu inwestycyjnego. Połączenie rekordowo wysokich cen złota i wolumenów zaowocowało najwyższą w historii całkowitą wartością popytu na poziomie 382 mld dolarów" - napisano w raporcie.

Jak podano, banki centralne kontynuowały zakupy złota w stałym tempie w 2024 r., zakupy przekroczyły 1.000 ton trzeci rok z rzędu. W IV kwartale zakupy wzrosły, osiągając 333 tony i zwiększając roczną sumę dla banków centralnych do 1.045 ton.

Całkowite roczne inwestycje w złoto wzrosły o 25 proc., osiągając czteroletni szczyt na poziomie 1.180 ton. Przyczyniły się do tego głównie fundusze ETF inwestujące w złoto, które dodały 19 ton w czwartym kwartale.

"Złoto ponownie zdominowało nagłówki w 2024 r., a ceny osiągnęły 40 rekordowych poziomów w zeszłym roku. Jednak trajektoria popytu w 2024 r. była daleka od liniowej, a popyt ze strony banków centralnych w I kw. był silny, zanim ustabilizował się w połowie roku i zakończył silnym IV kw." - powiedziała, cytowana w raporcie, Louise Street, starszy analityk rynkowy w Światowej Radzie Złota (World Gold Council).

"Podobnie, w drugiej połowie roku nastąpił zauważalny wzrost zainteresowania inwestorów z zachodu, który w połączeniu z niezwykłym wzrostem przepływów w Azji, doprowadził do wzrostu globalnych przepływów ETF na złoto w trzecim i czwartym kwartale" - dodała.

Oceniła, że było to napędzane przez rozpoczęcie cykli obniżek stóp procentowych przez wiele banków centralnych i zwiększoną niepewność globalną, w tym wybory prezydenckie w USA i eskalację napięć na Bliskim Wschodzie.

Popyt na sztabki i monety pozostał w dużej mierze zgodny z wolumenami z 2023 r. na poziomie 1.186 ton w 2024 r.

Oceniono, że wysokie ceny złota osłabiły popyt w sektorze jubilerskim, w którym roczna konsumpcja spadła o 11 proc. do 1.877 ton.

"Spadek był spowodowany głównie słabością Chin (spadek o 24 proc. rok do roku), chociaż popyt w Indiach pozostał odporny, spadając zaledwie o 2 proc. w 2024 r. w środowisku rekordowo wysokich cen" - napisano.

Sektor technologiczny odnotował najsilniejszy kwartał od IV kw. 2021 r., przy popycie sięgającym 84 tony.

"Niewielki wzrost wolumenów złota wykorzystywanego w sztucznej inteligencji (AI) i elektronice przyczynił się do wzrostu o 7 proc. rok do roku, osiągając 326 ton netto" - napisano.

Całkowita podaż złota wzrosła o 1 proc. rok do roku, osiągając nowy rekordowy poziom 4794 ton. Wzrost produkcji górniczej i recyklingu przyczynił się do wzrostu całkowitej podaży złota.

"W 2025 r. spodziewamy się, że banki centralne pozostaną na czele, a inwestorzy ETF-ów na złoto dołączą do walki, zwłaszcza jeśli zobaczymy niższe, choć zmienne stopy procentowe. Z drugiej strony słabość segmentu jubilerskiego prawdopodobnie będzie się utrzymywać, ponieważ wysokie ceny złota i słaby wzrost gospodarczy ograniczają siłę nabywczą konsumentów" - poinformowała Louise Street.

"Niepewność geopolityczna i makroekonomiczna powinna być dominującymi tematami w tym roku, wspierając popyt na złoto jako magazyn bogactwa i zabezpieczenie przed ryzykiem" - dodała.

W środę kontrakty terminowe na złoto na COMEX w Nowym Jorku rosną do ok. 2.896 dolarów za uncję. (PAP Biznes)

gaw/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4924 -0,32%
1 EUR 4,2249 -0,13%
1 GBP 5,0777 -0,10%
100 JPY 2,6306 -1,39%
1 USD 4,0864 -1,18%

Powiązane