Priorytetami niskie ceny prądu i pakiet antyblackoutowy - Motyka

Przygotowanie pakietu antyblackoutowego, który miałby ograniczyć ryzyko takiego zdarzenia, a także mrożenie cen prądu to priorytety, nowy resort energii zajmie się nimi jak najszybciej - poinformował PAP przyszły szef tworzonego ministerstwa Miłosz Motyka.


W środę premier Donald Tusk poinformował o zmianach w rządzie. Powstaną dwa nowe ministerstwa, pierwsze ma zająć się sprawami związanymi z gospodarką i finansami - pokieruje nim dotychczasowy minister finansów Andrzej Domański. Na czele drugiego, Ministerstwa Energii, stanie dotychczasowy wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Miłosz Motyka w rozmowie z PAP poinformował, że jednym z jego priorytetów będzie przygotowanie pakietu antyblackoutowego.

"Celem ma być to, by wyeliminować ryzyko wystąpienia takiego zjawiska lub by było ono jak najmniejsze" - podkreślił przyszły minister.

Blackout to nagła i nieprzewidziana przerwa w dostawie energii elektrycznej. Takie zdarzenie - szczególnie jeśli jest długotrwałe - jest bardzo niebezpieczne i może wiązać się m.in. z ogromnymi stratami dla wielu gałęzi gospodarki. Na początku lipca w czeskiej Pradze i kilku innych miastach doszło do kilkugodzinnej awarii prądu. W stolicy Czech stanęło metro, nie jeździły tramwaje, pociągi, a ludzie utknęli w windach. Pod koniec kwietnia do blackoutu doszło również w Hiszpanii i Portugalii. Skutki awarii były tam odczuwalne przez kilka dni.

Pod koniec czerwca pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury elektroenergetycznej Wojciech Wrochna informował, że przygotowywany rządowy pakiet antyblackoutowy zawiera działania zapobiegające fizycznym i cybernetycznym atakom na infrastrukturę elektroenergetyczną. Rekomendacje zostały przygotowane razem z PSE i pakiet został zatwierdzony przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

Wrochna, pytany o kluczową rekomendację PSE, poinformował, że jest to przemodelowanie pracy KSE (Krajowego Systemu Elektroenergetycznego), by operator systemu przesyłowego, czyli PSE, miał „pełen zestaw wiedzy” na temat tego, co się w systemie dzieje. "Dzisiaj bardzo wiele instalacji wytwórczych, odbiorczych połączonych jest do sieci operatorów dystrybucyjnych i tak naprawdę to ogranicza możliwość bieżącego informowania i podejmowania działań. Chodzi o to, żeby operator nie podejmował działań w oparciu o to, co on widzi, co się dzieje w systemie, tylko w oparciu o to, co wie, że się zadzieje w systemie" - powiedział pełnomocnik. Dodał, że chodzi m.in. o to, by lepiej można było planować i koordynować ograniczenie w pracy OZE, by system działał bezpieczniej i bardziej ekonomicznie.

Działania w ramach pakietu antyblackoutowego mają mieć charakter legislacyjny i pozalegislacyjny.

Miłosz Motyka dodał, że najpilniejszym zadaniem będzie kwestia cen energii. Mrożenie cen przewiduje nowela tzw. ustawy wiatrakowej. Oprócz przepisów dotyczących budowy turbin wiatrowych, w ustawie znajduje się wprowadzony w trakcie prac sejmowych zapis przedłużający na IV kwartał br. zamrożenie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł za MWh netto. W ubiegłym tygodniu Senat zgłosił do niej poprawki; w tym tygodniu mają być one przegłosowane przez niższą izbę parlamentu.

Przyszły minister energii dodał, że jesienią do Sejmu ma zostać skierowany także pakiet przyłączeniowy. Podkreślił, że projektowane przepisy są już po uzgodnieniach międzyresortowych, a generalnym ich celem będzie ułatwienie i przyspieszenie procedur związanych z przyłączaniem się do sieci elektroenergetycznej.

Według nieoficjalnych informacji PAP do nowego resortu energii miałyby trafić też kwestie związane z ciepłownictwem. Motyka pytany o to potwierdził, że „część zagadnień związanych z tym obszarem” trafi do nowego ministerstwa.

Motyka pytany o personalia w ministerstwie, na którego czele ma stanąć, odpowiedział, że na razie jest za wcześnie, by o tym informować. (PAP)

mick/ malk/ amac/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5622 0,25%
1 EUR 4,2527 0,21%
1 GBP 4,9000 0,00%
100 JPY 2,4789 0,52%
1 USD 3,6334 -0,13%