TYDZIEŃ W KRAJU: Szacunek PKB za III kw, szczegóły CPI, przetarg MF, wyniki Orlenu

W skróconym tygodniu w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdzie się szybki szacunek PKB Polski za III kw., szczegóły październikowej inflacji i dane o saldzie C/A. Resort finansów przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji. Na GPW wyniki opublikują m. in. Orlen, KGHM, Allegro i Eurocash.


Szybki szacunek PKB Polski za III kw. 2024 r. Główny Urząd Statystyczny przedstawi w czwartek. Pełne dane zostaną opublikowane 28 listopada. Odczyt będzie uważnie obserwowany przez rynek, szczególnie po rozczarowujących danych za wrzesień.

"Zdecydowaliśmy się obniżyć swoją prognozę do 2,8 proc. rdr (z wcześniejszego poziomu 3,3 proc. rdr) po serii rozczarowujących wrześniowych danych, co odpowiadałoby zmianie PKB po odsezonowaniu w ujęciu kdk o ok. 0,3 proc. Warto jednak przypomnieć, że w dwóch pierwszych kwartałach roku dane o wysokiej częstotliwości (sprzedaż, produkcja), też sugerowały raczej mniejszy niż większy optymizm co do wyniku, a mimo to dynamika PKB zaskakiwała pozytywnie" - oceniają ekonomiści Santander BP.

"Dodatkowo, w trzecim kwartale, w odróżnieniu od poprzedniego, na plus zaskoczyły wyniki PKB strefy euro i jej największych członków" - dodają.

Wśród wrześniowych danych najmocniej rozczarowała sprzedaż detaliczna, która w cenach stałych spadła o 3,0 proc. w ujęciu rocznym, podczas gdy konsensus rynkowy wskazywał na wzrost o 2,2 proc. rdr. Odczyt może mocno negatywnie wpłynąć na kwartalne dane dotyczące konsumpcji, a jako że to wciąż główny motor wzrostu gospodarczego w Polsce, również na kwartalny odczyt PKB.

Z innych danych uwagę zwróci piątkowy, finalny odczyt inflacji CPI. Według wstępnych danych wskaźnik cen i towarów konsumpcyjnych wyniósł w ubiegłym miesiącu 5,0 proc. rdr i 0,3 proc. mdm.

"Dane o CPI powinny potwierdzić wstępny odczyt mówiący o wzroście inflacji do 5,0 proc. rdr w czym sporą rolę odegrały nie tylko wyższe ceny żywności, ale też ceny z komponentów bazowych. Dane o inflacji bazowej pojawią się już w kolejnym tygodniu i wg naszych obliczeń wskażą na jej lekki spadek do 4,1 proc. rdr" - prognozują ekonomiści Santander BP.

W kontekście ścieżki inflacji w kolejnych miesiącach istotne mogą być ewentualne decyzje rządu ws. mrożenia cen nośników energii dla gospodarstw domowych w przyszłym roku. Podczas sobotniej konferencji prasowej premier Donald Tusk poinformował, że ministrowie w najbliższych dniach mają przedstawić sposób mrożenia cen energii na 2025 r. Jak wskazał, jego zdaniem ceny energii w Polsce należą obecnie do najwyższych w Europie, a to uniemożliwia tworzenie konkurencyjnej gospodarki.

Z danych makroekonomicznych w tym tygodniu rynek pozna też odczyt bilansu płatniczego za wrzesień, który Narodowy Bank Polski opublikuje w środę. W sierpniu deficyt na rachunku bieżącym wynosił 2.827 mln euro, powyżej konsensusu na poziomie -968,9 mln euro.

"Bilans płatniczy pokaże zapewne kolejny miesiąc wysokiego deficytu obrotów bieżących, z 12- miesięcznym saldem zbliżającym się do zera, słabą dynamiką eksportu i lepszym importem, stymulowanym popytem krajowym" - wskazują ekonomiści Santander BP.

Dla krajowego rynku długu istotna będzie zaplanowana na czwartek aukcja sprzedaży obligacji skarbowych. Będzie to pierwszy z trzech, zaplanowany na listopad przetargów. We wtorek MF przedstawi szczegóły podaży. W miesięcznym planie resort finansów wskazywał, że na przetargu 14 listopada oferowane będą papiery: OK0127, PS0130, WZ0330, DS1034. Możliwe są też inne obligacje.

Na koniec października MF informował, że stopień sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto budżetu państwa wynosi ok. 95 proc., biorąc pod uwagę deficyt budżetu państwa przyjęty w projekcie nowelizacji budżetu oraz pozostałe potrzeby pożyczkowe zgodne z przewidywanym wykonaniem z projektu ustawy budżetowej na 2025 r.

Pod koniec tygodnia resort finansów może przedstawić szacunkowe wykonanie budżetu państwa po październiku, zwykle dane te są publikowane około 15-ego dnia każdego miesiąca. Po wrześniu deficyt budżetu wynosił 107,28 mld, a deficyt planowany na cały 2024 r. po nowelizacji ustawy budżetowej to 240,3 mld zł.

Ekonomiści Santander BP wskazują, że dane o wykonaniu budżetu i wpływach z VAT za październik pomogłyby przybliżyć obserwatorom rynku obraz konsumpcji w ubiegłym miesiącu jeszcze zanim GUS opublikuje dane o sprzedaży detalicznej.

