Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 30 listopada - 1 grudnia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty-niedzieli, 30 listopada - 1 grudnia.


WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT -----------------------------------

Nowelizacja tegorocznej ustawy okołobudżetowej została opublikowana; w przyszłym tygodniu 10 mld zł z tzw. kroplówki trafi do samorządów - poinformował w sobotę w mediach społecznościowych minister finansów Andrzej Domański.

Banki w październiku 2024 roku udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 6,7 proc. mniej kredytów w porównaniu do października 2023 r., a ich wartość spadła w tym czasie o 13,5 proc. - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej. Najwięcej kredytów zaciągnęły firmy usługowe i handlowe.

Grupa Azoty wydłużyła porozumienie z instytucjami ją finansującymi do 31 marca 2025 r. - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Wiceprezes Grupy Andrzej Skolmowski wskazał, że aneks do porozumienia zapewni stabilizację finansową spółki.

Trzy podmioty zgłosiły się do postępowania na dostawę 42 piętrowych pociągów dla PKP Intercity. Potencjalni wykonawcy zainteresowani realizacją zamówienia to: Stadler Polska, konsorcjum z liderem Siemens Mobility i Alstom Polska - poinformowało PKP Intercity.

Prezydent elekt USA Donald Trump zagroził w sobotę krajom BRICS, że nałoży na ich produkty 100-procentowe cła, jeśli zagrożą pozycji dolara jako najważniejszej walucie w międzynarodowych stosunkach gospodarczych.

W Black Friday Amerykanie wydali 10,8 mld dolarów, robiąc zakupy przez internet - przekazała firma analityczna Adobe Analytics.

Think tank Centrum Polityki i Zarządzania oraz część posłów parlamentu Bośni i Hercegowiny potwierdzili istnienie złóż litu na wschodzie kraju, których wielkość szacuje się na półtora miliona ton - poinformowała telewizja N1.

WYDARZENIA Z KRAJU-----------------

W niedzielę doszło do wycieku z rurociągu "Przyjaźń" w okolicach wielkopolskich Pniew w pow. szamotulskim. Według straży pożarnej, w związku z awarią nie ma zagrożenia pożarem czy wybuchem.

W sprawie ustawy o wolnej Wigilii prezydent będzie chciał się wsłuchać w głos strony społecznej, przedstawicieli pracowników i strony związkowej - zapowiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka.

Rada Polityczna PiS formalnie poparła kandydaturę Karola Nawrockiego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Portal Onet opublikował w niedzielę fragmenty anonimowego raportu o przeszłości kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, które wskazują na jego powiązania ze środowiskiem przestępczym i neonazistowskim. Według rzecznika PiS Rafała Bochenka to brudna kampania wyborcza "Tuska i jego mediów".

Premier Donald Tusk odwiedził w sobotę pierwszy wybudowany odcinek Tarczy Wschód w pobliżu wsi Dąbrówka (woj. warmińsko-mazurskie). Szef rządu zaznaczył, że wydatek rzędu miliardów złotych na umocnienie granicy jest inwestycją w pokój.

Julia Przyłębska przestaje być prezesem Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ w grudniu kończy się jej dziewięcioletnia kadencja sędziego TK - powiedział były minister edukacji i nauki, poseł PiS Przemysław Czarnek. To kwestie wyłącznie formalne - ocenił.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Ewentualne wznowienie przez Rosję próbnych eksplozji nuklearnych jest "wobec wrogiej polityki USA kwestią otwartą" - oświadczył w, cytowanym przez Reutera, wywiadzie dla agencji TASS rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.

Ukraińska suwerenność musi być szanowana, a rosyjskie groźby nuklearne nie mogą być akceptowane – oświadczył w niedzielę w Kijowie przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa, zapowiadając pomoc finansową dla Ukrainy, która może być wykorzystywana w celach wojennych.

Podpisana przez prezydenta Władimira Putina ustawa o budżecie federalnym Rosji przewiduje wzrost wydatków na wojsko o 25 proc. w stosunku do roku bieżącego - poinformowała agencja Reutera, powołując się na akt prawny opublikowany w niedzielę w internetowym dzienniku urzędowym.

Ponad 500 kierowanych bomb lotniczych, niemal 660 dronów i około 120 pocisków rakietowych zrzuciło wojsko rosyjskie na Ukrainę w tym tygodniu; tylko minionej nocy zestrzelono ponad 30 bezzałogowców – oświadczył w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski.

Premier Gruzji Irakli Kobachidze oświadczył w niedzielę, że w jego kraju nie będzie ponownych wyborów parlamentarnych. Gruzini udali się do urn w październiku. Wówczas wybory - według władz - wygrała partia Gruzińskie Marzenie, która w środę zawiesiła rozmowy o członkostwie w UE do 2028 roku, co wywołało fale protestów.

