DZIEŃ NA RYNKACH: Przewaga wzrostów indeksów w USA; wzrosty spółek IT
Indeksy na Wall Street głównie zwyżkowały we wtorek, w górę poszły zwłaszcza spółki technologiczne. Analitycy wskazują, że inwestorzy są pozytywnie nastawieni do perspektyw dla rynku akcji, a wzrost napięcia geopolitycznego nie wpłynął negatywnie na nastroje.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,28 proc. do 43.268,94 pkt. '
S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,4 proc. i wyniósł 5.916,98 pkt.
Nasdaq Composite zwyżkował o 1,04 proc. do poziomu 18.987,47 pkt.
Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,63 proc. do 2.320,01 pkt.
Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 4,3 proc., do 16,25 pkt.
Stratedzy Goldman Sachs prognozują, że do końca 2025 roku indeks S&P 500 osiągnie poziom 6.500 punktów.
„Uważamy, że dwoma najważniejszymi tematami na 2025 r. będą zmienność i wartość. W przypadku akcji z USA uważamy, że wartość tkwi w mniejszych firmach, a rotacja na rynku podejmowana w celu unikania ryzyka może stanowić okazję do kupna” — powiedziała Emma Wall, Head of Investment Analysis & Research w Hargreaves Lansdown.
„Rynek akcji jest w trendzie wzrostowym z powodu silnej gospodarki, Fedu na ścieżce obniżek stóp proc. i silnych zysków w trzecim kwartale” — powiedział Andrew Slimmon, szef zespołu doradców ds. akcji w Morgan Stanley Investment Management.
Inwestorzy śledzą informacje dotyczące wojny Rosji z Ukrainą, lecz analitycy wskazują, że wśród inwestorów nie ma paniki. Media podały, że ukraińskie siły zbrojne po raz pierwszy wykorzystały pociski ATACMS do zaatakowania terytorium Rosji. Wcześniej tego dnia prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził znowelizowaną doktrynę nuklearną, zgodnie z którą krytyczne zagrożenie suwerenności i integralności terytorialnej Białorusi i Rosji może stanowić podstawę do użycia broni jądrowej.
„Bazowy trend na rynku pozostaje pozytywny. Geopolityczne kwestie z pewnością niosą ze sobą ryzyko, ale widać tylko pewną skromną sprzedaż. Nie widzę paniki. To raczej przetrawienie ostatnich wzrostów” — powiedział Keith Lerner, współdyrektor ds. inwestycji w Truist.
„Reakcja rynku jest logiczna, już wczoraj można było wyczuć, że napięcie rośnie. Na razie reakcja rynku jest ograniczona, niektórzy inwestorzy są w trybie wyczekiwania i obserwowania” – powiedział Andrea Tueni, szef działu sprzedaży w Saxo Banque France.
Akcje Nvidii wzrosły o 5 proc. przed środową publikacją wyników finansowych za III kw.
Producent pojazdów elektrycznych Tesla zyskał 2 proc., po wzroście o 9 proc. w poprzedniej sesji po raporcie z poniedziałku, że zespół prezydenta-elekta D. Trumpa planuje przyjąć nowe federalne przepisy dotyczące pojazdów autonomicznych.
Akcje Walmart wzrosły o 3 proc. Skorygowany zysk na akcję jednego z największych przedsiębiorstw w branży detalicznej USA wyniósł w III kwartale 58 centów wobec oczekiwanych 53 centów.
Producent serwerów AI, Super Micro Computer, zwyżkował o 31,5 proc. po tym, jak firma mianowała BDO USA swoim audytorem i poinformowała, że złożyła plan do Nasdaq, aby dostosować się do wymogów i uniknąć wycofania z giełdy.
Akcje Lowe’s spadły o 5 proc. po ogłoszeniu prognozy spadku sprzedaży w 2024 r.
Według danych FactSet, około 93 proc. spółek z indeksu S&P 500 opublikowało dotychczas wyniki kwartalne, przy czym trzy czwarte z nich przekroczyło oczekiwania ws. zysku na akcję, a ponad 60 proc. przekroczyło szacunki dotyczące przychodów.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień zwyżkują o 0,53 proc. do 69,53 USD za baryłkę, a styczniowe futures na Brent rosną o 0,15 proc. do 73,41 USD/b. (PAP Biznes)
kek/