DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach główne indeksy na minusach
Na europejskich giełdach główne indeksy spadają. Inwestorzy wolą zachować ostrożność przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA i posiedzeniem Fed. W centrum uwagi są wyniki kwartalne spółek i dane makro z USA. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro i JPY. Drożeje ropa naftowa. Zyskuje bitcoin i złoto - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 traci 0,44 proc.
FTSE 100 zniżkuje o 0,47 proc.
CAC 40 jest niżej o 0,60 proc.
DAX idzie w dół o 0,37 proc.
Campari spada o 14,8 proc., najmocniej od 4 lat, po prezentacji słabszych wyników finansowych i prognoz. Włoski producent napojów zanotował w III kw. ujemny wzrost sprzedaży organicznej.
Melexis traci 11 proc. Spółka obniżyła swoją roczną prognozę.
Nexans zniżkuje o 10 proc. Przychody organiczne spółki w III kw. nie spełniły rynkowych oczekiwań.
Inwestorzy wolą zachować ostrożność przed przyszłotygodniowymi wyborami prezydenckimi w USA - 5 listopada, i decyzją monetarną Rezerwy Federalnej.
Przewaga Demokratki Kamali Harris nad kandydatem Republikanów Donaldem Trumpem w amerykańskim wyścigu prezydenckim zmniejszyła się do jednego punktu procentowego i wynosi 44 proc. do 43 proc. – wynika z opublikowanego we wtorek sondażu wyborczego Reuters/Ipsos.
Wcześniejszy sondaż Reuters/Ipsos przeprowadzony w połowie października wykazał, że wiceprezydentka miała dwupunktową przewagę nad Trumpem. Przewaga Harris od końca września stale zmniejsza się.
Inwestorzy oceniają też prawdopodobną ścieżkę dla stóp procentowych w USA, gdzie najbliższe posiedzenie Fed w sprawie polityki monetarnej odbędzie się 6-7 listopada.
Piątkowy raport o zatrudnieniu w USA będzie ostatnim przed spotkaniem Fed w przyszłym tygodniu. Dane te jednak mogą być trudne do przeanalizowania m.in. ze względu na powodzie i przerwy w dostawach prądu spowodowane w USA huraganami Helene i Milton, które negatywnie wpłynęły na wiele operacji biznesowych, co może "uderzyć" w liczbę nowych zatrudnionych w USA w październiku - wskazują analitycy.
Ponieważ inflacja w USA zmierza w kierunku ustalonego przez Fed celu, bankierzy centralni bardziej skupieni są na rynku pracy, który stopniowo się ochładza.
"Decydenci z Fed mogą przyjąć październikowe dane z amerykańskiego rynku pracy ze spokojem i pozostaną skupieni na obniżaniu stóp procentowych z obecnych poziomów, które są powszechnie uważane za mające hamujący wpływ na gospodarkę" - uważa Mark Zandi, główny ekonomista Moody's.
"Musiałoby dojść do naprawdę zaskakujących danych z rynku pracy lub odczytu inflacji, aby +zepchnąć+ Fed z obecnie obranego kursu obniżek kosztu pieniądza" - mówi Zandi.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 153,35 za 1 USD, stabilnie.
Euro jest po 1,0822 USD, bez zmian.
Rentowność 10-letnich obligacji UST wynosi 4,25 proc., bez zmian.
Bitcoin kosztuje 72.392,51 USD za token, wyżej o 0,1 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.786,46 USD za uncję, w górę o 0,4 proc.
Ropa WTI na NYMEX drożeje o 0,88 proc. do 67,80 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,76 proc. do 71,66 USD. (PAP Biznes)
aj/ osz/