DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie na minusach; na rynkach negatywny sentyment

Giełdy w Europie zakończyły wtorkową sesję ze spadkami. Na rynku pojawiają się obawy związane z wojną Rosji z Ukrainą, wynikające ze wzrostu napięcia w trwającej ponad tysiąc dni inwazji.


Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zniżkował o 0,82 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 0,67 proc., francuski CAC 40 stracił 0,67 proc., a brytyjski FTSE spadł o 0,13 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zniżkował o 0,43 proc.

Media podały, że ukraińskie siły zbrojne po raz pierwszy wykorzystały pociski ATACMS do zaatakowania terytorium Rosji. Wcześniej tego dnia prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził znowelizowaną doktrynę nuklearną, zgodnie z którą krytyczne zagrożenie suwerenności i integralności terytorialnej Białorusi i Rosji może stanowić podstawę do użycia broni jądrowej.

„Reakcja rynku jest logiczna, już wczoraj można było wyczuć, że napięcie rośnie. Na razie reakcja rynku jest ograniczona, niektórzy inwestorzy są w trybie wyczekiwania i obserwowania” – powiedział Andrea Tueni, szef działu sprzedaży w Saxo Banque France.

„Nie sądzę, żeby to miało jakikolwiek wpływ na gospodarkę europejską czy zyski spółek. To po prostu naturalna reakcja, która pojawia się za każdym razem, gdy głowa państwa wspomni o broni jądrowej. Oczywiście, że inwestorzy myślą o potencjalnych spadkach, a inwestycje kapitałowe są napędzane nadzieją na wzrost PKB. Dlatego nie sądzę, żeby to było coś innego niż retoryka, a rynek po prostu to zignoruje” — powiedział Patrick Armstrong, dyrektor ds. inwestycji w Plurimi Wealth.

Inwestorzy analizują sytuację na rynkach po niedawnym wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA.

"Sprzedawanie europejskiej narracji jest teraz skomplikowane. Odwrócenie całej sytuacji na rynkach wymaga jakiegoś mocnego katalizatora, takiego jak np. zmiana niemieckiej polityki wydatków albo doprowadzenie do zakończenia działań wojennych na Ukrainie. Po wyborach prezydenckich w USA jedynym handlem, jaki chcieli przeprowadzać inwestorzy, było +kupowanie USA i sprzedawanie Europy+" - ocenił Vincent Mortier, dyrektor ds. informatyki w Amundi.

Thyssenkrupp wzrósł o 12,5 proc. po opublikowaniu wyników kwartalnych. Spółka spodziewa się powrócić do zysku w nadchodzącym roku fiskalnym.

Nestle spadło o 2 proc. Inwestorzy oceniają prognozy spółki jako zbyt ambitne, biorąc pod uwagę, że spółka ma za sobą trudny rok.

Sonova spadła o 5 proc. Szwajcarska spółka produkująca aparaty słuchowe poinformowała o słabszej marży i zasygnalizowała, że na rynku elektroniki użytkowej nadal panuje trudna sytuacja.

Aeroports de Paris wzrósł o 3 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji spółki przez analityków Bank of America i Stiffel do "kupuj".

Deme zyskał 2,5 proc. Analitycy Jefferies podwyższyli rekomendację dla akcji firmy do "kupuj" z "trzymaj" po aktualizacji danych finansowych przez tę spółkę - dostawcę inżynierii morskiej.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 rośnie o 0,16 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,32 proc., a Nasdaq Comp. zyskuje 0,54 proc.

Akcje Super Micro Computer rosną o 35 proc., a Incyte spadają o 12 proc.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 15,99 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST spada o 4 pb. do 4,38 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 4 pb. do 4,57 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +11 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -15 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 3 pb. do 2,34 proc.

WALUTY

Dolar umacnia się o 0,05 proc. wobec koszyka walut do 106,33 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,24 proc. do 1,0574.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,19 proc. do 154,40.

Kurs funta zniżkuje o 0,1 proc. wobec dolara do 1,2662.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień zniżkują o 0,33 proc. do 68,95 USD za baryłkę, a styczniowe futures na Brent spadają o 0,3 proc. do 73,10 USD/b.

Srebro zniżkuje o 0,09 proc. do 31,20 USD za uncję, a złoto rośnie o 0,5 proc. do 2.627 USD za uncję. (PAP Biznes)

kek/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6128 -0,05%
1 EUR 4,3187 -0,07%
1 GBP 5,1616 -0,45%
100 JPY 2,6397 0,07%
1 USD 4,0864 -0,41%