Nowa szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas i komisarz ds. rozszerzenia Marta Kos w niedzielę we wspólnym oświadczeniu wyraziły ubolewanie z powodu decyzji premiera Gruzji o zawieszeniu negocjacji akcesyjnych z UE. Polityczki zapewniły, że drzwi do Wspólnoty pozostają dla Gruzji otwarte.

Zawieszamy naszą umowę o partnerstwie strategicznym z Gruzją - oświadczył Departament Stanu USA. Decyzja amerykańskich władz nastąpiła w obliczu wielotysięcznych protestów w Tbilisi, wywołanych decyzją rządzącej partii Gruzińskie Marzenie o zawieszeniu rozmów o członkostwie kraju w UE do 2028 roku.

Prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili w sobotę wieczorem oświadczyła, że pozostanie na stanowisku do czasu aż legalny parlament wybierze jej następcę. Prozachodnia przywódczyni Gruzji i opozycja nie uznają wyników październikowych wyborów parlamentarnych. Prezydentka będzie musiała złożyć urząd wraz z końcem kadencji, która upływa 16 grudnia - oświadczył w niedzielę premier Irakli Kobachidze.

Dżihadyści i ich sojusznicy, którzy w piątek wkroczyli do Aleppo w ramach ofensywy przeciw siłom rządowym, kontrolują już większość tego miasta, drugiego pod względem wielkości w Syrii - poinformowało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR). Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do co najmniej 311.

Cała prowincja Idlib na północnym zachodzie Syrii znajduje się pod kontrolą sił islamistycznych i rebelianckich - poinformowała w sobotę agencja Reutera, powołując się na źródła wśród bojowników. To ostatni duży region Syrii pozostający poza kontrolą rządu Baszara el-Asada.

Po opanowaniu większości miasta Aleppo i lokalnego lotniska rebelianci, którzy w środę rozpoczęli ofensywę w Syrii, zaczęli zajmować miasteczka i wioski w pobliskiej prowincji Hama - poinformowała w niedzielę Associated Press, powołując się na Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR).

Samochód z pracownikami organizacji charytatywnej World Central Kitchen (WCK) został w sobotę zaatakowany w Strefie Gazy przez wojsko izraelskie. Armia przekazała, że jeden z pracowników grupy był terrorystą, który brał udział w ataku 7 października 2023 r. WCK ogłosiła, że wstrzymuje działalność w Gazie.

Silna eksplozja uszkodziła w piątek późnym wieczorem kanał zaopatrujący w wodę dwie największe elektrownie węglowe w Kosowie, co grozi pozbawieniem prądu części tego kraju. Premier Albin Kurti oskarżył sąsiednią Serbię o "atak terrorystyczny". Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borell nazwał atak na kanał zasilający elektrownie w Kosowie aktem sabotażu. Do sprawy odniosło się również ministerstwo spraw zagranicznych Francji, które potępiło atak i wezwało do pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców.

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało w niedzielę dwa komunikaty, w których władze w Pekinie wyraziły "stanowczy sprzeciw" wobec umożliwienia prezydentowi Tajwanu Laiowi Ching-te międzylądowania na Hawajach, a także zatwierdzeniu przez Departament Stanu sprzedaży temu krajowi sprzętu wojskowego na kwotę 385 mln dolarów.

Prezydent elekt Donald Trump zapowiedział w sobotę, że powoła swojego współpracownika, znanego z radykalnych poglądów Kashyapa "Kasha" Patela na stanowisko dyrektora Federalnego Biura Śledczego (FBI). Sugeruje to, że zamierza on zwolnić sprawującego 10-letnią kadencję obecnego szefa FBI Christophera Wraya. Trump wyznaczył też Charlesa Kushnera, biznesmena i swojego bliskiego współpracownika, na ambasadora Stanów Zjednoczonych we Francji. Kushner prywatnie jest ojcem zięcia Trumpa - Jareda Kushnera.

W Rumunii zakończyło się w niedzielę wieczorem głosowanie w wyborach parlamentarnych, w których wybranych zostanie 330 posłów i 136 senatorów. Uprawnionych do oddania głosu było ponad 18 mln obywateli, a według mediów niedzielne głosowanie cechowała wyjątkowa mobilizacja wyborców w kraju i za granicą. Z exit poll wynika, że wybory do parlamentu wygrała socjaldemokratyczna PSD (26 proc.). Na drugim miejscu radykalnie prawicowa AUR z wynikiem 19 proc. (PAP Biznes)

pel/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6089 0,03%
1 EUR 4,2927 0,01%
1 GBP 5,1726 -0,28%
100 JPY 2,7235 0,30%
1 USD 4,0936 0,59%