Udział zielonych aktywów w polskich bankach jest niewysoki, ale będzie rósł - EY (opinia)

Pawel_Flak_EY.jpg

Wskaźnik zielonych aktywów (tzw. GAR) w polskim sektorze bankowym jest obecnie niewysoki, ale w kolejnych latach ma szansę rosnąć. Oferta zielonych produktów w bankowości będzie się rozwijać - ocenia Paweł Flak, partner EY Polska.

Instytucje kredytowe po raz pierwszy były zobowiązane do ujawnienia, w jakim stopniu udzielane przez nie finansowania były zrównoważone środowiskowo – tj. zgodne z unijną Taksonomią. Opublikowały tzw. wskaźnik zielonych aktywów (tzw. GAR – green asset ratio), który określa udział aktywów zgodnych z Taksonomią w tzw. aktywach objętych GAR i pokazuje poziom zielonego finansowania.

EY przeanalizował te informacje dla 10 największych banków giełdowych działających w Polsce.

"Kredyty są oceniane według specyficznych, technicznych kryteriów zgodnych z obszernymi regulacjami europejskimi w zakresie taksonomii. Wcześniej już banki publikowały raporty niefinansowe, wskazując na zrównoważony rozwój, wspieranie OZE, odchodzenie od finansowania węgla, ale te dane były pokazywane według kryteriów przyjmowanych przez poszczególne instytucje finansowe, dziś mamy wystandaryzowany obowiązek regulacyjny" - powiedział w rozmowie z PAP Biznes Paweł Flak, partner EY Polska.

"Według danych banków udział zielonego finansowania na potrzeby biznesowe wynosił nawet 10 proc., tymczasem teraz, przy uspójnionej definicji, okazuje się, że regulacyjny wskaźnik zielonych aktywów wynosi poniżej 0,5 proc." - dodał.

Jak zauważył, banki europejskie mają wskaźnik zielonych aktywów na poziomie kilku procent, a jeden z holenderskich banków osiągnął wskaźnik GAR około 10 proc.

"Widać więc, w jakim kierunku polskie banki mogą zmierzać i jestem przekonany, że ten wskaźnik będzie się poprawiał w kolejnych latach. Jest przestrzeń do jego wzrostu. Banki są coraz bardziej świadome, bardziej świadomi są też klienci. Oferta zielonych produktów w bankowości będzie się rozwijać" - powiedział Paweł Flak.

Z przeprowadzonej przez EY analizy wskaźników zielonych aktywów opublikowanych przez banki wynika, średni wskaźnik GAR wśród analizowanych banków wyniósł 0,36 proc. wg KPI obrotu oraz 0,51 proc. wg KPI CapEx.

Jak wskazano, tylko w przypadku jednego z dziesięciu banków wskaźnik przekroczył 1 proc.

Jak podano, 10 banków zaraportowało łącznie 6,69 mld zł „zielonych" (zgodnych z taksonomią) aktywów w wymiarze obrotu i 9,65 mld zł w wymiarze nakładów inwestycyjnych.

"Można zakładać, że te wskaźniki będą wpływać na ocenę banków np. przez inwestorów czy innych interesariuszy. Już dzisiaj banki inwestycyjne, udzielając finansowania, biorą pod uwagę kryteria ESG. To pozwala uzyskać odpowiednie finansowanie na rynku" - ocenił partner EY. (PAP Biznes)

pel/ pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana