Zwiększenie środków na FWSZ w trakcie roku bez zmian planu finansowego - projekt
MON proponuje, żeby zwiększenie wydatków z budżetu państwa w trakcie roku do Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ) nie wymagało zmiany jego planu finansowego, co przyspieszy przekazywanie środków na FWSZ - wynika z projektu noweli ustawy. Projekt przewiduje także możliwość akumulowania przez BGK środków na przyszłe wydatki FWSZ.
"Zmiana (...) ustawy ma na celu wprowadzenie rozwiązania, zgodnie z którym zwiększenie wysokości środków z budżetu państwa przekazywanych przez Ministra Obrony Narodowej w trakcie roku budżetowego nie będzie wymagać zmiany planu finansowego Funduszu. Rozwiązanie to spowoduje, że to przekazanie nie będzie wymagało uzgodnienia z Ministrem Finansów oraz opinii komisji sejmowej właściwej w sprawach obronności, co wpłynie na uproszenie i przyśpieszenie tego procesu" - napisano w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o obronie Ojczyzny.
Kolejna zmiana ustawy ma umożliwić Bankowi Gospodarstwa Krajowego, w ramach obsługi Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, akumulowanie środków finansowych na przyszłe wydatki, związane z realizacją celów określonych w Programie Rozwoju Sił Zbrojnych, w szczególności na wykup obligacji oraz spłatę kredytów i pożyczek.
"Jest to rozwiązanie, które zmniejszy ryzyko finansowe budżetu państwa (w tym i resortu Obrony Narodowej) w sytuacji wystąpienia problemów z pozyskiwaniem finansowania dłużnego w sytuacji czasowego występowania niekorzystnych warunków na rynkach finansowych przy jednoczesnej konieczności regulowania zobowiązań, które z upływem lat będą coraz większe. Gromadzenie wskazanych środków nie będzie się odbywało w ramach finansowania dłużnego" - dodano. (PAP Biznes)
tus/ asa/