DZIEŃ NA RYNKACH: Bardzo mocne wzrosty i nowe rekordy na Wall Street po zwycięstwie Trumpa

pap_20210426_1J8.jpg

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się sporymi wzrostami głównych indeksów, a Dow Jones zyskał ponad 1500 punktów i pobił swój historyczny rekord. Na szczytach wszech czasów są też S&P 500 i Nasdaq. Inwestorzy z optymizmem przyjęli zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach na prezydenta USA.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 3,57 proc., do 43.729,93 pkt. To historyczny szczyt tego indeksu i jego najlepsza sesja od 2022 roku.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 2,53 proc. i wyniósł 5.929,04 pkt. To rekord wszech czasów tego indeksu.

Nasdaq Composite zwyżkował o 2,95 proc. do poziomu 18.983,47 pkt. Również w tym przypadku indeks jest na historycznym szczycie.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 5,84 proc. do 2.392,92 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX spada o 20,60 proc., do 16,27 pkt.

Według obliczeń medialnych Donald Trump zdobył 291 głosów elektorskich, zwyciężając w wyborach prezydenckich w USA. Trump już podziękował Amerykanom za wybranie go na szefa państwa, a Kamala Harris uznała swoją porażkę.

Według spływających rezultatów Republikanie zyskali kontrolę nad Senatem i mają szansę na utrzymanie większości w Izbie Reprezentantów.

„Rynek zdecydowanie podąża za planem Trumpa; rynki akcji, a zwłaszcza spółki o małej kapitalizacji idą w górę z powodu idei, że Trump będzie dobrym wyborem dla amerykańskich firm. Na rynkach wschodzących widać, że Chiny i Europa zmagają się z myślą, że mogą stanąć w obliczu wyższych ceł, a rentowność amerykańskich obligacji rośnie wraz z oczekiwaniami wyższego deficytu fiskalnego i inflacji” — powiedziała Seema Shah, główna globalna strateg w Principal Asset Management.

Stratedzy oceniają, że mniejsze firmy skorzystają na protekcjonizmie handlowym Trumpa i obniżkach podatków.

„Jeśli spojrzymy na wyniki indeksu Russell 2000, to w zasadzie nie zrobiliśmy żadnego postępu od około dwóch lub trzech lat, więc nie sądzę, aby zaraz nastąpił spadek. Mamy teraz nowy reżim inwestycyjny, który najprawdopodobniej potrwa kolejne cztery lata” — powiedziała Anastasia Amoroso, główna strateg ds. inwestycji iCapital w wywiadzie dla Bloomberg TV.

„Choć w dłuższej perspektywie wybory w USA mają minimalny wpływ na rynki akcji, inwestorzy prawdopodobnie postrzegają prezydenturę Trumpa jako pozytywny czynnik dla wycen akcji wielu amerykańskich firm” – powiedziała Lindsay James, strateg inwestycyjny w Quilter Investors.

"Trump jest postrzegany jako zwolennik niższych stawek podatku dochodowego od osób prawnych, deregulacji i polityki przemysłowej, która sprzyja wzrostowi krajowemu, a wszystko to może zapewnić więcej bodźców dla gospodarki USA i przynieść korzyści ryzykownym aktywom. Podczas wyborów w 2016 r. indeks S&P 500 zyskał prawie 5 proc. od dnia poprzedzającego wybory prezydenckie do końca roku, co stało się znane jako rajd Trumpa. Spodziewamy się, że podobny trend może rozegrać się również tym razem" – napisał w nocie Marc Pinto, szef akcji amerykańskich w Janus Henderson Investors.

Dolar wspiął się na najwyższy poziom od lipca w związku z przekonaniem, że proponowane przez Trumpa cła przeciwko głównym partnerom handlowym USA wzmocnią tę walutę.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych skoczyła do około 4,43 proc. w związku ze spekulacjami, że proponowane przez Trumpa obniżki podatków i inne plany wydatków pobudzą wzrost gospodarczy, ale także powiększą deficyt fiskalny i ponownie rozpalą inflację.

"Wygląda na to, że Trump wygra wybory prezydenckie, ale także wygrają Republikanie w Izbie Reprezentantów i Senacie. Jeśli tak się stanie, zobaczymy, jak gospodarka USA naprawdę nabiera rozpędu" – powiedział w środę w CNBC Mark Mobius, prezes Mobius Emerging Opportunities Fund.

Bitcoin, który mógłby skorzystać na złagodzeniu regulacji, osiągnął rekordową wartość ponad 75.000 dolarów.

Zwyżkowały spółki postrzegane jako beneficjenci prezydentury Trumpa. Tesla, której CEO Elon Musk jest zwolennikiem Trumpa, zyskała prawie 15 proc.

Rosły akcje banków, w tym JPMorgan, Bank of America i Wells Fargo rosną Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 2,15 mln baryłek, czyli o 0,51 proc., do 427,66 mln baryłek. Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 412 tys. baryłek, czyli o 0,2 proc., do 211,28 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły 2,95 mln baryłek, czyli o 1,4 proc., do 115,81 mln baryłek.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad zniżkują o 0,25 proc. do 71,81 USD za baryłkę, a grudniowe futures na Brent spadają o 0,57 proc. do 75,10 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6301 0,20%
1 EUR 4,3583 0,31%
1 GBP 5,2368 0,75%
100 JPY 2,6321 0,25%
1 USD 4,0595 1,39%