TYDZIEŃ NA RYNKACH: Bankierzy centralni, wyniki Nvidii, PMI, decyzje MNB i TCB
W przedostatnim tygodniu listopada uczestnicy rynków śledzić będą kilkadziesiąt zaplanowanych wypowiedzi bankierów centralnych. Decyzje ws. stóp proc. ogłoszą banki z Węgier i Turcji, a na koniec tygodnia napłyną odczyty indeksów PMI z Europy. W USA we wtorek wyniki przedstawi Walmart, a dzień później Nvidia.
W najbliższych dniach zaplanowano wyjątkowo wiele wystąpień przedstawicieli głównych banków centralnych, w szczególności Fed i EBC, ale też BoJ, BoE, czy SNB. W tygodniowym kalendarzu jest łącznie ok. 50 przemówień.
"Zaplanowano wystąpienia przedstawicieli Fed, ale przy braku znaczących danych, rynek będzie nadal bardziej skłaniać się do stosunkowo jastrzębiej linii prezesa Fed J. Powella, wskazującej na wolniejszą i bardziej stopniową ścieżkę łagodzenia polityki w nadchodzących kwartałach" - ocenia ekonomista ING James Knightley.
Powell powiedział w ub. tygodniu, że gospodarka USA nie wysyła żadnych sygnałów, że Fed musi się spieszyć z obniżeniem stóp.
Z decyzji banków centralnych - w regionie CEE we wtorek poziom stóp procentowych ogłosi Narodowy Bank Węgier (MNB), a w czwartek Narodowy Bank Turcji (TCB).
Na Węgrzech oczekiwane jest utrzymanie kosztu pieniądza na poziomie 6,50 proc. Choć ostatni odczyt inflacji uplasował się poniżej oczekiwań (3,2 proc. vs 3,5 proc.) i ponownie w okolicy 3-proc. celu banku centralnego, to osłabienie forinta powyżej psychologicznej granicy 400/EUR może sprzyjać jastrzębiej retoryce MNB. Ze względu na słabość waluty (ponad 3 proc. od początku października, drugi najgorszy wyniki wśród 23 EM śledzonych przez Bloomberga) rynek zaczął nawet spekulować o ewentualnej podwyżce stóp.
W październiku jedyną dyskutowaną przez MNB opcją było pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie, po ponad rocznym cyklu luzowania. Bank zakomunikował, że takie nastawienie może zostać utrzymane przez dłuższy okres.
"Biorąc pod uwagę znaczenie, jakie MNB przywiązuje do kwestii kursu walutowego, nadal uważamy, że poziom forinta stanowi „wiążące ograniczenie” dla tempa redukcji stóp. Odzwierciedlając wyższy poziom inflacji na Węgrzech niż w strefie euro, poziom „wartości godziwej” EUR/HUF nadal rośnie w czasie. Przemawia to za tym, że MNB przywiązuje mniejszą wagę do progu 400 w miarę upływu czasu, ale spodziewamy się, że na razie nie czuje się całkowicie komfortowo z przekroczeniem tego poziomu. W tym kontekście przesunęliśmy prognozę kolejnej obniżki stóp na I kwartał 2025 r., ale nasze średnioterminowe prognozy stóp pozostają znacznie bardziej gołębie niż wyceny rynkowe" - oceniają analitycy Goldman Sachs w zapowiedzi tygodnia.
W Turcji również oczekiwany jest brak zmian stóp - z główną na poziomie 50 proc. TCB niedawno podwyższył prognozy inflacji na koniec 2024 r. o 6 pp. do 44 proc. i o 7 pp. do 21 proc. na 2025 r.
"Prezes TCB Karahan podkreślił, że rewizje inflacji w górę nie oznaczają zmiany nastawienia polityki pieniężnej TCMB, ponieważ źródła rewizji prognoz są w dużej mierze poza kontrolą polityki pieniężnej. Spodziewamy się zatem, że bank utrzyma swoją komunikację. Naszym scenariuszem bazowym pozostaje, że ujemny wzrost realnych dochodów gospodarstw domowych ostatecznie zmniejszy presję popytową i ożywi proces dezinflacji. Jednakże ryzyko dla tego scenariusza wzrosło z powodu trwałości trendu inflacji bazowej i lepkich oczekiwań inflacyjnych. Nadal oczekujemy, że TCMB zacznie obniżać stopę procentową w styczniu (-100 pb), przy czym ryzyka rozłożone są za późniejszym rozpoczęciem cyklu cięć" - oceniają ekonomiści Goldman Sachs.
