W '25 złoty może osłabić się do 4,60/EUR przez dysfunkcyjną politykę pieniężną - Commerzbank (opinia)
Do końca 2025 r. złoty może osłabić się do 4,60/EUR w związku ze spodziewaną deprecjacją euro oraz dysfunkcyjną i upolitycznioną polityką pieniężną w Polsce, co znajdzie odzwierciedlenie w wyższej premii za ryzyko dla kraju - ocenia analityk Commerzbanku Tatha Ghose.
"W ostatnich kwartałach polski złoty radził sobie relatywnie najlepiej wśród walut Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ inflacja zaczęła wyraźnie spadać, a bank centralny utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Prognozujemy jednak, że w nadchodzącym roku złoty będzie stopniowo tracił na wartości ze względu na słabsze euro, a także słabszą wycenę "strukturalną" - polityka pieniężna w Polsce stała się wyraźnie upolityczniona i dysfunkcyjna, co w pewnym momencie prawdopodobnie znajdzie odzwierciedlenie w wyższej premii za ryzyko" - napisano w nocie Commerzbanku.
"Polityka pieniężna jest obecnie całkowicie upolityczniona. Nowy rząd wszczął postępowanie przeciwko prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu, który działał w sposób otwarcie polityczny w czasie zeszłorocznych wyborów. Wynik tej sprawy sądowej będzie nieznany przez jakiś czas" - dodano.
Jednocześnie w perspektywie krótkoterminowej, Commerzbank sądzi, że mocne euro i lokalne otoczenie będą wspierające dla złotego.
"1) inflacja w czerwcu niemal zanikła (+0,1 proc. mdm), 2) niemiecka gospodarka boryka się z trudnościami, więc wzrost PKB w Polsce może ulec spowolnieniu, 3) polski wskaźnik PMI spadł znacznie poniżej 50. W obliczu tak gołębich wydarzeń, bank centralny utrzymał stopy procentowe bez zmian - wypowiedzi prezesa Adama Glapińskiego sugerują, że nie ma szans na obniżki stóp w tym roku - takie stanowisko jest tymczasowo pozytywne dla złotego" - dodano.
Wg prognoz Commerzbanku EUR/PLN będzie stopniowo osłabiać się od września z poziomu 4,30, do 4,40 na koniec br., a następnie po 5 gr na kwartał do 4,60 na koniec 2025 r. (PAP Biznes)
tus/ ana/