"Informacja (o wykonaniu budżetu - PAP) byłaby bardzo cenna m.in. dlatego, że wysokość wpływów podatkowych z VAT mogłaby przybliżyć nas do odpowiedzi, na ile nagłe załamanie w danych o sprzedaży detalicznej we wrześniu było faktycznie oznaką słabości konsumpcji, a na ile to jednak jakiś błąd w danych" - wskazują ekonomiści.

Dla krajowej waluty istotne będą sygnały płynące z rynków bazowych, gdzie po wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA zmienność może być podwyższona.

"Pierwszą reakcją na wynik wyborów w USA było osłabienie walut CEE, ale już następnego dnia przyszło odreagowanie i EUR/PLN wrócił z 4,37 poniżej 4,33. Sądzimy, że należy się liczyć z podwyższoną zmiennością rynków finansowych w kolejnych tygodniach i miesiącach, a dynamikę będą wyznaczać m.in. wszelkie wypowiedzi i sygnały ze strony D. Trumpa i/lub jego współpracowników, a potem decyzje nowej administracji, dot. realizacji obietnic wyborczych i kluczowych kierunków polityki w zakresie gospodarki i bezpieczeństwa" - wskazują ekonomiści Santander BP.

"Nastroje rynkowe będą reagować na to, czy te sygnały wskazują na scenariusz zmian umiarkowanych, czy raczej daleko posuniętych i radykalnych. W tej chwili nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć, ale widzimy ryzyko mocniejszego dolara (a przynajmniej jego wolniejszej deprecjacji niż w poprzednio przewidywanym scenariuszu), więc przesuwamy nieco w górę prognozy kursowe: zakładamy, że EUR/PLN będzie w kolejnych kwartałach poruszał się raczej w przedziale 4,30-4,40 niż, jak wcześniej zakładaliśmy, 4,20-4,30" - dodają.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych kolejne spółki opublikują swoje dane finansowe. W najbliższych dniach raporty kwartalne planują przedstawić m. in. Ferro, Lokum, KGHM, Orlen, Amrest (środa), Atal, VRG, Synektik, Mo-Bruk, 11 bit, Cognor, Allegro, Eurocash (czwartek), MLP Group, Agora, Benefit Systems, Inter Cars, Stalprodukt i Sanok (piątek).

-------------------------------

Kalendarium planowych wyd­­arzeń na krajowym rynku finansowym w tygodniu 12-15 listopada.

WTOREK, 12 LISTOPADA

XVIII edycja konferencji GPW Innovation Day - I dzień

10.00 - GUS - Informacja o podmiotach gospodarki narodowej wpisanych do rejestru REGON - październik 2024 r.

11.00 - Webinar Scanway o wynikach po trzech kwartałach oraz perspektywach

11.30 - Konferencja online Captor Therapeutics o wynikach za III kw. 2024 r. oraz postępach w kluczowych projektach

15.00 - MF - Podaż na przetarg sprzedaży 14 XI

ŚRODA, 13 LISTOPADA

Wyniki: Ferro, Lokum, KGHM, Orlen, Amrest

XVIII edycja konferencji GPW Innovation Day - II dzień

XII Kongres Makroekonomiczny - I dzień

10.00 - GUS - Komunikat w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2024 r.

10.00 - Telekonferencja Citi Handlowego

10.30 - Konferencja NFOŚiGW z okazji jubileuszu 35-lecia działalności

14.00 - NBP - Bilans płatniczy – miesięczny

19.00 - Konferencję Orlenu poświęconą prezentacji skonsolidowanych wyników finansowych za III kw. 2024 r.

CZWARTEK, 14 LISTOPADA

Wyniki: Atal, VRG, Synektik, Mo-Bruk, 11 bit, Cognor, Allegro, Eurocash

XII Kongres Makroekonomiczny - II dzień

XIV Kongres Kolejowy

9.30 - Spotkanie ING Banku Śląskiego - prezentacja badań "Start-upy z obszaru zrównoważonego rozwoju, czyli jak innowacje wspierają transformację na polskim rynku"

10.00 - GUS - Szybki szacunek produktu krajowego brutto za III kwartał 2024 r.

11.00 - Konferencje online TSG dot. wyników za III kwartał

11.00 - Telekonferencja Atende dot. wyników za III kwartał

Ok. 11.30 - MF - Przetarg sprzedaży SPW

12.30 - Konferencja Grupy CCC

14.00 - Telekonferencja wynikowa AmRestu dla inwestorów dotyczącą wyników za III kwartał

15.00 - Czat ze spółką TSG

PIĄTEK, 15 LISTOPADA

Wyniki: MLP Group, Agora, Benefit Systems, Inter Cars, Stalprodukt, Sanok

Szczyt Ekonomiczny TVP World

10.00 - GUS - Obroty towarowe handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń-wrzesień 2024 r.

10.00 - GUS - Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2024 r.

10.00 - Konferencja cyber_Folks nt. wyników za III kw.

10.00 - Konferencja online Agory nt. wyników

10.00 - Konferencja Cognor Holding nt. wyników za III kw.

11.00 - Konferencja Grupy Energa dotycząca wyników za III kw. i 9 miesięcy 2024 r.

11.00 - Wideoczat 11 bit studios nt. wyników za I-III kw. 2024 r.

11.00 - Konferencja wynikowa KGHM

11.00 - Konferencja wynikowa Atalu

11.00 - Konferencja Legimi

(PAP Biznes)

pat/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6440 -0,09%
1 EUR 4,3442 -0,15%
1 GBP 5,2161 -0,48%
100 JPY 2,6504 -0,12%
1 USD 4,1039 0,15%