Agencja DBRS Morningstar potwierdziła rating Polski na poziomie "A" ze stabilną perspektywą (opis)
Agencja DBRS Morningstar potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A" ze stabilną perspektywą - poinformowała agencja w komunikacie.
Stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla pogląd Morningstar DBRS, że korzyści dla perspektyw makroekonomicznych Polski wynikające z poprawy relacji nowego rządu z UE i wypłaty transferów unijnych równoważą ryzyko wynikające z napięć geopolitycznych i wysokich stóp procentowych.
"Szok cen energii i wyższe koszty finansowania wynikające z inwazji Rosji na Ukrainę odbiły się na realnych dochodach i decyzjach inwestycyjnych w ubiegłym roku, ale odblokowanie znacznych funduszy unijnych, silny wzrost zatrudnienia i wsparcie fiskalne poprawiły perspektywy wzrostu gospodarczego kraju. Jeśli chodzi o finanse publiczne, bieżące działania mające na celu złagodzenie presji związanej z wyższymi cenami i wydatkami wojskowymi utrzymają ekspansywną politykę fiskalną Polski" - podała agencja.
"Członkostwo Polski w Unii Europejskiej i jej dobre wyniki makroekonomiczne wspierają ratingi kredytowe. Ramy fiskalne kraju utrzymały dług publiczny na stosunkowo umiarkowanym poziomie pomimo ostatnich wstrząsów. Nowy rząd koalicyjny, urzędujący od grudnia 2023 r., zaczął naprawiać wcześniej napięte relacje kraju z UE w związku z jej obawami dotyczącymi praworządności w kraju i wpływów politycznych na instytucje państwowe. Rząd osiągnął wczesne etapy reform wystarczające do wypłaty Polsce funduszy na rzecz odporności i odbudowy (RRF)" - dodano.
Z drugiej strony agencja zaznacza, że stosunkowo niski PKB na mieszkańca, niekorzystne trendy demograficzne i wysoki strukturalny deficyt fiskalny ograniczają poziom ratingu Polski.
"Pomimo wczesnych wysiłków nowego rządu na rzecz przywrócenia niezależności kluczowym instytucjom państwowym, prezydenckie weto i Trybunał Konstytucyjny pozostają przeszkodami dla rządu w przeprowadzeniu istotnych reform" - dodano.
Ratingi Polski mogą zostać podniesione wg DBRS, jeśli: (1) konsolidacja fiskalna doprowadzi do znacznego obniżenia deficytu strukturalnego i relacji długu publicznego do PKB; (2) silniejszy niż oczekiwano wzrost gospodarczy przyspieszy konwergencję PKB per capita a w kierunku średniej UE; lub (3) nastąpi wyraźny postęp we wdrażaniu reform i poprawie ram instytucjonalnych.
Ratingi mogą zostać obniżone, jeżeli: (1) relacja długu publicznego do PKB istotnie wzrośnie w średnim okresie lub (2) ponowne pojawienie się problematycznych relacji z UE zmniejszy finansowanie z UE i pogorszy perspektywy wzrostu gospodarczego na dłużej.
Spośród największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej oceniają Moody's i DBRS - na poziomie "A2" i "A". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. (PAP Biznes)
tus/