CPI w USA w marcu: +2,4 proc. rdr. Konsensus: +2,5 proc. Poprzednio: +2,8 proc. (opis)

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w marcu wzrosły o 2,4 proc. w ujęciu rdr, a mdm spadły o 0,1 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano +2,5 proc. rdr i +0,1 proc. mdm. To pierwszy spadek CPI mdm od maja 2020 r.


Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,1 proc. mdm i 2,8 proc. rdr. Oczekiwano +0,3 proc. mdm i +3,0 proc. rdr.

Miesiąc wcześniej CPI wzrósł o 0,2 proc. mdm, a rdr wzrósł o 2,8 proc. Bazowy CPI miesiąc wcześniej wzrósł o 0,3 proc. mdm i 3,0 proc. rdr.

Spadające ceny energii wsparły spadek dynamiki inflacji. Spadek cen benzyny o 6,3 proc. przyczynił się do 2,4-proc. spadku indeksu energii. Ceny żywności wzrosły o 0,4 proc. w ciągu miesiąca. Ceny jaj wzrosły o kolejne 5,9 proc. i są o 60,4 proc. wyższe niż rok temu.

Ceny wynajmu mieszkań, jedne z najbardziej uporczywych składowych inflacji, wzrosły o 0,2 proc. w marcu i o 4 proc. w ujęciu 12-miesięcznym, co jest najmniejszym wzrostem od listopada 2021 r. Ceny używanych pojazdów spadły o 0,7 proc., podczas gdy koszty nowych pojazdów wzrosły o 0,1 proc. przed wprowadzeniem nowych ceł.

Czynsze właścicieli wzrosły o 0,4 proc., a koszty opieki osobistej wzrosły o 1 proc. Odnotowano również wzrost cen edukacji i opieki zdrowotnej, głównie usług szpitalnych. Ceny leków na receptę spadły o 2 proc.

Ceny biletów lotniczych spadły o 5,3 proc., a ceny ubezpieczeń pojazdów mechanicznych i aktywności rekreacyjnych również zniżkowały. Koszt wynajmu pokoi hotelowych i moteli spadł o 3,5 proc.

Capital Economics szacuje, że inflacja osiągnie szczyt na poziomie ok. 4 proc. Rynki finansowe spodziewają się, że Fed wznowi obniżki stóp procentowych w czerwcu.

Przedstawiciele Rezerwy Federalnej USA są gotowi utrzymać główną stopę procentową na stałym poziomie, aby zminimalizować ryzyko, że cła prezydenta Donalda Trumpa wywołają trwały wzrost inflacji, nawet jeśli rynek pracy jeszcze bardziej się osłabi.

W publicznych komentarzach i wywiadach wielu przedstawicieli Fedu wysłało sygnał, że wykluczają obniżki stóp procentowych, które działałyby jako polisa ubezpieczeniowa na wypadek spowolnienia gospodarczego wywołanego cłami.

„To cisza przed burzą inflacyjną. Dostaniemy trochę wyższą inflację z powodu ceł. Widzimy dużo słabości w branży turystycznej, która moim zdaniem pogorszy się w ciągu tego roku” — powiedział David Kelly, główny strateg globalny w JPMorgan Asset Management, w Bloomberg Television.

„Dzisiejsze łagodniejsze niż oczekiwano dane CPI wydają się być zdezaktualizowane, biorąc pod uwagę duże zmiany w polityce handlowej, jakie zaszły w ostatnich dniach. W przyszłości Fed prawdopodobnie stanie przed trudnym wyborem, ponieważ wzrosty cen spowodowane cłami zaczną przekładać się na dane inflacyjne, a aktywność gosp. pozostanie słaba” — powiedziała Kay Haigh, globalna współszefowa ds. stałych dochodów i rozwiązań płynnościowych w Goldman Sachs Asset Management.

Część wyższych kosztów importu ostatecznie zostanie przerzucona na konsumentów, a firmy takie jak Target i Volkswagen ostrzegają, że Amerykanów czekają wyższe ceny.

„Przykład ceł na pralki z 2018 r. sugeruje, że ceny konsumpcyjne reagują na nowe taryfy z trzymiesięcznym opóźnieniem, po czym ich wpływ jest mocny” – podał w raporcie Samuel Tombs, główny ekonomista USA w Pantheon Macroeconomics. Dodał, że wpływ powinien być odczuwalny w raporcie CPI za maj.

„Zaskakująco słaby raport CPI z marca pokazuje ograniczone lub żadne przeniesienie do tej pory 20-punktowego wzrostu taryf na towary chińskie w lutym i marcu. Pokazuje on, że konsumenci wycofują wydatki uznaniowe w kategoriach towarów i usług. Raport CPI z kwietnia, który ma się ukazać 13 maja, obejmujący okres, w którym taryfy na Chiny zostały podniesione do ponad 100 proc., powinien dostarczyć więcej dowodów co do skali przeniesienia cen” — powiedzieli Anna Wong i Stuart Paul z Bloomberg Economics. (PAP Biznes)

kek/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5806 -0,93%
1 EUR 4,2661 -0,43%
1 GBP 4,9548 -0,04%
100 JPY 2,6475 -1,10%
1 USD 3,7606 -2,67%