Wzrosną taryfy przesyłowe Gaz-Systemu na 2025 r. dla gazu wysokometanowego - URE
Taryfy Gaz-Systemu dla gazu wysokometanowego na przyszły rok wzrosną o 19,3 proc. w punktach wejścia i 3,2 proc. w punktach wyjścia - podał Urząd Regulacji Energetyki. Więcej o 139,8 proc. na wejściu i 151,5 proc. na wyjściu wyniesie stawka za tranzyt gazu polskim odcinkiem Jamału.
Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował, że zatwierdził taryfy przesyłowe na 2025 r. dla operatora systemu gazociągów przesyłowych Gaz-System. Wskazał, że nowe taryfy będą obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. od godz. 6 do 1 stycznia 2026 r. do godz. 6.
Dodano, że regulator zatwierdził taryfy dotyczące usług przesyłania na sieci własnej operatora, a także na polskim odcinku Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa.
"Wprowadzenie w życie nowej taryfy za użytkowanie sieci operatora będzie oznaczało, że w przypadku gazu (grupa E - gaz wysokometanowy - PAP), stawki w 2025 r. wzrosną w stosunku do obecnie obowiązujących o 19,3 proc. w punktach wejścia oraz 3,2 proc. w punktach wyjścia" - podał URE.
W komunikacie zaznaczono, że w przypadku gazu zaazotowanego (podgrupa L) stawki opłat za przesył spadną o 10,4 proc. w punktach wejścia i o 17,7 proc. w punktach wyjścia.
"Zatwierdzona na 2025 r. przez Prezesa URE taryfa dla Polskiego Odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa oznacza wzrost stawek o 139,8 proc. na wejściu i 151,5 proc. na wyjściu" - podał URE. Wskazał, że znaczny wzrost stawek opłat wynika ze zmiany funkcji gazociągu, tzn. zaprzestania tranzytu paliw gazowych i ograniczenia zamówień składanych przez użytkowników. Urząd przypomniał, że obecnie gazociąg jamalski nie jest wykorzystywany do dostaw z kierunku wschodniego.
Jak informuje Gaz-System, System Gazociągów Tranzytowych (SGT) na terytorium Polski jest częścią mierzącego około 4.000 km gazociągu biegnącego z Rosji poprzez Białoruś i Polskę do Europy Zachodniej. Właścicielem polskiego odcinka SGT jest firma System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol GAZ, a operatorem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego jest Gaz-System. Wolumen przesłanego paliwa gazowego przez SGT w 2023 r. wyniósł 4,21 TWh.
17 listopada 2010 r. Prezes URE wyznaczył Gaz-System operatorem Systemu Gazociągów Tranzytowych do 31 grudnia 2025 r. W lutym 2022 r. okres ten przedłużono do 6 grudnia 2068 r.
Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem i operatorem terminala LNG w Świnoujściu. (PAP)
ab/ pad/ asa/