DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie na minusach; wybory w USA w tle
Rynki akcji w Europie głównie zniżkowały na koniec sesji w poniedziałek. Na rynkach widać ograniczanie ryzyka przez inwestorów przed wyborami prezydenckimi w USA, których wynik jest wysoce niepewny
Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zniżkował o 0,53 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 0,56 proc., francuski CAC 40 stracił 0,5 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 0,09 proc.
Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zniżkował o 0,26 proc.
W centrum uwagi rynków finansowych w najbliższych dniach znajdzie się wynik wyborów prezydenckich w USA i decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej. O stopach procentowych zadecydują też Wielka Brytania, Szwecja, Norwegia, Czechy, Rumunia i Nowa Zelandia.
Z sondażu renomowanej agencji Ann Selzer i "Des Moines Register" wynika, że kandydatka Demokratów Kamala Harris nieoczekiwanie wygrywa z Donaldem Trumpem w stanie Iowa, uważanym dotychczas za bezpieczny dla Republikanów. Zwycięzca wyścigu prezydenckiego w USA może być znany dopiero po wielu dniach po zakończeniu głosowania we wtorek, co może skutkować niestabilnością na rynkach w międzyczasie.
"Zwycięstwo Trumpa w wyborach prezydenckich w USA prawdopodobnie wróży dalsze względnie słabsze wyniki europejskiego rynku akcji w porównaniu z rynkiem amerykańskim. Z drugiej strony, zwycięstwo Harris zapewniłoby kontynuację obecnej polityki i nieuchronnie spowoduje pewne odwrócenie handlu na zwycięstwo Trumpa, co może spowodować pewne nadrobienie zaległości akcji europejskich w porównaniu z USA” – powiedział Sebastiano Chiodino, szef inwestycji opartych na zobowiązaniach w Generali Asset Management.
STMicroelectronics, największy europejski producent układów scalonych pod względem przychodów, stracił 3 proc. po tym, jak Morgan Stanley obniżył rekomendację dla akcji spółki do „niedoważaj” z „równoważ”.
Akcje Schneider Electric spadły o 2 proc. po tym, jak francuski gigant przemysłowy poinformował o natychmiastowym zwolnieniu dyrektora generalnego Petera Herwecka.
PostNL zniżkował o 4,5 proc. Dystrybutor paczek i listów ostrzega, że jego zysk i przepływ środków pieniężnych będą na najniższym końcu przedziału prognoz.
Burberry zyskał 6 proc. po doniesieniach o zainteresowaniu Moncler ofertą przejęcia.
Akcje Commerzbanku wzrosły o 0,5 proc. Pożyczkodawca ogłosił program skupu akcji własnych o wartości 600 mln euro.
Idorsia zwyżkowała o 1,5 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji tego szwajcarskiego producenta leków do "trzymaj" ze "sprzedaj" przez analityków Deutsche Banku.
Exide Industries spadł o 3 proc. po tym, jak zysk spółki za II kw. nie spełnił rynkowych oczekiwań.
RYNKI AKCJI
Indeks S&P 500 spada o 0,24 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,69 proc., a Nasdaq Comp. traci 0,15 proc.
Akcje First Solar rosną o 6 proc., a Intela spadają o 4 proc.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 22,48 pkt.
RYNKI OBLIGACJI
Rentowność 10-letnich UST spada o 9 pb. do 4,3 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 8 pb. do 4,49 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +14 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -24 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 2 pb. do 2,39 proc.
WALUTY
Dolar osłabia się o 0,47 proc. wobec koszyka walut do 103,79 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,49 proc. do 1,0888.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,9 proc. do 152.
Kurs funta zwyżkuje o 0,18 proc. wobec dolara do 1,2953.
SUROWCE
Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień zwyżkują o 2,39 proc. do 71,15 USD za baryłkę, a styczniowe futures na Brent rosną o 2,11 proc. do 74,69 USD/b.
Srebro zniżkuje o 1,14 proc. do 34,04 USD za uncję, a złoto rośnie o 0,6 proc. do 2.798 USD za uncję. (PAP Biznes)
kek/ gor/