Z danych makro, w piątek napłyną wstępne odczyty indeksów PMI z głównych europejskich gospodarek za listopad. Inwestorzy oczekują utrzymania dotychczasowych tendencji - słabej kondycji sektora przemysłowego oraz powolnej ekspansji w sektora usług.
Z Wielkiej Brytanii w środę napłyną październikowe odczyty inflacji. Rynek oczekuje wyraźnego odbicia CPI do 0,5 proc. mdm z 0,0 proc. i do 2,2 proc. rdr z 1,7 proc.
"Rachunki za energię dla gospodarstw domowych wzrosły o około 10 proc. na początku października, co oznacza, że inflacja zasadnicza prawdopodobnie ponownie przekroczy 2 proc. Jednak dla Banku Anglii liczy się przede wszystkim inflacja w usługach. Widzimy możliwość jej nieznacznego wzrostu do 5,0 proc., choć jeśli wyłączymy kategorie, na które BoE mniej zwraca uwagę (takie jak czynsze, hotele), wówczas nasza własna miara tak zwanej inflacji „usług podstawowych” spadnie dramatycznie z 4,8 proc. do 4,3 proc. Ten niuans prawdopodobnie nie wystarczy, aby grudniowa obniżka stóp powróciła do gry, ale taki trend wspiera nasze oczekiwania, że BoE obniży stopy bardziej agresywnie niż 2-3 obniżki stóp wyceniane przez rynek w ciągu najbliższych kilku lat" - napisał w zapowiedzi tygodnia ekonomista ING James Smith.
Na światowych giełdach sentyment w środę wyznaczyć mogą wyniki Nvidii za III kw. Najwyżej wyceniana spółka giełdowa na świecie (w październiku wyprzedziła Apple pod względem kapitalizacji) i kluczowy dostawca chipów pod sztuczną inteligencję ma wg oczekiwań zaraportować najwyższe przychody w historii (ok. 33 mld USD, +80 proc. rdr). Akcje spółki zdrożały w tym roku już o blisko 200 proc.
Z kolei kondycję amerykańskiego konsumenta ocenić będzie można po wynikach sieci dyskontów Walmart (wtorek).
Sezon wynikowy w USA zmierza ku końcowi. Do piątkowego zamknięcia 76 proc. spółek notowanych w S&P500 przebiło oczekiwania analityków pod kątem zysków, wobec średniej z ostatnich 4 kwartałów na poziomie 79 proc.
Rynki śledzić będą także rozwój sytuacji geopolitycznej. W niedzielę wieczorem agencje i główne tytuły prasowe z USA podały, że administracja prezydenta USA Joe Bidena dała zielone światło Ukrainie na wykorzystywanie amerykańskiej broni do rażenia celów w głębi Rosji. Ukraina ma przeprowadzić pierwsze ataki dalekiego zasięgu w nadchodzących dniach przy użyciu pocisków ATACMS, mających zasięg ok. 300 km. Na zmianę decyzji USA miało wpłynąć rozmieszczenie na froncie przez Rosję północnokoreańskich wojsk lądowych i to właśnie te siły, dyslokowane w obwodzie kurskim, gdzie wojska Ukrainy zajęły część terytorium Rosji, mogą być pierwszym celem ukraińskich ataków.
----------------------
Kalendarium wydarzeń na światowym rynku finansowym w tygodniu 18-22 listopada (źródło: Bloomberg, strony internetowe instytucji).
PONIEDZIAŁEK, 18 LISTOPADA
2.00 - Japonia - wystąpienie prezesa Banku Japonii K. Uedy
8.00 - Turcja - ceny nieruchomości za X
8.30 - Szwajcaria - produkcja przemysłowa za III kw.
