Nadwyżki kapitałowe i wysokie bufory płynności dają bankom przestrzeń do kreowania kredytu - KSF-M
Komitet Stabilności Finansowej ds. nadzoru makro (KSF-M) ocenia, że nadwyżki kapitałowe i wysokie bufory płynnościowe stwarzają w bankach przestrzeń do kreowania kredytu dla gospodarki - podał KSF-M w komunikacie po regularnym posiedzeniu.
"Komitetowi przedstawiono wyniki analizy sytuacji polskiego sektora bankowego na tle Unii Europejskiej. Krajowy sektor pozostaje jednym z mniejszych w UE pod względem relacji jego aktywów do PKB. Analizując bieżące tendencje, zwrócono uwagę na niski i spadający udział kredytów w aktywach i systematyczny wzrost zaangażowania w skarbowe papiery dłużne. Cechą szczególną polskich banków jest również znacząca i stale zwiększająca się nadwyżka depozytów nad kredytami. Polski sektor bankowy osiąga jedne z najwyższych w UE marże odsetkowe" - podał KSF-M.
"Jednocześnie ze względu na występowanie specyficznych kosztów, w szczególności związanych z ryzykiem prawnym, nie znajduje to pełnego odzwierciedlenia we wskaźnikach zyskowności. Zyskowność polskich banków od pewnego czasu odbudowuje się zbliżając się do średniej w UE, ale pozostaje niższa niż w innych krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Komitet ocenił, że zarówno nadwyżki kapitałowe, jak i wysokie bufory płynnościowe stwarzają w bankach przestrzeń do kreowania kredytu dla gospodarki" - dodano. (PAP Biznes)
tus/ gor/