DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach indeksy się wahają
Na europejskich giełdach główne indeksy się wahają po zwyżkach benchmarkowych wskaźników podczas handlu azjatyckiego. Inwestorzy oceniają sytuację na rynkach po niedawnym wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA i dobór personelu do jego nowej administracji. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro. Bitcoin i złoto zyskuje. Tanieje ropa naftowa - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 zyskuje 0,14 proc. Na plusie są wszystkie subindeksy; najmocniej zyskują spółki wydobywcze i real estate.
FTSE 100 zwyżkuje o 0,34 proc.
CAC 40 jest niżej o 0,01 proc.
DAX idzie w dół o 0,15 proc.
Sonova spada o 4,1 proc. Szwajcarska spółka produkująca aparaty słuchowe poinformowała o słabszej marży i zasygnalizowała, że na rynku elektroniki użytkowej nadal panuje trudna sytuacja.
Aeroports de Paris drożeje o 6,1 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji spółki przez analityków Bank of America i Stiffel do "kupuj".
Deme zyskuje 6,6 proc. Analitycy Jefferies podwyższyli rekomendację dla akcji firmy do "kupuj" z "trzymaj" po aktualizacji danych finansowych przez tę spółkę - dostawcę inżynierii morskiej.
Inwestorzy analizują sytuację na rynkach po niedawnym wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA.
Tak zwana polityka "America First", obiecana przez Donalda Trumpa, obejmująca obniżki podatków i nałożenie ceł handlowych, powoduje wzrost zainteresowania inwestorów "gromadzeniem się" na Wall Street.
Analitycy wskazują, że duża część tych zmian z lokowaniem kapitału odbywa się kosztem Europy, która zmaga się m.in. z kosztem umacniającego się dolara, spowolnieniem gospodarki w Chinach i własnej anemicznej sytuacji w gospodarce.
Gracze śledzą też z uwagą informacje dotyczące planowanej nowej administracji prezydenta-elekta Donalda Trumpa.
Zespół ds. przekazania władzy w USA rozważa, aby nowym sekretarzem skarbu został Kevin Warsh, były urzędnik amerykańskiej Rezerwy Federalnej, a dyrektorem Narodowej Rady Ekonomicznej Białego Domu - Scott Bessent, manager funduszu hedgingowego - podają anonimowe źródła zbliżone do sprawy.
"Bardziej doświadczony zespół na kierowniczych stanowiskach związanych z finansami w nowej administracji USA może mieć pozytywny wpływ na zaufanie inwestorów" - mówi Rajeev De Mello, globalny manager portfela w Gama Asset Management.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 154,46 za 1 USD, wyżej o 0,1 proc.
Euro jest po 1,0594 USD, stabilnie.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,40 proc., w dół o 1 pb.
Bitcoin kosztuje 91.857,18 USD za token, wyżej o 0,5 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.623,39 USD za uncję, wyżej o 0,4 proc.
Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,19 proc. do 69,03 USD za baryłkę, a Brent na ICE zniżkuje o 0,18 proc. do 73,17 USD. (PAP Biznes)
aj/ ana/