9.00 - Czechy - PPI za X
9.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC J. Nagela
9.15 - strefa euro - wystąpienie wiceprezesa EBC L. de Guindosa
10.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC G. Makhloufa
11.00 - strefa euro - saldo handlowe za IX
14.00 - strefa euro - wystąpienie głównego ekonomisty EBC P. Lane'a i członka Rady Prezesów EBC Y. Stournarasa
14.15 - Kanada - rozpoczęte budowy domów za X
16.00 - USA - indeks aktywności na rynku nieruchomości NAHB za XI
16.00 - USA - wystąpienie prezesa Fed Chicago A. Goolsbee
19.30 - UK - wystąpienie członkini Banku Angii M. Greene
19.30 - strefa euro - wystąpienie prezes EBC Ch. Lagarde i członka Rady prezesów EBC B. Vujcicia
WTOREK, 19 LISTOPADA
Wyniki: Walmart
8.00 - Szwajcaria - saldo handlowe za X
9.45 - strefa euro - wystąpienie członka rady nadzorczej EBC F. Eldersona
10.00 - strefa euro - saldo C/A za IX
10.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC G. Mullera
10.30 - Włochy - saldo C/A za IX
11.00 - UK - wystąpienie prezesa BoE A. Bailey'a oraz członków BoE C. Lombardelli, C. Mann i A. Taylor
11.00 - strefa euro - HICP i CPI za X (finalny)
14.00 - Węgry - decyzja banku centralnego ws. stóp procentowych
14.30 - USA - rozpoczęte budowy domów, wydane pozwolenia na budowę za X
14.30 - Kanada - CPI za X
19.10 - USA - wystąpienie prezesa Fed Kansas J. Schmid
ŚRODA, 20 LISTOPADA
Wyniki: Nvidia, Target
0.50 - Japonia - saldo handlowe za X
2.00 - Chiny - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.
8.00 - Niemcy - PPI za X
8.00 - UK - CPI i PPI za X
10.00 - strefa euro - raport EBC o stabilności finansowej
10.30 - UK - indeks cen nieruchomości za IX
11.00 - strefa euro - dynamika płac negocjowanych za III kw., produkcja budowlana za IX
13.00 - USA - Tygodniowa liczba wniosków o kredyt hipoteczny
14.00 - strefa euro - wystąpienie prezes EBC Ch. Lagarde
17.00 - UK - wystąpienie członka BoE D. Ramsdena
17.00 - USA - wystąpienie członkini zarządu Fed L. Cook
18.15 - USA - wystąpienie członkini zarządu Fed M. Bowman
19.00 - strefa euro - wystąpienie wiceprezesa EBC L. de Guindosa
19.30 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC Y. Stournarasa
20.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC G. Makhloufa
CZWARTEK, 21 LISTOPADA
Wyniki: Baidu, John Deere, Gap
6.25 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC F. Villeroy
8.45 - Francja - indeks zaufania w przemyśle za XI
9.00 - Szwajcaria - podaż pieniądza za X
9.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC K. Knota
9.30 - strefa euro - wystąpienie członków Rady Prezesów EBC R. Holzmanna i P. Cipollone
12.00 - Turcja - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.
14.30 - Kanada - PPI za X
14.30 - USA - tygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych
14.45 - USA - wystąpienie prezes Fed Cleveland B. Hammack
15.00 - UK - wystąpienie członkini BoE C. Mann
16.00 - strefa euro - zaufanie konsumentów ESI za XI
16.00 - USA - indeks wyprzedzający koniunktury Conference Board, sprzedaż domów na rynku wtórnym za X
16.30 - strefa euro - wystąpienie głównego ekonomisty EBC P. Lane'a i członka Rady Prezesów EBC F. Eldersona
17.00 - strefa euro - wystąpienia członków Rady Prezesów EBC R. Holzmana, B. Vujcica i P. Kazimira
18.00 - Szwajcaria - wystąpienie członkini Banku Szwajcarii P. Tschudin
18.25 - USA - wystąpienie prezesa Fed Chicago A. Goolsbee
18.30 - USA - wystąpienie prezes Fed Cleveland B. Hammack
22.40 - USA - wystąpienie wiceprezesa Fed M. Barra
PIĄTEK, 22 LISTOPADA
0.30 - Japonia - CPI za X
1.30 - Japonia - PMI za XI
8.00 - UK - sprzedaż detaliczna za X
8.00 - Niemcy - PKB za III kw. (fin.)
8.30 - Węgry - płace za IX
9.15 - Francja - PMI za XI (wst.)
9.30 - Niemcy - PMI za XI (wst.)
9.30 - strefa euro - wystąpienie prezes EBC Ch. Lagarde
9.40 - strefa euro - wystąpienie wiceprezesa Fed L. de Guindosa
10.00 - strefa euro - PMI za XI (wst.)
10.30 - UK - PMI za XI (wst.)
13.40 - Szwajcaria - wystąpienie prezesa Banku Szwajcarii M. Schlegela
14.00 - strefa euro - wystąpienia członków Rady Prezesów EBC F. Villeroy i J. Nagela
14.30 - Kanada - sprzedaż detaliczna za IX
15.45 - USA - PMI za XI (wst.)
16.00 - USA - indeks sentymentu konsumentów U. Michigasn za XI (fin.)
16.45 - strefa euro - wystąpienie członkini zarządu EBC I. Schnabel
(PAP Biznes)
tus/