Wprowadzenie WFD będzie miało wpływ na rentowność i modele biznesowe banków - Charnay, S&P (wywiad)

Charnay_Nicolas_SP.jpg

Wprowadzenie nowego wymogu dotyczącego finansowania długoterminowego będzie miało wpływ na rentowność i modele biznesowe banków, pozytywnie oceniać należy banki posiadające dostęp do zdywersyfikowanych źródeł finansowania - poinformował PAP Biznes dyrektor sektora europejskich instytucji finansowych w S&P Global Ratings Nicolas Charnay.

Komisja Nadzoru Finansowego w lipcu przyjęła Rekomendację WFD dotyczącą Wskaźnika Finansowania Długoterminowego. Nadzorca oczekuje, że od końca 2026 roku banki będą zobowiązane utrzymywać ten wskaźnik na poziomie co najmniej 40 proc. W opinii KNF wprowadzenie Rekomendacji ma zapewnić zwiększenie finansowania długoterminowych kredytów hipotecznych przede wszystkim długoterminowymi instrumentami dłużnymi, które nie mogą zostać wykupione w okresie co najmniej jednego roku.

"Ogólnie rzecz biorąc, wprowadzenie tego nowego wymogu będzie z czasem wymagało od polskich banków polegania w większym stopniu na finansowaniu terminowym portfela kredytów hipotecznych. W naszej analizie profili kredytowych banków pozytywnie oceniamy banki posiadające dostęp do zdywersyfikowanych źródeł finansowania oraz dobre dopasowanie terminów zapadalności aktywów i pasywów" - powiedział PAP Biznes Nicolas Charnay.

"Pod tym względem wydłużenie okresu finansowania detalicznych kredytów hipotecznych byłoby korzystne dla profili finansowania polskich banków, przy założeniu niezmienionych warunków" - dodał.

W wyniku wejścia w życie Rekomendacji Wskaźnika Finansowania Długoterminowego (WFD) banki będą emitować listy zastawne bądź inne papiery dłużne. Zastępca przewodniczącego KNF Marcin Mikołajczyk oceniał, że banki, aby spełnić nowy wymóg, będą musiały wyemitować łącznie papiery dłużne na ok. 15 mld zł, ale - jak oceniał - nie powinno być problemu z ich uplasowaniem.

"Wprowadzenie tego nowego wymogu będzie miało również wpływ na rentowność i model biznesowy banków, przy czym skutki będą prawdopodobnie różne w zależności od banku. Niektóre banki posiadające banki hipoteczne mogłyby, naszym zdaniem, emitować listy zastawne, które są zazwyczaj stosunkowo tanim i stabilnym źródłem finansowania" - powiedział Charnay.

"Banki nieposiadające takich banków hipotecznych mogą być zmuszone do emisji innych form zadłużenia długoterminowego, które mogłyby być droższe, lub modyfikacji swoich portfeli kredytowych. Może to mieć wpływ na ich rentowność" - dodał.

Na polskim rynku działa pięć banków hipotecznych.

S&P szacuje, że dynamika kredytów w sektorze bankowym wzrośnie w 2025 roku o około 8 proc., a wskaźnik kredytów zagrożonych pozostanie na podwyższonym poziomie.

"Biorąc pod uwagę wyższe wskaźniki kredytów zagrożonych (NPL), dłuższe procesy odzyskiwania należności i mniej ugruntowany rynek wtórny kredytów zagrożonych, spodziewamy się, że wskaźniki jakości aktywów pozostaną strukturalnie słabsze niż u konkurentów" - powiedział Charnay.

Dodał, że ze względu na ogólne odbicie gospodarcze Polski nadal spodziewa się redukcji strat kredytowych banków w perspektywie krótko- i średnioterminowej.

Na rynku bankowym utrzymuje się niepewności związana z tym, jaki wskaźnik referencyjny docelowo zastąpi WIBOR.

W 2023 r. Komitet Sterujący NGR przesunął ostateczny termin realizacji reformy wskaźników referencyjnych na koniec 2027 r. W marcu 2024 r. Komitet Sterujący NGR zdecydował o weryfikacji wyboru WIRON jako wskaźnika alternatywnego dla WIBOR i rozpoczął przegląd innych potencjalnych indeksów RFR, które mogłyby pełnić funkcję takiego wskaźnika.

"Nie postrzegamy tej reformy jako głównego źródła ryzyka dla polskich banków, ale mamy świadomość, że transformacja wiąże się z wyzwaniami prawnymi. Jest to temat, który regularnie monitorujemy i omawiamy z bankami, aby zrozumieć, jaki będzie ostatecznie projekt zastąpienia WIBOR-u" - powiedział Charnay.

We wtorek Tadeusz Białek, prezes ZBP i przewodniczący KS NGR ocenił, że decyzji o wyborze wskaźnika referencyjnego, który zastąpić ma WIBOR, można spodziewać się w ciągu najbliższych tygodni.

Sebastian Karbarczyk (PAP Biznes)

seb/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5780 -0,11%
1 EUR 4,2990 0,09%
1 GBP 5,1084 -0,95%
100 JPY 2,6541 -1,25%
1 USD 3,8951 0,41%