Ukraina poczyniła pewne postępy w kierunku gospodarki rynkowej - KE
Ukraina poczyniła pewne postępy i znajduje się pomiędzy wczesnym etapem przygotowań a pewnym poziomem przygotowań do ustanowienia funkcjonującej gospodarki rynkowej - oceniła Komisja Europejska w cyklicznym dokumencie o wypełnieniu ekonomicznych kryteriów członkostwa w UE w krajach kandydackich.
"Ukraina poczyniła pewne postępy i znajduje się pomiędzy wczesnym etapem przygotowań a pewnym poziomem przygotowań do ustanowienia funkcjonującej gospodarki rynkowej. Wzrost gospodarczy w 2023 r. przekroczył oczekiwania, a inflacja spadła do przedwojennego celu banku centralnego, co pozwoliło na wycofanie niektórych środków nadzwyczajnych. Władze poczyniły bardzo duże postępy we wdrażaniu ważnych reform (...), które okazały się skutecznymi kotwicami dla polityki. Jednak w trudnym kontekście wojny finanse publiczne nadal się pogarszają, a zniszczenie kluczowej infrastruktury poważnie zakłóca działalność gospodarczą. Otoczenie biznesowe jest dotknięte korupcją, niskim poziomem konkurencji i, w coraz większym stopniu, niedoborem siły roboczej" - napisano w opracowaniu KE.
W ocenie KE, Ukraina poczyniła postępy w realizacji zeszłorocznych zaleceń, które pozostają aktualne. W nadchodzącym roku, biorąc pod uwagę również swoje zobowiązania w ramach Planu, Ukraina powinna wg KE w szczególności:
- zwiększyć bazę przychodów krajowych oraz stabilność i przejrzystość finansów publicznych, w szczególności poprzez racjonalizację zwolnień podatkowych, wzmocnienie funkcjonowania administracji skarbowej oraz poprawę publikacji danych makrobudżetowych, w tym danych dotyczących sektora instytucji rządowych i samorządowych;
- kontynuować wdrażanie polityk leżących u podstaw stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym poprzez regularne oceny jakości aktywów sektora bankowego, oraz rozpocząć wdrażanie strategii dotyczącej kredytów zagrożonych;
- przyjąć politykę dotyczącej własności państwowej, kontynuować działania deregulacyjne;
- zwiększyć wysiłki w celu zaradzenia rosnącemu niedoborowi siły roboczej w gospodarce, w tym poprzez wdrożenie strategii rozwoju demograficznego, przy jednoczesnym zmniejszeniu nieformalnych relacji na rynku pracy poprzez odpowiednie środki w ramach krajowej strategii dotyczącej dochodów skarbu państwa. (PAP Biznes)
tus/ asa/