Aktualizacja Mapy Drogowej reformy wskaźników do końca I kw. '25 - Białek, ZBP

Aktualizacja Mapy Drogowej reformy wskaźników referencyjnych będzie gotowa do końca I kw. 2025 r. lub nawet wcześniej - poinformował PAP Biznes prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Banki zaczną oferować produkty oparte o WIRF- nie wcześniej niż pół roku po przygotowaniu dokumentacji dla nowego wskaźnika.


"Wybór indeksu WIRF- był potwierdzeniem wewnętrznych analiz w ramach Komitetu Sterującego, odzwierciedlał również wynik konsultacji publicznych. Wynikało z nich, że indeks o technicznej nazwie WIRF- (będziemy szukać dla niego nowej nazwy) jest w istocie najlepszy, ponieważ jest najbardziej zbliżony do przebiegu indeksu WRR, który był wskazany jako preferowany przez rynek w pierwszej turze konsultacji. Okazało się jednak, że proces przygotowań, jeśli chodzi o rynek transakcji repo, jest zbyt długi względem potrzeb reformy" - powiedział Białek, który jest przewodniczącym Komitetu Stałego Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) ds. reformy wskaźników.

"W związku z tym dlatego zdecydowaliśmy się na indeks z rodziny WIRF, który jest dostępny od ręki i jednocześnie charakteryzuje się relatywnie niską zmiennością, co jest bardzo ważne dla stabilności funkcjonowania wskaźnika. Uczestnicy w konsultacji podkreślali również, że taki wskaźnik daje najwyższe prawdopodobieństwo stworzenia rynku instrumentów pochodnych i wykreowania tym samym krzywej terminowej" - dodał.

KN NGR poinformował we wtorek, że wybrał indeks WIRF- jako docelowy wskaźnik referencyjny, który ma zastąpić WIBOR. Finalna nazwa wskaźnika zostanie ustalona w toku dalszych prac.

Obecnie KS NGR będzie pracować nad aktualizacją Mapy Drogowej reformy.

"Zakładam, że do końca I kwartału, ale być może jeszcze w jego połowie, będziemy gotowi z aktualizacją, która skupi się na trzech aspektach. Po pierwsze musimy ustalić termin, od kiedy ruszy nowa produkcja instrumentów finansowych w oparciu o nowy wskaźnik – zakładamy ze stanie się to nie wcześniej niż w terminie 6 miesięcy od zakończenia prac nad przygotowaniem dokumentacji dla nowego wskaźnika" - powiedział prezes ZBP.

"Po drugie trzeba ustalić, kiedy Skarb Państwa zacznie emitować obligacje zmiennokuponowe w oparciu o nowy wskaźnik. To jest kluczowe, biorąc pod uwagę uwiarygodnienie wyboru wskaźnika. Trzeci ważny element to przyjęcie wstępnie przygotowanej rekomendacji dotyczącej legacy portfolio, czyli dobrowolnej konwersji wcześniej zawartych umów z dotychczasowego wskaźnika na nowy" - dodał.

Konieczna jest również aktualizacja dotychczasowych pięciu rekomendacji dotyczących nowej produkcji instrumentów finansowych.

"Wydaje się, że w tym przypadku będzie aktualizacja techniczna, ale przy okazji na pewno jeszcze raz przejrzymy treść rekomendacji. Musimy się też zastanowić, czy utrzymujemy też tenor 1M wskaźnika jako podstawowy. Zakładam, że tak, ale to decyzja, która musi być podjęta w ramach NGR" - zaznaczył Białek.

Prezes ZBP podkreślił, że nie przewiduje się zmiany terminów końcowych reformy, zarówno daty zaprzestania publikacji wskaźnika WIBOR z końcem 2027 r., jak i wydania w III kw. 2026 r. rozporządzenia, które będzie określać: datę konwersji instrumentów opartych o WIBOR, a także spread korygujący (wyrównanie różnicy WIBOR vs WIRF-).

"Termin pięcioletni na reformę jest optymalny i wynika z doświadczeń tak rozwiniętych krajów jak Szwajcaria czy Wielka Brytania” - powiedział Białek.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

tus/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5503 0,06%
1 EUR 4,2691 0,17%
1 GBP 5,0567 0,05%
100 JPY 2,6622 0,03%
1 USD 4,1462 0,07%