DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie indeksy na giełdach idą w dół

Na europejskich giełdach indeksy idą w dół. Na rynkach to kolejny dzień publikacji raportów kwartalnych spółek i analizy danych makro z gospodarek. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro i JPY. Drożeje ropa naftowa. Zyskuje bitcoin i złoto - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 traci 0,53 proc. Na minusie jest większość subindeksów.

FTSE 100 zniżkuje o 0,41 proc.

CAC 40 jest niżej o 0,76 proc. pomimo dobrych danych o PKB w III kw.

Produkt Krajowy Brutto Francji kdk wzrósł o 0,4 proc. w III kwartale - poinformował urząd statystyczny Insee w I wyliczeniu. Na rynku spodziewano się +0,3 proc., po +0,2 proc. w II kw. W ujęciu rdr PKB wzrósł w III kw. o 1,3 proc., a tu spodziewano się wzrostu o 1,2 proc. W II kw. było +1,0 proc. rdr.

DAX idzie w dół o 0,38 proc.

Tracą akcje spółek produkujących dobra luksusowe po rozczarowujących wynikach spółki z Włoch - Moncler, producenta napojów spirytusowych Campari.

Campari spada o 14,8 proc., najmocniej od 4 lat, po prezentacji słabszych wyników finansowych i prognoz. Włoski producent napojów zanotował w III kw. ujemny wzrost sprzedaży organicznej.

Moncler traci 4 proc., Hermes spada o 1 proc., Brunello Cucinelli spada o 0,9m proc., Kering jest na minusie o 1,9 proc. Ferragamo spada o 1,3 proc.

UBS zyskuje 2,9 proc. po zaliczeniu w III kw. pozytywnych wyników finansowych.

Inwestorzy oceniają raporty kwartalne spółek i z niecierpliwością czekają na wskaźniki makro z USA - o PKB w III kw.

Traderzy będą monitorować te dane w poszukiwaniu wskazówek na temat ścieżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej, której najbliższe posiedzenie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Zbliżają się też wybory prezydenckie w USA - 5 listopada - i do tego czasu gracze mogą zachowywać ostrożność w przeprowadzaniu transakcji.

"Inwestorzy mogą pozostawać na uboczu rynku, dopóki nie skończą się wybory w USA" - ocenia Guillermo Hernandez Sampere, szef handlu w MPPM.

"Hałas związany z możliwym wynikiem wyborów prezydenckich za Oceanem +przyćmiewa+ większość rynków, bo wyniki mogą zostać zakwestionowane" - dodaje.

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 153,35 za 1 USD, stabilnie.

Euro jest po 1,0822 USD, bez zmian.

Rentowność 10-letnich obligacji UST wynosi 4,25 proc., bez zmian.

Bitcoin kosztuje 72.392,51 USD za token, wyżej o 0,1 proc.

Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.786,46 USD za uncję, w górę o 0,4 proc.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 1,34 proc. do 68,11 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 1,24 proc. do 72,00 USD. (PAP Biznes)

aj/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana