CPI bazowa w IV w górnym paśmie odchyleń od celu, widać wyraźny trend dezinflacji (opinia)

infl.jpg

W kwietniu inflacja bazowa mogła obniżyć się do 3,5 proc., osiągając górną granicę przedziału odchyleń od celu NBP, a w polskiej gospodarce rysuje się wyraźny trend dezinflacyjny - oceniają ekonomiści po drugim odczycie inflacji GUS za kwiecień.


ADAM ANTONIAK, ING (EMAIL)

"Skokowy spadek inflacji w kwietniu zawdzięczamy w dużej mierze wzrostowi bazy statystycznej w kategorii „żywność” z uwagi na przywrócenie VAT na produkty żywnościowe w kwietniu 2024. Rysuje się jednak jednocześnie wyraźny trend dezinflacyjny.

Kolejny wyraźny spadek rocznego wskaźnika inflacji nastąpi w lipcu, kiedy będziemy porównywali ceny energii do ich podwyższonych poziomów po wycofaniu części tarczy energetycznej w połowie 2024.

Szacujemy, że od lipca inflacja CPI może się kształtować poniżej 3 proc. rdr i nie spodziewamy się jej odbicia w kolejnych kwartałach. W połowie 2026 wzrost cen powinien być spójny z celem inflacyjnym NBP na poziomie 2,5 proc. Jednocześnie w I kw. wzrost PKB spowolnił do 3,2 proc. rdr z 3,4 proc. w IV kw 2024. Oznacza to, że RPP ma wciąż znaczącą przestrzeń do kontynuacji obniżek stóp procentowych.

Spodziewamy się, że kolejne cięcie stóp nastąpi w lipcu, o 25 pb. Oczekujemy także kolejnych dwóch obniżek po 25 pb. we wrześniu i listopadzie. W 2026 Rada będzie kontynuowała łagodzenie polityki pieniężnej, obniżając stopę referencyjną do 3,75 proc.".

BANK MILLENNIUM (EMAIL)

"Według naszych szacunków, inflacja bazowa, mierzona jako indeks CPI po wyłączeniu cen żywności i energii obniżyła się w kwietniu do 3,5 proc. rdr, osiągając tym samym górne ograniczenie odchyleń inflacji od celu NBP.

Dezinflacja jest w głównej mierze wspierana przez spadek presji cenowej na poziomie towarów, podczas gdy inflacja cen usług pozostaje bardziej uporczywa. Ceny usług w samym kwietniu urosły o 1,1 proc. mdm, a ich roczna dynamika pozostaje znacznie powyżej celu inflacyjnego (6,3 proc. rdr w kwietniu). Z punktu widzenia polityki pieniężnej opublikowane dane wspierają oczekiwania, iż w kolejnych miesiącach Rada Polityki Pieniężnej będzie ostrożnie dozowała kolejne obniżki stóp procentowych.

Przebieg procesów inflacyjnych w kwietniu nie odbiega istotnie od obrazu z poprzednich miesięcy. Inflacja CPI pozostaje pod dużym wpływem czynników podażowych. Ceny żywności, nośników energii oraz usług podbijają inflację, podczas gdy ceny towarów bazowych oraz paliw sprzyjają dezinflacji. Trend ten powinien utrzymać się także w kolejnych miesiącach.

W maju i czerwcu roczny wskaźnik CPI powinien być zbliżony do odczytu kwietniowego (ze względu na efekty bazy statystycznej nieznacznie może wzrosnąć), natomiast w miesiącach letnich inflacja spadnie i może zbliżyć się do górnego ograniczenia inflacji od celu NBP.

Podtrzymujemy naszą ocenę, iż biorąc pod uwagę tendencje na hurtowym rynku energii elektrycznej ewentualne zniesienia działań osłonowych na energię elektryczną na jesieni, nie przełoży się na wyraźny wzrost inflacji".

----------------

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2025 r. wzrosły rdr o 4,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc. - podał we wstępnych danych Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej, w szybkim szacunku, GUS podawał, że CPI w kwietniu wyniósł 4,2 proc. rdr i 0,4 proc. mdm. (PAP Biznes)

tus/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5206 -0,79%
1 EUR 4,2455 -0,16%
1 GBP 5,0419 -0,27%
100 JPY 2,5829 -0,17%
1 USD 3,7775 -1,28%