Gaz-System zawarł umowy na nadzór inwestorski dla gazociągów w ramach programu FSRU

Gaz-System zawarł dwie umowy na nadzór inwestorski przy budowie gazociągów lądowych w ramach programu budowy pływającego terminala LNG w Zatoce Gdańskiej (FSRU) - poinformował państwowy operator gazociągów przesyłowych. Umowy na łącznie ponad 15 mln netto zawarto z ECM Group Polska i MGGP.


"Spółka zawarła dwie umowy na nadzór inwestorski przy budowie gazociągów lądowych w ramach Programu FSRU. Budowa gazociągów lądowych o długości około 250 km jest bezpośrednio związana z realizacją Programu FSRU, w ramach którego planowane jest posadowienie w Zatoce Gdańskiej pływającego terminalu LNG, służącego do odbioru skroplonego gazu ziemnego, dostarczanego drogą morską do Polski" - napisano.

Za nadzór inwestorski, przyrodniczy i zarządzanie realizacją budowy gazociągu Kolnik – Gdańsk odpowiedzialna będzie firma ECM Group Polska S.A. Z kolei umowa o tym samym zakresie dla gazociągu Gustorzyn – Wicko na dwóch odcinkach tej inwestycji: Gustorzyn – Gardeja oraz Gardeja – Kolnik została zawarta ze spółką MGGP S.A.

Łączna maksymalna wartość obu umów wynosi ponad 15 mln zł netto.

Operator przypomniał, że inwestycja prowadzona jest przy wsparciu z funduszy Unii Europejskiej.

Komisja Europejska, w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF), przyznała projektowi LNG Gdańsk dofinansowanie do ok. 19,6 mln euro.

W 2023 r. Komisja Europejska uwzględniła też gazociągi lądowe planowane do realizacji w ramach Programu FSRU w części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) w rozdziale REPowerEU

Celem Programu FSRU jest stworzenie infrastruktury, która umożliwi odbiór dostarczanego drogą morską skroplonego gazu ziemnego (LNG), jego regazyfikację oraz wprowadzenie do Krajowego Systemu Przesyłowego gazu.

Program zakłada umiejscowienie w Zatoce Gdańskiej pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), czyli zacumowanego na stałe statku, zdolnego do wyładunku LNG, procesowego składowania i regazyfikacji, a także do świadczenia usług dodatkowych. Terminal FSRU będzie przystosowany do odbioru co najmniej 6,1 mld m sześc. gazu rocznie. Rozruch technologiczny i uruchomienie gdańskiego terminalu planowane są na przełomie 2027 i 2028 r. (PAP Biznes)

jz/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5389 -0,82%
1 EUR 4,2414 -0,70%
1 GBP 5,0002 -0,39%
100 JPY 2,5953 -0,68%
1 USD 3,7681 -0,42%