Ryzyko przywołań na rynku mocy będzie się powtarzało - prezes PSE (opis)

41620098_xxl.jpg

Po środowym przywołaniu na rynku mocy, w czwartek też istniało duże prawdopodobieństwo, że trzeba będzie je ogłosić, ale dzięki importowi to się nie wydarzyło. Takie sytuacje będą się powtarzały - poinformował podczas konferencji Europower prezes PSE Grzegorz Onichimowski.

"Wczoraj mieliśmy 3 godziny okresu przywołania na rynku mocy, dzisiaj też było duże prawdopodobieństwo, że trzeba będzie je ogłosić ponownie, ale dzięki importowi to się nie wydarzyło i nie mieliśmy takiej konieczności. Te sytuacje będą się powtarzały" - powiedział Onichimowski.

Zauważył jednocześnie, że w środę nie wszystkie jednostki były w stanie odpowiedzieć na wezwanie operatora.

"Myślę, że to będzie się powtarzało i będzie się pogłębiało" - powiedział prezes PSE.

Jak zauważył w przypadku nowo wybudowanych jednostek gazowych poza tymi, które już są zakontraktowane w rynku mocy, część z nich będzie pracowała np. 2 tygodnie w ciągu roku, więc ich stopień wykorzystania będzie wynosić od jednego do kilku procent.

"Ale musimy to mieć. Liczymy, że na początku lat 30., jeśli nie uda nam się w żaden sposób (...) przedłużać życia bloków węglowych, a jest duża szansa, że się nie uda z powodów technicznych, już niezależnie od rozwiązań prawnych, będzie nam potrzebne ok. 12 GW mocy w gazie, właśnie w tej mocy szczytowej, podszczytowej. Mamy zakontraktowane mocy 3 GW" - powiedział Onichimowski.

Wcześniej minister przemysłu Marzena Czarnecka oceniła, że przywołanie węglowe powoduje, że odejście od węgla będzie się odbywać w taki sposób, w jaki rekomenduje rząd, czyli ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie. Źródła węglowe mają być zastąpione jądrowymi.

PSE ogłosiły 6 listopada okresy przywołania na rynku mocy w godz. 16:00 - 17:00, 17:00 - 18:00, 18:00 - 19:00.

MKiŚ podało, że ogłoszenie okresów przywołania wynika m.in. z wysokiego zapotrzebowania, niskiej prognozowanej generacji wiatrowej oraz niedostępności mocy w jednostkach konwencjonalnych. Działania podejmowane przez PSE należą do pakietu standardowych środków zapewniania stabilności systemu energetycznego.

Podmioty przywoływane przez PSE wykonują działania w oparciu o zapisy w umowach zawartych na rynku mocy. Otrzymują one wynagrodzenie za pozostawanie w gotowości do realizacji swoich obowiązków.

Niedawno Bank Światowy ocenił w raporcie, że wyznaczony na 2049 r. termin zakończenia procesu odchodzenia od węgla powinien zostać skrócony. Dodał, że gdyby Polska chciała uzyskać neutralność klimatyczną w 2050 r., musi uniezależnić się od węgla dekadę przed tym terminem. (PAP Biznes)

jz/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6122 -0,68%
1 EUR 4,3431 -0,53%
1 GBP 5,2166 -0,39%
100 JPY 2,6252 -0,41%
1 USD 4,0414 -0,45%