Doradczyni zarządu OSGE: Polska znalazła się w centrum światowej dyskusji o energetyce atomowej (MediaRoom)
Po raz pierwszy w historii to Polska, a dokładniej Warszawa, była gospodarzem prestiżowej konferencji Nuclear Inter Jura. Jest to cyklicznie organizowane spotkanie prawników, naukowców i urzędników z całego świata, zaangażowanych w globalną kodyfikację prawa, dotyczącego wykorzystywania atomu w energetyce.
Materiał wideo do pobrania: https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/doradczyni-zarzadu-osge-polsk…
W dniach 3-7 listopada w Warszawie ponad 350 ekspertów dyskutowało o przyszłości zarówno „dużego”, jak i „małego” atomu, a także definiowało najważniejsze cele oraz wyzwania, stojące przed tym, kluczowym dla rozwoju gospodarczego i udanej transformacji energetycznej, sektorem.
„To symboliczne i bardzo istotne, że 25. edycja tej konferencji ma miejsce w Polsce, stojącej u progu wdrażania i rozwoju technologii atomowych w energetyce. Wasze plany i aspiracje w tej dziedzinie były przewodnim tematem wielu rozmów, wykładów, dyskusji. Rozwój polskiej energetyki atomowej ma pełne poparcie międzynarodowej społeczności, gotowej dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniami i informacjami” - zadeklarowała Rumina Velshi, była dyrektor Kanadyjskiej Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego, doradczyni zarządu OSGE.
To właśnie OSGE (ORLEN Synthos Green Energy) jest jednym z najważniejszych podmiotów zaangażowanych we wprowadzenie energetyki jądrowej do Polski. Firma ta, będąca partnerem strategicznym 25. edycji konferencji Nuclear Inter Jura, odgrywa wiodącą rolę we wdrażaniu modułowych reaktorów jądrowych w Polsce, chcąc przyczynić się do efektywnej dekarbonizacji elektroenergetyki, ciepłownictwa oraz przemysłu. Misją OSGE jest zbudowanie floty reaktorów BWRX-300 od amerykańsko-japońskiej firmy GE Hitachi Nuclear Energy, które staną się ważną częścią miksu energetycznego kraju, zapewniając gospodarstwom domowym i przemysłowi stabilne dostawy energii elektrycznej o zerowej emisji dwutlenku węgla.
Organizatorem konferencji Nucear Inter Jura jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawa Energii Jądrowej (ang. International Nuclear Law Association, INLA), założone w Brukseli pod koniec 1970 roku przez grupę prawników zajmujących się szeroko pojętym prawem jądrowym. Jego celem jest promowanie badania kwestii prawnych związanych z pokojowym wykorzystaniem energii atomowej oraz zachęcanie do wymiany informacji w tej dziedzinie. Od 2022 roku na czele INLA stoi Polak, dr Łukasz Młynarkiewicz, w latach 2020-22 szef Państwowej Agencji Atomistyki.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.