MKiŚ przygotowuje nowelę ustawy o offshore, w planach m.in. zmiany w aukcyjnym systemie wsparcia
MKiŚ przygotowuje nowelę ustawy o offshore, w planach m.in. zmiany w aukcyjnym systemie wsparcia - podano na stronie KPRM.
"Zmiany wprowadzane niniejszym projektem ustawy są kolejnym krokiem we wspieraniu rozwoju MEW, która stanowi jeden z fundamentów polskiej transformacji energetycznej, korzystnej z perspektywy cen energii, konkurencyjności polskiej gospodarki oraz tworzenia nowych miejsc pracy w Polsce w nadchodzących latach" - napisano.
Zmiany jakie proponuje resort dotyczą aukcyjnego systemu wsparcia.
W noweli zaproponowano, aby możliwe było uzyskanie warunkowego zaświadczenia o dopuszczeniu do aukcji w przypadku, gdy na dzień złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia o dopuszczenie do aukcji wytwórca nie posiada jeszcze decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W przypadku aukcji w 2025 r. proponuje się umożliwienie dostarczenia brakujących dokumentów na 30 dni przed terminem aukcji oraz 14-dniowy termin dla Prezesa URE na dokonanie weryfikacji wymaganej podaży ofert (min. 3 oferty).
Zaproponowano też przesunięcie aukcji 2025 roku na I połowę 2026 rok w przypadku niewystarczającej liczby zaświadczeń o dopuszczeniu do aukcji.
"Propozycja ma na celu umożliwienie przeprowadzenia w 2026 r. aukcji w odniesieniu do mocy z aukcji z 2025 r., gdyby aukcji w 2025 r. nie udało się przeprowadzić w wyniku braku wystarczającej liczby zaświadczeń o dopuszczeniu do aukcji. W takiej sytuacji Prezes URE w dniu 31 marca 2026 r. obliczałby ponownie ilość wydanych ważnych zaświadczeń o dopuszczeniu do aukcji i jeśli ich liczba wynosiłaby co najmniej 3, w terminie do 15 kwietnia 2026 r. ogłosiłby nowy termin aukcji, przypadający pomiędzy 15 maja a 30 czerwca 2026 r." - napisano.
Zaproponowano też umożliwienie udziału w aukcji projektów wykorzystujących dodatkową moc, niezagospodarowaną dotychczas w ramach tzw. I fazy wsparcia, co zwiększy podaż projektów oraz szanse na przeprowadzenie skutecznej aukcji w 2025 r., a także poprawi konkurencyjność aukcji. Dodatkowo zaproponowane rozwiązanie maksymalizuje efektywność wykorzystania polskich obszarów morskich.
Proponuje się też współdzielenie przez więcej niż jedną morską farmę wiatrową tej samej stacji elektroenergetycznej zlokalizowanej na morzu lub zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy lub ich elementów. (PAP Biznes)
map/ asa/