DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną do rekordowych poziomów po wyborze Trumpa na prezydenta
Kontrakty w USA zwyżkują, a futures na S&P 500 są blisko rekordowych poziomów. W Europie indeksy również są na plusach. Inwestorzy optymistycznie zareagowali na informacje o wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA, licząc na deregulacje i obniżki podatków. Obligacje mocno osłabiają się, a dolar umacnia się.
Kontrakty na S&P 500 rosną o 2,34 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 3,25 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 1,73 proc.
Według obliczeń agencji AP Donald Trump zdobył 277 głosów elektorskich, zwyciężając w wyborach prezydenckich w USA. Trump już podziękował Amerykanom za wybranie go na szefa państwa. Według spływających rezultatów Republikanie zyskali kontrolę nad Senatem i mają szansę na utrzymanie większości w Izbie Reprezentantów.
„Rynek zdecydowanie podąża za planem Trumpa; rynki akcji, a zwłaszcza spółki o małej kapitalizacji idą w górę z powodu idei, że Trump będzie dobrym wyborem dla amerykańskich firm. Na rynkach wschodzących widać, że Chiny i Europa zmagają się z myślą, że mogą stanąć w obliczu wyższych ceł, a rentowność amerykańskich obligacji rośnie wraz z oczekiwaniami wyższego deficytu fiskalnego i inflacji” — powiedziała Seema Shah, główna globalna strateg w Principal Asset Management.
Akcje spółek o małej kapitalizacji wzrosły, a kontrakty terminowe na indeks Russell 2000 zwyżkują o 6,5 proc.
Strategowie oceniają, że mniejsze firmy skorzystają na protekcjonizmie handlowym Trumpa i obniżkach podatków.
„Jeśli spojrzymy na wyniki indeksu Russell 2000, to w zasadzie nie zrobiliśmy żadnego postępu od około dwóch lub trzech lat, więc nie sądzę, aby zaraz nastąpił spadek. Mamy teraz nowy reżim inwestycyjny, który najprawdopodobniej potrwa kolejne cztery lata” — powiedziała Anastasia Amoroso, główna strateg ds. inwestycji iCapital w wywiadzie dla Bloomberg TV.
„Choć w dłuższej perspektywie wybory w USA mają minimalny wpływ na rynki akcji, inwestorzy prawdopodobnie postrzegają prezydenturę Trumpa jako pozytywny czynnik dla wycen akcji wielu amerykańskich firm” – powiedziała Lindsay James, strateg inwestycyjny w Quilter Investors.
Bitcoin, który mógłby skorzystać na złagodzeniu regulacji, osiągnął rekordową wartość ponad 75.000 dolarów.
Spółki, postrzegane jako beneficjenci prezydentury Trumpa, zwyżkują przed sesją.
Tesla, której CEO Elon Musk jest zwolennikiem Trumpa, rośnie o 13 proc. w handlu przedsesyjnym.
Akcje banków zyskują, a JPMorgan, Bank of America i Wells Fargo rosną po co najmniej 6 proc. w handlu przedsesyjnym.
Akcje U.S. Steel rosną o 7 proc. przed sesją. Amerykański producent stali mógłby potencjalnie skorzystać na zwycięstwie Trumpa, gdyby wprowadził podobne cła na import stali, jak w 2018 r.
Zyskują także prywatne firmy zajmujące się więziennictwem. Akcje spółki GEO Group rosną o 22,5 proc. przed sesją, natomiast akcje spółki CoreCivic zwyżkują o 20 proc.
We wtorek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,02 proc., do 42.221,88 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,23 proc. i wyniósł 5.782,76 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 1,43 proc. do poziomu 18.439,17 pkt.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje o 22 proc. do 15,93 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,33 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 0,6 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,97 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,9 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,89 proc.
„Mamy nadzieję, że nie wszystko będzie tak złe, jak mogłoby być dla Europy i Niemiec, jeśli chodzi o to, co zrobi Trump. Inwestorzy ostatnio wstrzymywali się, jeśli chodzi o handel na zwycięstwo Trumpa, ale teraz w pełni go realizują” – powiedział Jochen Stanzl, główny analityk rynku w CMC Markets.
Novo Nordisk zyskuje 0,5 proc. po tym, jak producent leków poinformował o lepszej niż oczekiwano kwartalnej sprzedaży swojego popularnego leku na odchudzanie Wegovy.
BMW spada 5,5 proc. po tym, jak niemiecki producent samochodów poinformował o 61-proc. spadku kwartalnego zysku w trzecim kwartale.
Akcje Commerzbanku spadają o 2,5 proc. Pożyczkodawca odnotował spadek zysku netto o 6,2 proc. do 642 mln euro w trzecim kwartale na skutek szerszego spadku dochodu odsetkowego netto i podwyższenia rezerw.
Akcje spółek Orsted i Vestas spadają o 12 i 10 proc. odpowiednio.
Dolar umacnia się o 1,84 proc. wobec koszyka walut do 105,36 pkt.
Eurodolar osłabia się o 2,22 proc. do 1,0687.
Kwotowanie USD/JPY rośnie o 1,75 proc. do 154,34.
Kurs funta zniżkuje o 1,5 proc. wobec dolara do 1,2846.
Rentowność 10-letnich UST rośnie o 17 pb. do 4,44 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 21 pb. do 4,65 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +18 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -10 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb. do 2,41 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień zniżkują o 1,86 proc. do 70,66 USD za baryłkę, a styczniowe futures na Brent spadają o 1,76 proc. do 74,20 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ ana/