Pływający terminal LNG w Gdańsku z pozwoleniem na budowę części morskiej
Gaz-System otrzymał pozwolenie na budowę w Zatoce Gdańskiej pływającego terminala LNG (FSRU) wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi oraz gazociągu podmorskiego, łączącego terminal z lądem - poinformował operator.
"3 grudnia br. GAZ-SYSTEM otrzymał decyzję Wojewody Pomorskiej o pozwoleniu na budowę w Zatoce Gdańskiej pływającego Terminala LNG wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi oraz gazociągu podmorskiego, łączącego Terminal z lądem" - napisał operator w informacji prasowej.
Dodał, że planowany termin uruchomienia FSRU to przełom 2027 i 2028 r.
"W ramach tej inwestycji powstanie nabrzeże postojowo – cumownicze wraz z infrastrukturą niezbędną do obsługi jednostki regazyfikacyjnej oraz gazociąg podmorski o długości ok. 3 km, który połączy Terminal z krajowym systemem przesyłowym" - wskazano.
Dodatkowo zostanie wybudowanych 250 km gazociągów lądowych na trasie od Gdańska do Gustorzyna, którymi gaz LNG, odbierany w FSRU, będzie po regazyfikacji przesyłany w głąb kraju.
Terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej ma mieć roczną przepustowość na poziomie 6,1 mld m sześc.
Będzie to drugi w Polsce terminal LNG, który ma zapewnić zwiększone dostawy gazu ziemnego dla przemysłu oraz elektroenergetyki i ciepłownictwa w przejściowym okresie dekarbonizacji polskiej gospodarki.
"Pozwolenie na budowę kończy etap projektowania i umożliwia przejście do realizacji inwestycji" - powiedział cytowany w informacji prasowej prezes Gaz-Systemu Sławomir Hinc.
Terminal FSRU będzie zlokalizowany w południowej części Zatoki Gdańskiej, w odległości ok. 3 km od nabrzeża, w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu kontenerowego Baltic Hub i toru wodnego prowadzącego do gdańskiego portu.
Do nabrzeża będzie zacumowana na stałe jednostka regazyfikująca (FSRU – ang. Floating Storage Regasification Unit), czyli statek przystosowany do procesowego magazynowania gazu (LNG) odbieranego z metanowców i zmiany jego stanu skupienia z ciekłego na gazowy.(PAP Biznes)
jz/ ana/