MP za finansowaniem atomu z funduszy UE przy zachowaniu neutralności technologicznej - Gajda

Resort przemysłu popiera rozszerzenie możliwości korzystania z funduszy unijnych na energetykę jądrową, ale musi być zachowana neutralność technologiczna, a więc równe traktowanie wszystkich technologii jądrowych - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu energii jądrowej w MP Paweł Gajda, pytany o postulaty ws. finansowania SMR-ów.
"Pojawiają się różne wnioski, które dotyczą ewentualnego finansowania SMR-ów, które my generalnie popieramy, żeby rozszerzyć zakres na przykład możliwości korzystania z funduszy unijnych. Natomiast jest jeden bardzo istotny warunek. Nie mówimy o finansowaniu SMR-ów, mówimy o finansowaniu projektów jądrowych" - powiedział Gajda na marginesie konferencji FISA Euradwaste 2025.
Jak zaznaczył, musi tu obowiązywać zasada neutralności technologicznej.
"Nie może to być tak, że my powiemy, że to będzie na SMR-y, a na inne technologie jądrowe nie. Ma być tutaj neutralność technologiczna, że równo traktujemy wszystkie technologie jądrowe. I bardzo popieramy to, żeby projekty jądrowe mogły w szerszym zakresie korzystać z różnych mechanizmów finansowania" - dodał.
Jak zaznaczył, Polska na forum unijnym będzie popierać dowolne rozszerzenie, czyli zawarcie technologii jądrowych w katalogu czystych technologii, żeby atom mógł korzystać z funduszy, z których mogą dzisiaj korzystać inne czyste technologie wytarzania energii.
Zauważył, że temat ten jest podnoszony także przez sojusz krajów popierających energetykę jądrową w UE.
"Brukselskie młyny mielą czasami powoli, ale jest tutaj powiedzmy taka ogólna zgoda wśród tych państw, nazwijmy to projądrowych, że powinno być większe otwarcie na środki europejskie dla projektów jądrowych" - powiedział Gajda, pytany kiedy może nastąpić otwarcie unijnych funduszy dla atomu.
Jak zauważył, często mówi się o tym, że trzeba zbudować łańcuch dostaw dla SMR-ów w Europie, tymczasem jest to de facto ten sam łańcuch dostaw, który jest dla całego sektora jądrowego.
"Bo to, co my widzimy, to jest ogólnie potrzeba wzmocnienia sektora jądrowego w Europie, w szczególności w Polsce. Ale to jest element wspólny, nie specyficznie SMR-owy" - podsumował. (PAP B9iznes)
jz/ asa/