Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 24-25 maja
Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty-niedzieli, 24-25 maja.
WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT -----------------------------------
Na koniec pierwszego kwartału 2025 r. wyrobem lub rozlewem wyrobów winiarskich zajmowało się w Polsce 304 przedsiębiorców, a uprawę winorośli prowadziło 673 plantatorów - wynika z rejestru Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W 2010 r. wino w Polsce produkowało zaledwie 20 osób.
Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w sobotę podpisał się pod listą sześciu postulatów stowarzyszenia "Tak dla CPK". Zadeklarował również, że gdyby został prezydentem, jego pierwszą inicjatywą ustawodawczą będzie inicjatywa powrotu do poprzedniej wersji inwestycji CPK z czasów rządów PiS.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zapewnia, że nie będzie stosował sankcji wobec spółek, które nie dostarczą do UKNF numerów PESEL osób blisko związanych z pełniącymi obowiązki zarządcze. W tej sprawie kilka dni temu interweniowało Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.
Dekpol w pierwszym kwartale 2025 r. zanotował wzrost EBITDA o 70 proc. rdr, do 5 mln zł, a zysk netto grupy zwiększył się rok do roku o 24 proc. i wyniósł 30,4 mln zł - poinformowała spółka działająca w obszarach generalnego wykonawstwa, deweloperskim oraz produkcji łyżek i osprzętu budowlanego.
Pomimo spadku eksportu akumulatorów litowo-jonowych, papierosów i telewizorów z Polski w I kwartale br. rok do roku, Polska jest ich największym eksporterem w UE - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że wzrósł m.in. eksport konstrukcji stalowych.
Po awarii prądu na południowym wschodzie Francji przywrócono prąd w 160 tysiącach domów - poinformowała w sobotę firma RTE - operator sieci. Prokuratura przypuszcza, że przyczyną awarii były działania umyślne, w tym uszkodzenie słupów sieci elektrycznej.
Amerykański Departament Sprawiedliwości (DOJ) zawarł porozumienie z firmą Boeing, które pozwoli producentowi samolotów uniknąć procesów sądowych w związku z dwiema katastrofami samolotów 737 Max, w których zginęło łącznie 346 osób.
Szwedzka rodzina Wallenbergów, właściciele m.in. firm AstraZeneca czy Saab, oraz amerykański producent chipów Nvidia zbudują w Szwecji fabrykę AI - podała spółka Wallenberg Investments.
Budowa rurociągu do przesyłu ropy naftowej między Węgrami i Serbią rozpocznie się wkrótce - ogłosił w piątek w Belgradzie szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Premier Węgier Viktor Orban odbył tego dnia w serbskiej stolicy strategiczne konsultacje z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem.
WYDARZENIA Z KRAJU-----------------
Teraz albo nigdy; najwyższy czas, żeby wygrała uczciwość, prawość, sprawiedliwość, żeby wygrała prawda, o tym są te wybory - mówił kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski rozpoczynając niedzielny "Wielki Marsz Patriotów" w Warszawie.
Koalicjanci z Nowej Lewicy, Polski 2050 i PSL wsparli podczas niedzielnego marszu kandydata KO Rafała Trzaskowskiego i zaapelowali o mobilizację wyborczą. Wskazywali na potrzebę zmiany w Pałacu Prezydenckim, odbudowania wspólnoty oraz krytycznie odnosili się do części działań rządu.
Prezydent elekt Rumunii Nicusor Dan wsparł w niedzielę w Warszawie podczas "Wielkiego Marszu Patriotów" kandydata KO Rafała Trzaskowskiego. W swoim wystąpieniu na placu Bankowym podkreślał, że wierzy w silną Polskę w silnej Unii Europejskiej.
Polacy chcą dzisiaj zmiany, nie godzą się na to, aby rząd kontrolował wszystkich, aby nas zadłużał - powiedział dziennikarzom kandydat na prezydenta popierany przez PiS Karol Nawrocki podczas niedzielnego "Marszu za Polską" w Warszawie.
Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski nie podpisał ośmiopunktowej deklaracji przygotowanej przez Sławomira Mentzena, który w pierwszej turze wyborów zdobył trzeci wynik jako kandydat Konfederacji. Politycy zgodzili się w czterech na osiem punktów deklaracji.
Sebastian M., podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na A1, został zatrzymany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - podała Policja. Każdy, kto ukrywa się w obcym państwie przed wymiarem sprawiedliwości, prędzej czy później trafi w nasze ręce - podkreślił premier Donald Tusk odnosząc się do sprawy.
WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------
Szefowa dyplomacji unijnej Kaja Kallas zaapelowała w niedzielę o wywarcie jak największej presji międzynarodowej na Rosję po nowym zmasowanym ataku powietrznym sił rosyjskich na Ukrainę, w którym zginęło w nocy z soboty na niedzielę 12 osób.
Zakończyła się trzecia część wymiany jeńców wojennych między Ukrainą a Rosją; do ojczyzny powróciło w niedzielę 303 ukraińskich obrońców – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Prezydent Donald Trump oświadczył w sobotę w amerykańskiej akademii wojskowej West Point, że służba wojskowa nie będzie już podlegać „absurdalnym eksperymentom ideologicznym” ani „krucjatom budowania narodu”.
Ministrowie obrony Estonii, Łotwy i Litwy podpisali porozumienie w sprawie zwiększenia wydatków obronnych NATO do 5 proc. PKB, tak by pilnie zrealizować cele Sojuszu. Wezwali jednocześnie pozostałe kraje do podjęcia tego samego kroku – podał w sobotę estoński nadawca ERR.
Urzędnicy resortu zdrowia w Strefie Gazy podali, że izraelskie ataki w ciągu ostatnich 24 godzin skutkowały śmiercią co najmniej 38 osób, w tym matki i jej dwójki dzieci, które schroniły się w namiocie.
Co najmniej 41 żołnierzy sił zbrojnych Nigru zginęło w sobotę w ataku bojowników Państwa Islamskiego na posterunek wojskowy w Eknewan, w regionie Tahoua w południowej części Nigru. (PAP Biznes)
pr/