MKiŚ liczy, że ustawa odległościowa trafi do Sejmu jeszcze w tym roku - Motyka

Resort klimatu liczy, że projekt ustawy liberalizującej wymogi odległościowe dla lądowych elektrowni wiatrowych trafi do Sejmu jeszcze w tym roku - poinformował na marginesie OSG 2024 wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

"Jesteśmy na etapie opiniowania i uwzględniania uwag, które do nas spłynęły. Teraz intensywnie nad tymi uwagami pracujemy. Część z nich dotyczy m.in. odległości od obszaru Natura 2000, część z nich dotyczy również kwestii związanych ze Zintegrowanym Planem Inwestycyjnym. Natomiast liczymy, że jeszcze w tym roku ta ustawa do parlamentu trafi" - powiedział dziennikarzom Motyka.

"Ostatni etap międzyresortowy (konsultacji) planujemy jeszcze pod koniec tego miesiąca. Chcemy po prostu etap opiniowania uwag, uwzględnienia ich, zakończyć jeszcze w listopadzie" - dodał.

Pytany czy planowana minimalna odległość elektrowni wiatrowych od wybranych obszarów Natura 2000 związanych z tzw. dyrektywą ptasią może zostać zmieniona po konsultacjach, odparł, że resort będzie o tym rozmawiał.

"To też będzie zależało od liczby tych uwag i to jest przedmiotem dyskusji (...). Są strony, które wskazują, że ten obszar powinien być zwiększony, czyli ta odległość powinna być po prostu mniejsza" - zaznaczył.

25 września opublikowany został na RCL projekt liberalizujący wymogi odległościowe dla elektrowni wiatrowych na lądzie. W projekcie nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych resort klimatu zaproponował minimalną odległość wiatraków od zabudowy mieszkaniowej oraz od określonych obszarów Natura 2000 na poziomie 500 metrów i 1500 metrów od parków narodowych.

Chodzi o Specjalne Obszary Ochrony, w których przedmiotem ochrony są nietoperze oraz wszystkie Obszary Specjalnej Ochrony Natura 2000 ze względu na potrzebę ochrony ptaków.

Ponadto w projekcie zawarto usprawnienie mechanizmu udostępnienia co najmniej 10 proc. mocy elektrowni wiatrowej zainteresowanym mieszkańcom korzystającym z wytwarzanej energii w formule prosumenta wirtualnego oraz uregulowanie możliwości zlokalizowania elektrowni wiatrowej na podstawie szczególnego rodzaju MPZP, jakim jest Zintegrowany Plan Inwestycyjny.

Resort klimatu sygnalizował, że chce, aby ustawa liberalizująca wymogi odległościowe dla farm wiatrowych na lądzie weszła w życie od Nowego Roku. (PAP Biznes)

jz/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6164 -0,29%
1 EUR 4,3443 -0,20%
1 GBP 5,1715 -0,56%
100 JPY 2,6250 -0,02%
1 USD 3,9869 -0,47%